MSJ: Výborná Forster vďaka slovenskému rekordu 11,54 senzačne do finále na 100 m, Šulovi stop už v kvalifikácii

Senzácia! Talentovaná Viktória Forster postúpila do finále behu na 100 m na XVIII. juniorských MS v kenskom Nairobi. V II. semifinále síce skončila na nepostupovej tretej priečke (priamo išli ďalej prvé dve šprintérky), ale vďaka slovenskému rekordu 11,54 sekundy sa medzi osem najlepších dostala s časom. Viktória je po Eve Gleskovej-Lehockej len druhá Slovenka, ktorá sa dostala do finále stovky na globálnom celosvetovom šampionáte. Glesková-Lehocká to dokázala na OH 1972 v Mníchove, kde skončila ôsma.

Zverenka Kataríny Adlerovej (obe spoločne na snímke) zlepšila vlastné slovenské historické maximum z 3. júla 2021 z juniorských majstrovstiev Slovenska v Trnave o 7 stotín, dokonca si zlepšila aj svoje „veterné“ maximum 11,59.

Devätnásťročná Forster sa do finále, ktoré sa uskutoční vo štvrtok o 16.30 h SELČ, kvalifikovala dokonca piatym najlepším časom. Rýchlejšie ako tínedžerka z Hronca boli v dovedna troch semifinálových behoch len Jamajčanka Claytonová (11,34), Masilingiová z Namíbie (11,35), Švajčiarka Gutschmidtová (11,50) a Iličová zo Srbska (11,50). Do finále sa ešte kvalifikovali Ofokuová z Nigérie (11,57), Jamajčanka Hillová (11,60) a Kubíčková z Česka (11,64).

“S trénerkou sme zhodnotili, že som bežala fantasticky. V kútiku duše som dúfala, že postúpim. Pred štartom som nič neriešila – buď to vyjde alebo nie. Vyšlo to a je to pre mňa skvelý úspech. Pomohlo mi, že som bežala v silnom a napokon aj najrýchlejšom rozbehu. V šiestej dráhe vedľa mňa bežiaca Masilingiová ma pekne potiahla. V cieli som sa neskutočne tešila, že som sa udržala vpredu. Periférne som vnímala, že by som mohla byť druhá či tretia. O čase som nič netušila. Keď som potom na tabuli uvidela, že som tretia v slovenskom rekorde 11,54, bolo to čosi neskutočné. Keď už som vedela, že postúpim, s trénerkou sme sa neskutočne radovali, aj sme si poplakali,” zosumarizovala Viktória semifinálové dianie a sľúbila, že vo finále sa bude snažiť predviesť opäť čo najlepší výkon.

Podľa papierových predpokladov mala Viktória Forster bojovať v II. semifinále o piatu priečku, keďže kvarteto Masilingiová (11,20), Hillová (11,43), Gutschmidtová (11,47) a Nigérijčanka Godblessová (11,48) malo jasne lepšie osobné rekordy ako šprintérka ŠK ŠOG Nitra. Viktória však zabrala skvele, dlho sa držala na druhej priečke za šiestou na 200 m na OH v Tokiu Beatrice Masilingiovou a až v závere ju predstihla Gutschmidtová.

Pre Forster je postup do finále stovky na MSJ životný úspech. Medzi osemičku najlepších sa kvalifikovala zatiaľ len na EYOF 2019, kde skončila na 100 m šiesta a na 200 m štvrtá.

Študentka Strednej športovej školy v Nitre je po Lenke Kršákovej (2010 – 22. miesto)  len druhá Slovenka, ktorá štartovala v behu na 100 m na juniorských MS.

Forster vo IV. rozbehu na XVIII. juniorských MS 2021 v kenskom Nairobi finišovala tretia časom 11,75 sekundy a s prehľadom si vybojovala účasť medzi dvadsaťštvorkou najlepších. Z každého z piatich rozbehov išli ďalej priamo prvé štyri šprintérky plus ďalšie štyri s najlepšími časmi. „Nebežalo sa mi dobre, cítila som sa trochu stuhnutá. Nešlo to, ako malo. Možno to bolo tým, že je chladnejšie,“ komentovala Viktória Forster svoj rozbeh.

Zverenka Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra dosiahla celkovo 11. najlepší čas z 36 štartujúcich, avšak bol iba o 5 tisícin horší ako výkon Češky Kubíčkovej a Srbky Iličovej spoločne na ôsmej priečke. Šprintérky od 8. do 11. miesta totiž dosiahli zhodne 11,75 a o poradí rozhodovali tisíciny (Kubíčková 11,741, Iličová 11,741, Tejedová 11,743, Forster 11,746).

Po štvrtkovom finále na 100 m sa však misia Viktórie Forster v Nairobi nekončí. V piatok predpoludním absolvuje rozbehy na 100 m prekážok od 8.15 h SELČ (v keni je o hodinu viac) a od 10.00 h SELČ rozbehy na 200 m.

Žiaľ, nedarilo sa guliarovi Karlovi Šulovi ml. z bratislavskej Slávie UK. V kvalifikácii vrhol len 16,90 m (séria 16,69 – 16,90 – x) a celkovo obsadil 17. miesto z 20 štartujúcich. Skončil rovnako ako na júlových MEJ v Tallinne, ibaže dosiahol o 66 cm menej. Osobný rekord zverenca Karla Šulu st. je 18,45 m.

Guliari vrhali v kvalifikácii výrazne menej ako sú ich osobné rekordy. Na postup medzi tucet finalistov stačilo v Nairobi dosiahnuť 17,84 m, čo rozhodne nebolo mimo možností talentovaného Bratislavačana, ktorý skončil o jednu priečku vyššie ako bolo jeho postavenie podľa kvality osobákov.

„Som sklamaný, že som vrhol len 16,90 m. V kruhu som bol asi príliš pomalý. Urobil som všetko pre to, aby som uspel: aj doma som vstával skôr, ako keby som išiel na kvalifikácu. Škoda. Verím, že nabudúce to bude lepšie,“ vravel Karel Šula ml.

“Kajíkov výkon nie je na otváranie šampanského. V čom bola chyba, to nedokážem povedať, stál som dosť ďaleko od sektora. Kajík má stále len 17 rokov, takže ideme ďalej – cieľ je uspieť na juniorských MS 2022 v kolumbijskom Cali,” dodal kouč Karel Šula st.

Limit na priamy postup do finále bol 19,20 m a splnili ho len traja guliari – Kubánec Vázquez-Gómez (19,66), Brigi z Bieloruska (19,28) a Rus Borodajev (19,22). Európsky šampión z Tallinnu Muhamet Ramadani bol v kvalifikácii štvrtý výkonom 18,89 m.

ATLETICKÉ ZAČIATKY: 2016

DOTERAJŠIE ŠTARTY NA VRCHOLNÝCH PODUJATIACH: ME do 18 rokov 2018 – 31. (100 m) a 19. (200 m), OH mládeže 2018 – 14. (200 m), EYOF 2019 – 6. (100 m), 4. (200 m), 11. v štafete 100-200-300-400 m, MEJ 2021 – 13. (100 m), 23. (200 m), 12. (100 m prek.)

NAJVÄČŠÍ ÚSPECH V KARIÉRE: postup do finále na 100 m na MSJ 2021, 4. na 200 m a 6. na100 m na EYOF 2019 v Baku, 12. na 100 m prek. na MEJ, zlepšenie juniorských rekordov SR na 100 m (11.61) a 100 m prek. (13,58)

OSOBNÉ REKORDY: 100 m:11,54 (18. 8. 2021 Nairobi), 200 m: 24,10 (20. 9. 2020 Trnava), 100 m prek.: 13,58 (27. 6. 2021 Trnava)

VÝKON V ROKU 2021: 100 m:11,54 (18. 8. Nairobi), 200 m: 24,34 (19. 5. Ostrava), 100 m prek.: 13,58 (27. 6. Trnava)

CIEĽ NA MSJ: Základný cieľ je bežať na úrovni osobných rekordov. Ak chcem pomýšľať na postup z rozbehov, bude asi potrebné zlepšiť si osobáky, čo by ma veľmi potešilo.

ATLETICKÝ VZOR/OBĽÚBENÝ ATLÉT: Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (jamajská šprintérka, 3-násobná víťazka OH a 9-násobná majsterka sveta)

ŽIVOTNÁ ATLETICKÁ TÚŽBA: Môj sen je kvalifikovať sa v budúcnosti na olympijské hry.

ČÍM SI ŤA ZÍSKALA ATLETIKA: Obľúbila som si ju preto, lebo sa mi v nej začalo dariť.