Nová chodecká 35 km trať by mohla priniesť slovenskej atletike rovnakú radosť, ako kedysi 20 km, či päťdesiatka

V ére dávnejšie minulej tu bola generácia chodcov, ktorá pod vedením trénera Juraja Benčíka hrala najmä (ale samozrejme nie len) na dvadsiatke dlhé roky prvé husle. Jozef Pribilinec bral zlato na olympiáde v roku 1988 (Soul) a triumfoval aj európskom šampionáte v roku 1986 (Stuttgart). A na majstrovstvách sveta bral dvakrát „iba“ striebro (Helsinky 1983 a Rím 1987). Titul európskeho šampióna získal na dvadsiatke aj Pavol Blažek (Split 1990). Na tieto úspechy nadviazal na 50 km trati Matej Tóth. Zverenec trénera Mateja Spišiaka triumfoval na olympiáde, rovnako ako Jozef Pribilinec (Rio de Janeiro 2016), no je aj majstrom sveta (Peking 2015) a na európskom fóre si pre zmenu prebral dvakrát striebro (Zürich 2014 a Berlín 2018). Po jeho odchode to vyzeralo tak, že po generačnej výmene bude slovenská chôdza čakať na výraznejší úspech minimálne niekoľko rokov.

Michal Morvay

Šieste miesto Miroslava Úradníka (zverenec trénerov Martina Pupiša a Ľuboša Machníka) a siedme Michala Morvaya (zverenec trénera Mateja Spišiaka) na 35 km v Mníchove akoby priamo nadväzovali na úspechy Tótha, vedľa ktorého ešte donedávna obaja spoločne trénovali. „To šieste a siedme miesto je takou predzvesťou toho, že by sa mohli posunúť aj trochu vyššie. Samozrejme aj v chôdzi cítime, že nám chýba taká tá silnejšia základňa kvalitnejších chodcov. Pretože v ére Benčíkovcov bolo za tými najúspešnejšími možno aj desať ďalších chodcov, ktorí čakali na svoju príležitosť. A teraz ten druhý sled veľmi nemáme,“ pripomenul šéf slovenskej atletiky Peter Korčok. Dobrou správou však je, že úspešná bola v končiacej sa sezóne aj chodecká omladina. „Mňa osobne veľmi potešila skutočnosť, že sa nám darilo aj v mládežníckych kategóriách. Napríklad na majstrovstvách Európy do 18 rokov bola Terézia Kurucová piata (5 km – 23:43,38 min) a Jakub Bátovský obsadil šieste miesto (10 km – 45:58,57 min). Takže aj u tých mladých pretekárov vidíme, že máme športovcov, ktorí ak budú dobre trénovať tak by sa mohli presadiť aj v tých vyšších juniorských kategóriách a následne seniorských,“ poznamenal Peter Korčok. Sezóna 2022 priniesla historicky prvé šampionátové 35 km súboje. A od začiatku bolo jasné, že budú rýchlejšie, ako tomu bolo zvykom na 50 km trati.

Miroslav Úradník na MS 2022

Túto teóriu potvrdil svetový a aj európsky šampionát. „Ukázalo sa, že to je naozaj výhodnejšie pre dvadsiatkárov, ako keď mali tú svoju druhú disciplínu 50 km trať. Vidieť to bolo najmä v ženskej kategórii, pretože v Eugene bola tá istá víťazka na 20 a aj 35 km (Kumberly Garcíová Leónová – Peru) a v Mníchove po štyroch dňoch a navyše v obrátenom poradí (najskôr 35 km a potom 20 km) brala obe prvé miesta pre zmenu grécka reprezentantka (Antigoni Ntrismpiotiová). U mužov to takto nebolo, no ukazuje sa, že tí pretekári, ktorí vedia uspieť na dvadsiatke sú úspešní aj na tridsaťpäťke,“ vysvetlil šéftréner SAZ Martin Pupiš. No nejde o pravidlo, ktoré platí vždy a všade. „Pretože u nás to vyzerá tak, že tá 35 km trať sedí aj Miroslavovi Úradníkovi (v Tokiu na OH 2020 štartoval na 20 km) a aj Michalovi Morvayovi (v Tokiu na OH 2020 absolvoval historicky poslednú 50 km trať), keď dosiahli svoje najlepšie umiestnenie doteraz v európskej konkurencii a teda to šieste (M. Úradník) a siedme (M. Morvay) miesto. Ale aj Dominik Černý vyzerá veľmi dobre. Takže to môže byť disciplína, ktorá bude sedieť slovenských atlétom,“ zauvažoval Peter Korčok.

Miroslav Úradník absolvoval v roku 2022 až štyri 35 km súťaže. Sezónu začal v Ománe na MS v chôdzi družstiev (2:42:30 h), v Dudinciach si časom 2:33:49 h vybojoval ostrý limit na ME v Mníchove. A na svojom konte má aj obe šampionátové 35 km trate. V americkom Eugene finišoval na 21. mieste (osobný rekord 2:31:16 h) a v nemeckom Mníchove skončil na šiestom mieste (2:35:44 h). „Ak môžem porovnať dvadsiatku a 35 km trať, tak je to veľmi podobný režim. Hlavne v závere. Rozdiel je iba v tom, že tá tridsaťpäťka trvá dlhšie a treba si rozumnejšie rozložiť sily. Ale tým, že som mal tento rok štyri štarty tak som videl, že každé preteky sú úplné iné. A napríklad na tejto poslednej som cítil, že tá forma už nie je tak vygradovaná ako napríklad na majstrovstvách sveta. A už mi to trochu padalo, takže aj preto tam bol ten čas taký aký bol (ME 35 km Mníchov – 2:35:44 h/ MS 35 km Eugene – 2:31:16 h),” prezradil Miroslav Úradník.

Skrátením najdlhšej chodeckej disciplíny bolo potrebné prepracovať aj tréningovú metodiku. Pretože systém, ktorý fungoval na 50 km v tomto prípade úspech nezaručuje. A aj špecialisti na 20 km museli prijať niekoľko zmien. „Pri päťdesiatkároch muselo prísť k tomu intenzívnejšiemu tréningu a naopak u dvadsiatkárov sa stačí trochu pohrať v tej vytrvalostnej rovine. Dá sa teda povedať, že sa tá metodika oboch disciplín v podstate približuje. Ale je viacej podobná tej dvadsiatkárskej príprave,“ vysvetlil šéftréner SAZ Martin Pupiš. Nová chodecká vzdialenosť je naozaj o rýchlosti, čo bolo vidieť aj na oboch vrcholných podujatiach. „V závere 35 km sa ide dá sa povedať dvadsiatkárske tempo. Tí najlepší a videli sme to u Španiela (1. miesto na ME v Mníchove – Miguel Ángel López 2:26:49 h) chodil na úrovni 4 minút na kilometer, 4:06 a to je dvadsiatkárske tempo,“ doplnil Úradník. Kratšia 20 km trať bude z tohto pohľadu pre mnohých chodcov dôležitou doplnkovou disciplínou. „Ani my nenecháme tú dvadsiatku úplne ležať ľadom. Budem súťažiť aj na tejto vzdialenosti, pretože práve to ma posunie najmä v tej rýchlosti,“ dodal Miroslav Úradník.

Premiéra novej trate na vrcholných podujatiach ukázala, že je aj divácky atraktívna a to je v dnešnej dobe dôležitým faktorom k tomu, aby si našla svoje miesto nielen na podujatiach, ale aj v živých televíznych prenosoch. Pretože práve vďaka tomu popularita chôdze rastie.

(SAZ)

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk