Mníchovský šampionát naznačil, že generačná výmena nemusí byť až taká bolestivá

Slovenská výprava sa vrátila z mníchovského európskeho šampionátu. Na štartovej listine bolo 18 reprezentantov a z toho bolo v tejto zostave až jedenásť debutantov na najvyššom európskom fóre. Aj preto hodnotí reprezentačný šéftréner SAZ Martin Pupiš vystúpenie výpravy na jubilejnom 25. šampionáte starého kontinentu pozitívne. „V slovenskej atletike sa začala generačná výmena, ktorej sme sa veľmi obávali, ale mníchovský šampionát ukázal, že tie obavy sú neoprávnené. Mladí atléti ukázali svoju pripravenosť a odhodlanie spraviť dôležitý krok do tej dospeláckej atletiky,“ skonštatoval Martin Pupiš.

Ján Volko

Viacero kľúčových reprezentantov malo v sezóne 2022 zdravotné problémy. Zranenia neobišli ani šprintéra Jána Volka, no ten sa vďaka svojmu tímu dostal napriek júnovým svalovým ťažkostiam doslova do životnej formy. „Paradoxne, možno práve preto prišiel po nejakom čase takýto výsledok. My sme sa v tej príprave zamerali na iné veci a odviedli sme pozornosť možno od toho stereotypu a štandardu toho, na čo sme boli zvyknutí. A snažili sme sa z tej situácie vyjsť čo možno najlepšie a najefektívnejšie. A som rada, že sa to podarilo,“ poznamenala trénerka Naďa Bendová. Najrýchlejší Slovák nemal pred odchodom do Mníchova veľké očakávania. Na vrcholných podujatiach sa tradične sústredí na ten najbližší krok a tomu podriaďuje absolútne všetko. „To je otázka toho mentálneho nastavenia a prípravy. Nemať príliš veľké oči a proste aj napriek tomu, že tie tréningové časy boli dobré. Dokonca také ako nikdy predtým. No ani to ma neoprávňovalo pomýšľať na finálové umiestnenie. Treba žiť v prítomnom okamihu, sústrediť sa na jeden aktuálny cieľ a to sa podarilo. Dôkazom toho bol semifinálový beh na stovke. Tam sa podaril až štvrtý štart a myslím si, že som z toho celkom dobre vyťažil,“ zhodnotil Ján Volkom, ktorý sa vďaka svojmu mníchovskému vystúpeniu stal opäť jednoznačnou slovenskou atletickou jednotkou. V Nemecku vyrovnal svoj vlastný slovenský rekord na stovke (10,13 s) a k svojim najlepším výkonom v kariére sa priblížil aj na dvojstovke (20,39 s).

Michal Morvay, Ján Volko, Miroslav Úradník

Po úspešnom vystúpení chodcov na MS v americkom Eugene sa od partie okolo Miroslava Úradníka očakával dobrý výsledok aj v Mníchove. Úradník bol totiž v Oregone na 35 km klasifikovaný ako siedmy najlepší Európan (celkovo finišoval na 21. mieste). A svoju úlohu potvrdil aj v Mníchove. Šieste miesto na ME je dôkazom je stúpajúcej výkonnosti a navyše prísľubom do ďalších sezón. „Je to samozrejme aj taký záväzok. A pre mňa taký príjemný pohľad vpred. Pretože tie medailové pozície sú už skutočne na dohľad. Preto verím, že dokážeme ešte zamakať a dostaneme sa ešte vyššie,“ povedal Miroslav Úradník, ktorý si po debute na MS zapísal premiérový štart aj na ME. Výkonom a konečným siedmim miestom prekvapil aj ďalší debutan na európskom fóre Michal Morvay. Pre nedoliečené zranenie štart na MS vynechal a svoju prípravu zameral na Mníchov. A táto taktika vyšla dokonale. „Ja som si šiel od začiatku svoje preteky. A keď som ich začal jedného po druhom brať a len som počúval ako mi hlásia, že si osemnásty, pätnásty, jedenásty… to vo mne naštartovalo veľkú eufóriu. A ako som sa posúval na vyššie priečky, tak som si v hlave opakoval to všetko, čo som pre tento výkon spravil. Priznávam, že som tam nechal zo seba naozaj všetko,“ povedal Michal Morvay.

Peter Korčok, prezident SAZ

Slovenská chôdza sa tak po odchode olympijského šampióna Mateja Tótha zrejme nemusí obávať o svoju budúcnosť. „Dúfam, že využijeme tú dobrú vlnu tých výsledkov. Navyše chôdza je aj vďaka Maťovi Tóthovi stále populárna. Preto verím, že to dokážeme využiť a športovcom vytvoríme také podmienky, aby mohli napredovať. V sezóne sa navyše darilo chodcom aj v mládežníckych kategóriách. Na majstrovstvách Európy do 18 rokov bola Terézia Kurucová piata a Jakub Bátovský bral v Jeruzaleme šieste miesto. Takže aj tam máme talenty, ktoré by sa mohli v budúcnosti presadiť,“ skonštatoval šéf slovenskej atletiky Peter Korčok.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk