Najviac bodov i medailí pre ŠK ŠOG Nitra, najcennejšia zbierka kovov patrí Dukle

Najúspešnejším slovenským atletickým klubom sa na základe bodovania (1. – 8. miesto) na všetkých tohtoročných slovenských šampionátoch stal ôsmy rok raz za sebou ŠK ŠOG Nitra. Náskok nitrianskych gymnazistov pred banskobystrickou Duklou sa však v porovnaním s minuloročným scvrkol z 30 už len na 14,5 bodu. Najväčší rozdiel medzi ŠK ŠOG a druhým klubom v poradí bol v roku 2017 – až 280 bodov.

V tomto roku nazbieral víťazný nitriansky klub 1017 bodov, druhá Dukla 1002,5, tretiu pozíciu obsadila prvý raz v histórii Naša atletika Bratislava so ziskom 807,5 bodu. Vlani tretia Slávia ŠŠ Trenčín klesla na piatu priečku. Nováčikom v elitnej desiatke v porovnaní s rokom 2019 je AK ZŤS Martin, ktorý sa z 11. miesta posunul na 10. Po dlhých rokoch, keď bol v istom období bol aj neohrozeným lídrom bodovania, vypadol z TOP 10 AK Spartak Dubnica: vlani mu patrilo 6. miesto s 540 bodmi, teraz je dvanásty s 213,5 bodu.

V počte medailí dominoval tiež ŠK ŠOG Nitra s 92 cennými kovmi (32 – 27 – 33) pred Duklou (81) a Našou atletikou (74). Minulý rok bola v tejto štatistike najúspešnejšia banskobystrická Dukla so 100 medailami. V tomto roku jej patrí aj najcennejšia zbierka (41 – 31 – 19), za ňou nasledujú nitrianski „gymnazisti“ (32 – 27 – 33) a Naša atletika Bratislava (25 – 31 – 28).

Na tohtoročných slovenských atletických šampionátoch bodovalo 91 klubov (o dva menej ako pred rokom), aspoň jednu medailu si vybojovalo 71 klubov, o štyri menej ako vlani.

Poradie úspešnosti slovenských atletických klubov na M-SR 2020 podľa bodovania (1. – 8. miesto):

1.(1.) ŠK ŠOG Nitra 1017 bodov (32 – 27 – 33)
2. (2.) ŠK Dukla o. z. B. Bystrica 1002,5 (41 – 31 – 19)
3. (9.) Naša atletika Bratislava 807,5 (25 – 31 – 28)
4. (5.) AK Slávia TU Košice 646 (17 – 15 – 19)
5. (3.) Slávia ŠG Trenčín 622,5 (16 – 11 – 21)
6. (4.) Slávia STU Bratislava 610,5 (13 – 13 – 17)

7. (7.) AC Stavbár Nitra 533,5 (13 – 15 – 19)
8. (10.) AC Nové Zámky 428 (5 – 14 – 13)
9. (8.) AŠK Slávia Trnava 427 (7 – 19 – 10)

10. (11.) AK ZŤS Martin 284 (8 – 7 – 5)

11. AC Malacky 255, 12. AK Spartak Dubnica 213,5, 13. Akademik TU Košice 211, 14. Slávia UK Bratislava 207, 15. BCF Dukla Banská Bystrica 206, 16. BMSC Bratislava 178, 17. AK Bojničky 171, 18. ŠK Jablonica 169, 19. 1. AK Humenné 167, 20. ALK Moldava nad Bodvou 157.

Poznámka: V zátvorke uvádzame minuloročné umiestenie.

(GB)

Text k foto:

Na ilustračnej snímke víťazné štafety ŠK ŠOG Nitra na augustových majstrovstvách Slovenska v Trnave.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk