Nezvyčajná skrátená halová sezóna priniesla dovedna 10 slovenských rekordov

Tohtoročná nezvyčajná halová sezóna bez globálneho či kontinentálneho vrcholu, ktorú skrátila pandémia koronavírusu, bola na Slovensku bohatá na rekordné zápisy. Podľa Mariána Kalabusa, hlavného štatistika Slovenského atletického zväzu (SAZ) zodpovedného za evidenciu rekordných výkonov, priniesla dovedna 11 nových a 5 vyrovnaných národných rekordov plus 6 historicky najlepších slovenských výkonov v kategórii mladšieho žiactva, v ktorej sa rekordy nevedú.

Seniorské slovenské rekordy padli v zime dva: o prvý sa postarala v halovom päťboji už 18. januára v Ostrave Lucia Vadlejch (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), ktorá nazbierala 4488 bodov, druhý pridal v samom závere skrátenej sezóny šprintérsky talent Ján Volko (Naša atletika Bratislava), keď 21. februára na záverečnom podujatí prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour v Madride zvládol šesťdesiatku za 6,55 sekundy.

Zverenec trénerského dua Naďa BendováRóbert Kresťanko predtým unikátne až trikrát vyrovnal rekordný čas 6,57 sekundy – v Düsseldorfe 4. februára, v Liévine 19. februára a v madridskom rozbehu 21. februára.

V kategórii do 23 rokov sa v halovej sezóne 2020 zrodil jeden slovenský rekord zásluhou kvarteta Slávie STU Bratislava na 4 x 400 m (3:58,48) v zložení Babiczová, Bučičová, Matejíčková, Cidoríková.

Juniorské rekordy padli však dovedna až štyri. U chlapcov sa o jediný postarala štvorica Slávie STU Bratislava Ďurdina, Kostolný, Bellus, Beladič na 4 x 200 m (1:32,32), z dievčat sa do rekordných listín zapísali Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) na 200 m (24,58), Líza Hazuchová (AK ZVP Lučatín) na 3000 m (9:41,58) a klubová štafeta ŠK ŠOG Nitra na 4 x 200 m (1:41,71) v zložení Kovačovicová, Húsková, Švecová, Forster.

V kategórii dorastu sa menila rekordná listina len jediný raz – aj to za kurióznych okolností. Andrea Švecová (ŠK ŠOG Nitra) zabehla 1. februára osemstovku na mítingu vo Viedni za 2:15,72 min a tešila sa zo zlepšenia Mašekovej rekordu SR z 31. 1. 1993 tiež vo Viedni o 11 stotín. Dodatočne však vysvitlo, že národný rekord v kategórii dorasteniek je 2:12,1 min a dosiahla ho Ľudmila Melicherová v Ostrave 10. 1. 1981. Pri preklápaní dátových súborov do oficiálnej listiny rekordov totiž došlo k chybe a aj u dorasteniek sa objavil rekordný čas starších žiačok…

Napokon je však všetko predsa len inak a Andrea Švecová je slovenská halová dorastenecká rekordérka na osemstovke. „Pravidlá pri behoch do 800 m vrátane vyžadujú pre schválenie svetového – a teda aj slovenského – rekordu elektronické meranie. Preto Melicherovej čas nemôže byť uvedený v listine slovenských rekordov,“ vysvetlil Marián Kalabus.

Dva slovenské rekordy a dva vyrovnané sa zrodili v kategórii staršieho žiactva. Z chlapcov sa o vyrovnanie historicky najlepšieho výkonu postaral časom 8,34 na 60 m prekážok Adam Ilgo (ŠK Vital Bratislava). U dievčat sa menilo meno rekordérky na oboch šesťdesiatkach. Tereza Čorejová (Naša atletika Bratislava) na hladkej najprv vyrovnala Kršákovej čas 7,88, a potom ho ešte výrazne posunula na 7,81. Rekordný výkon dosiahla aj na prekážkovej, keď jej 28. januára na bratislavskej časti Jumperie namerali 8,73 sekundy.

V kategórii mladšieho žiactva, kde sa oficiálne rekordy SR neevidujú (len najlepšie výkony), bola mimoriadne snaživá Ema Bendová (Naša atletika Bratislava), ktorá historicky najlepšie výkony opravovala až päťkrát: na 60 m 8,04 a 8,02, na 150 m 19,44, v diaľke 544 a 549 cm. V chôdzi dievčat na 1000 m dosiahla „rekordný“ výkon Petra Kusá z AK ZŤS Martin (4:35,00).

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Aktuálnu listinu slovenských rekordov (vonku aj v hale) nájdete tu:

Aktuálna listina rekordov SR k 18. 3. 2020

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk