Legendárna Dana Zátopková trénovala 12 rokov Slovenku Elenu Burgárovú

V piatok popoludní bude v Prahe posledná rozlúčka s legendárnou českou oštepárkou Danou Zátopkovou, olympijskou víťazkou 1952 a dvojnásobnou majsterkou Európy (1954 a 1958), ktorá zomrela 13. marca vo veku 97 rokov.Vzhľadom na pandémiu koronavírusu obrad bude mať komorný charakter a zúčastní sa na ňom minimálny počet hostí, ale naživo ho odvysiela televízna stanica ČT Sport. Uloženie jej pozostatkov na cintoríne Valašský Slavín v Rožnove pod Radhošťom vedľa manžela Emila, štvornásobného  olympijského šampióna, ktorý zomrel v novembri 2000, sa zrejme uskutoční až v septembri počas tradičného Behu rodným krajom Emila Zátopka.

Dana Zátopková skončila kariéru až v štyridsiatke (1962) a potom sa venovala trénerstvu: v období 1964 – 1980 pôsobila ako ústredná trénerka vrhačských disciplín. Jej najúspešnejšou zverenkou bola Slovenka Elena Burgárová, ktorú viedla od sezóny 1976 dovedna 12 rokov a s výnimkou dvoch (1979, keď sa jej narodila dcérka, a nasledujúceho) v československých tabuľkách vždy figurovala ako jednotka. Ako prvá čs. oštepárka prehodila 60 aj 65 m a jej čs. rekord 66,56 žiadna Češka či Slovenka až do zmeny ťažiska náčinia v roku 1999 neprekonala.

„Všimla si ma a pozvala ma na sústredenie čs. reprezentácie už ako juniorku, keď som pod dievčenským priezviskom Kubáňová ako ružomberská atlétka prvý raz prehodila 50 metrov,“ spomína dnes 67-ročná rodáčka z Diviny pri Žiline. „Keď mi neskôr ponúkla spoluprácu, ani chvíľu som neváhala – lepší odborník na oštepársku techniku v Československu neexistoval. V silovej príprave sa spoľahla na môjho manžela Petra, ktorý bol čs. majstrom aj trénerom vo vzpieraní.“

Pod Zátopkovej vedením sa Burgárová na dvoch majstrovstvách Európy kvalifikovala do finále (v Prahe 1978 i v Aténach 1982 skončila jedenásta) a štartovala aj na premiérovom svetovom šampionáte v Helsinkách 1983 (16.). Ušli jej len olympiády: do Moskvy 1980 sa po pôrode nestihla kvalifikovať a nasledujúcu v Los Angeles 1984 východný blok bojkotoval – v najlepšom roku kariéry dvakrát prehodila 66 m (v Prahe 66,12, v Nitre 66,56) a renomovaný americký časopis Track and Field News ju napriek neúčasti na OH vo svetovom rankingu zaradil na 9. miesto.

„Pani Dana bola nesmierne vitálny a veselý človek so schopnosťou užívať si život – dokázala byť aj prísna, ale zároveň počas môjho tréningu behať rovinky, aby sa udržiavala v kondícii,“ spomína Burgárová. „Nikdy nikomu neodmietla pomôcť, spomínam si, že ma občas vyzvala, aby som na sústredenie vzala ako sparringpartnerku aj o čosi mladšiu slovenskú oštepárku Elenu Révayovú.“

MARIÁN ŠIMO

Text k foto:

Na oštepárskej slávnosti v Malých Kyšiciach na Kladensku na jeseň 2011 pri príležitosti 89. narodenín Dany Zátopkovej sa čs. legenda ocitla v spoločnosti Drahomíry Dryeovej, ktorá v roku 1975 jednorazovým výkonom 58,84 m prekonala jej čs. rekord z roku 1958, ale tiež Slovenky Eleny Burgárovej (vľavo), ktorá rekordnú métu v období 1976 – 1984 posunula až do vzdialenosti 66,56 m.

FOTO ARCHÍV (eb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk