Nielen cenné semifinálové umiestnenia dávajú nádej, no atletická omladina to nebude mať ľahké

Atletika opäť získala pozornosť širšej slovenskej verejnosti. Pomohlo tomu hneď niekoľko faktorov. Počas júla sa na televízne obrazovky verejnoprávnej RTVS dostal napríklad mládežnícky európsky šampionát do 18 rokov a veľké emócie hoci (zatiaľ) bez silných atletických mien priniesol aj banskobystrický EYOF. Mníchovský európsky šampionát bol len akousi pomyselnou čerešničkou najmä vďaka fantastickým výkonom Jána Volka. Tie budú najmä u laickej verejnosti rezonovať ešte dlho a treba povedať, že plným právom. V miernom tieni však zostalo hneď niekoľko zaujímavých výkonov a výsledkov. „Keď zažijete deň, kde je Ján Volko štvrtý a okrem toho chodci šiesty a siedmy (35 km – 6. Miroslav Úradník a 7. Michal Morvay) tak sa tie ďalšie výsledky trochu stratia. No pre slovenskú atletiku sú mimoriadne cenné aj semifinálové výsledky. Kto videl bežať Viktóriu Forster, tie jej posledné dve prekážky a dobeh do cieľa tak videl, že je to budúca veľká svetová pretekárka. Je to naozaj dobrý odrazový mostík. Navyše vieme, že okrem toho máme v talóne aj Emmu Zapletalovú. Takže ja sa o slovenskú atletiku nebojím,“ pripomenul šéftréner SAZ Martin Pupiš. Jedenásť slovenských debutantov je dôkazom, že talentov je na Slovensku dosť. Ak sa pozrieme na sezónne výsledky mladých slovenských atlétov optikou minulosti a teda ak si porovnáme účastnícke limity na predchádzajúce európske šampionáty, tak môžeme už iba skonštatovať, že slovenských vlajočiek mohlo byť na štartovej listine oveľa viac. „Ja si myslím, že pre mladých atlétov je situácia v atletike demotivujúca a osobne si myslím, že to budú mať extrémne ťažké. Pretože ak ešte niekedy pred tromi rokmi nejaký mladý atlét dokázal splniť limit minimálne na majstrovstvá Európy a začať sa presadzovať. Tak teraz nemá šancu, pretože limit nesplní a na mítingy, kde by získal body do rankingu ho nevezmú. Takže naozaj netuším, čo týmto vedenie EA a WA sledujú, ale z môjho pohľadu je to nerozumné,“ zhodnotila situáciu trénerka Jána Volka Naďa Bendová.

Emma Zapletalová

Účastnícke limity boli totiž ešte nedávno najmä z pohľadu európskeho šampionátu výrazne dosiahnutejšie. Samozrejme, že niekoľko atlétov nemalo na viac, ako na splnenie limitu. Ibaže účasť na vrcholnom hoci len európskom podujatí je aj o zbere cenných skúsenosti a ešte väčšej dávky motivácie do budúcich sezón. Dnes je realita taká, že hoci malo Slovensko v Mníchove 18 účastníkov, limit splnili iba traja atléti. Miroslav Úradník, Michal Morvay a Emma Zapletalová. Dvojica chodcov na šampionáte potvrdila svoju kvalitu a len prekážkarka Emma Zapletalová sa po zranení nedokázala dostať do želanej formy, čo je v atletickom živote žiaľ realita bežného dňa. No zvyšok výpravy až do posledného dňa uzávierky sledoval svoje tabuľkové postavenie. A namiesto plnenia primeraného účastníckeho limitu absolvovali mnohí atléti počas sezóny takzvanú rankingovú turistiku. Dnes totiž nerozhoduje iba to, aký výkon pred šampionátom podáte, ale najmä to, kde a na akom kvalitne bodovanom mítingu môžete štartovať. Miestenky na štartovej listine sú totiž obmedzené. „Dnes do tohto výraznou mierou vstupujú najmä atletickí manažéri. A to spôsobom, že na aké podujatie sa konkrétny pretekár dostane,“ skonštatoval Martin Pupiš.

Maximilián Slezák

Na Slovensku totiž máme niekoľko atlétov, ktorí síce nepatria k svetovej špičke, ale z európskeho pohľadu by sa vo výsledkoch na mnohých mítingoch zaručene nestratili. Výkonnostne by na veľkých podujatia určite narástol napríklad oštepár Maximilán Slezák (sezónne maximum 78,59 m) , ktorý ak by mohol štartovať na väčších podujatiach tak by zrejme získal aj body potrebné na štart v Mníchove. Šancu by mohol mať aj diaľkar Adam Hriň (sezónne maximum 750 cm) a určite by sme ich našli aj viac. Dokonca aj okolo šprintéra Jána Volka trénuje v klube Naša atletika niekoľko zaujímavých talentov. Štvorstovkár Roman Haraslín (sezónne maximum 47,86 a účastník MS U20 a člen štafety na ME 2022), alebo aj šprintér Filip Federič (sezónne maximum na 100 m – 10,67) sa už na svoje prvé zahraničné štarty dostali. Na získavanie bodov to však aspoň zatiaľ nestačí. „Oni výkonnostne rastú, ale aby urobili ten zlom a aby sa dostali prvé podujatie tak ako sa dostal Janko Volko, tak tam tá šanca prakticky nie je,“ vysvetlila trénerka Naďa Bendová.

Filip Federič – Ján Volko – Jakub Benda

Problémom je skutočnosť, že na väčšine dobre bodovaných mítingoch majú z pohľadu takzvaného druhého sledu šancu štartu najmä domáci atléti. Taký je trend od momentu, ako sa účastnícke limity dostali v mnohých disciplínach na úroveň medailových pozícii. Napríklad v behu na 100 m bol účastnícky limit pre ME v Mníchove 10,16 s a teda výkon, vďaka ktorému sa Ján Volko dostal na fantastické 4. miesto. Zvyšní štyria finalisti by sa na šampionát na základe limitu nedostal! A trebárs mužský limit v skoku do diaľky mal hodnotu 810 centimetrov. A vo finále ho prekonal iba jediný pretekár – grécky fenomén Miltiadis Tentoglou, ktorý triumfoval výkonom 852 cm. Dobrou správou pre 11 slovenských debutantov je minimálne to, že už samotná účasť na vrcholnom podujatí ich dostáva do širšieho zorného poľa atletických manažérov. „Potvrdila to napríklad aj kladivárka Veronika Kaňuchová, ktorá posledných šesť rokov nikde nebola a teraz ako účastníčka európskeho šampionátu sa na minimálne na tie bronzové a strieborné mítingy dostane oveľa ľahšie,“ pripomenul Martin Pupiš.

Matej Baluch

Semifinalisti budú mať šance ešte o niečo väčšie, takže nielen Viktória Forster, ale aj Matej Baluch, alebo aj Daniela Ledecká sa zaručene dostanú tam, kde sa budú rozdávať kvalitné porcie bodov. Istota štartu je však len vrcholom ľadovca. Zachovať totiž treba celý mechanizmus a teda myslieť aj na tých, ktorí sa zatiaľ dostali „len“ do výškového tábora, no vieme, že majú šancu minimálne na tretí výškový tábor. Kľúčom k ich ceste na atletický ak nie Everest, tam minimálne Mt. Blanc sú podmienky na prípravu. „To naozaj otázka skôr pre niekoho iného, či dostanú tie podmienky,“ poznamenala Naďa Bendová a atletický šéftréner Martin Pupiš jej dal za pravdu „Prvá vec, ktorú si musíme uvedomiť je to, že zobudiť by sa mal aj štát. Aby sa presne o takých pretekárov postaral. Pretože títo pretekári plnia kritéria na zaradenie do stredísk, ale tých miest vo vrcholových strediskách je málo,“ vysvetlil Pupiš. A talentov je zaručene dosť. Sezóna 2022, hoci ešte ani zďaleka neskončila, to už dokázala na niekoľkých frontoch. „Aj EYOF a aj šampionát do 18 rokov a dokonca aj juniorská reprezentácia na MS to potvrdila, že tu máme niekoľko dobrých tipov z ktorých by mohli byť do budúcnosti reprezentanti aj na úrovni olympiády, respektíve konkurencie schopní európski atléti,“ dodal Pupiš.

(SAZ)

Foto: SAZ, ŠCP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk