Peškovej kouč Eduard Čordáš: Nevymýšľame nič nové, len sme trochu pridali na intenzite

Ešte predvlani jej na 400 m prekážok patrili slovenské rekordy v dvoch kategóriách – dorasteneckej i juniorskej. Vlani však o jeden prišla. Juniorský jej na MSJ v Tampere vzala Nitrianka Emma Zapletalová.

Od minulého piatka je však talentovaná Michaela Pešková opäť slovenskou rekordérkou v dvoch vekových kategóriách. Na kvalifikačnom mítingu o postup na prestížny univerzitný šampionát USA NCAA (I. divízia) v kalifornskom Sacramente zabehla jeden ovál s prekážkami za 57,46 sekundy a o 35 stotín skresala vlaňajšie slovenské historické maximum v kategórii do 23 rokov patriace ďalšej Nitrianke z ŠK ŠOG Daniele Ledeckej.

Dvadsaťjedenročná Pešková, ktorá od roku 2017 študuje na University of Nebraska v americkom Lincolne, si bezmála po štyroch rokoch prvý raz zlepšila vo svojej hlavnej disciplíne osobný rekord. A opäť pod vedením skúseného kouča Eduarda Čordáša, ku ktorému sa vrátila na začiatku roka. Nestor trnavskej atletiky ju trénuje – na diaľku.

„Podobný výkon som očakával, hoci v halovej sezóne, kde behala najmä netradičnú šesťstovku,  to ešte nebolo ktoviečo,“ vraví Eduard Čordáš, ktorý Peškovú v predošlých dokoch priviedol k strieborným medailám na EYOF 2013 v Utrechte i na olympijských hrách mládeže 2014 v čínskom Nankingu. „Postupne sa však zlepšovala, forma jej rástla a osobný rekord zo Sacramenta je len logické vyústenie dobrej prípravy.“

Peškovej kouč tvrdí, že jeho zverenka mala na výkon podobný sacramentskému už dávnejšie. Ibaže – vždy do toho niečo prišlo. Raz problémy so zubom a následnou resekciou, inokedy zasa nevyšlo počasie. Až v piatok na štadióne Hornet do seba konečne všetko zapadlo.

„Miškin čas zodpovedá presne tomu, čo má natrénované. V príprave sme sa vrátili k tomu, čo sme robili v minulosti v mládežníckych kategóriách. Nevymýšľame nič nové, akurát sme trochu pridali na intenzite,“ konštatuje Eduard Čordáš.

Hoci už oslávil osemdesiatku, aj vďaka trénerskej práci so svojou staronovou zverenkou zvláda najnovšie výdobytky informačných technológií, vďaka ktorým s ňou komunikuje na diaľku.

„Je to trochu nezvyčajné,“ priznáva ostrieľaný tréner a s úsmevom dodá: „Robil som už všeličo, ale na takú diaľku, cez oceán, som ešte nikoho počas mojej dlhej praxe netrénoval. Ale – dá sa to…“

Eduard Čordáš je s Peškovou v kontakte deň čo deň. Komunikujú spolu pravidelne medzi polnocou a jednou hodinou v noci.

„Kvôli Michaele a časovému posunu medzi Trnavou a Lincolnom chodím spávať neskôr ako v minulosti. Pošlem jej vždy 14-dňový tréningový plán, ktorý ešte podlieha kontrole kouča univerzitného tímu, pričom zvyčajne akceptuje 90 až 95 percent plánu. Miška mi potom posiela tréningové videá, ktoré spolu rozoberáme,“ vysvetľuje Peškovej kouč a na otázku, či neľutuje, že sa na „staré kolená“ dal na takéto dobrodružstvo, bez váhania odvetil: „Vôbec nie! Som rád, že sa po dvoch rokoch konečne v zámorí aklimatizovala a udomácnila. V Lincolne našla vynikajúce podmienky na štúdium i tréning. Jediná výnimka je všeobecná vytrvalosť – nemá ju kde poriadne trénovať. Dievčatá z univerzitného tímu ju naberajú na bežiacom páse…“

Peškovej postupný nárast formy v tohtoročnej letnej zámorskej univerzitnej sezóne je naozaj pozoruhodný. Začala ju na konci marca časom 1:00,26 na Florida Relays v Gainesville, potom postupne skresávala stotinky v Lincolne na Husker Spring Invitational (1:00,21), v Tuscaloose na Crimson Tide Invitational (59,22), v Lubbocku na Crofoot Shootout jej to tesne nevyšlo (59,89), opäť sa však zlepšila na šampionáte konferencie Big Ten v Iowa City (58,67 v rozbehu, 58,18 vo finále) a minulý piatok v Sacramente prišiel rekordný beh 57,46 sekundy (v rozbehu 58,79). Michaela sa prvý raz v kariére kvalifikovala na univerzitný šampionát v USA v texaskom Austine 5. až 8. júna.

„Pred sezónou sme si vytýčili dva ciele – kvalifikovať sa na ME do 23 rokov v Gävle a na šampionát NCAA. Prvý cieľ splnila už v prvom štarte, druhý minulý týždeň v Sacramente,“ konštatuje tréner Čordáš.

Michaela Pešková patrila v mládežníckych kategóriách k najlepším svetovým prekážkarkam na 400 m. Okrem medailí z EYOF a OH mládeže skončila v roku 2015 na MEJ vo švédskej Eskilstune šiesta a o rok neskôr na juniorských MS v poľskom meste Bydgoszcz piata, pričom z Európaniek finišovala druhá. Na spomenutých šampionátoch si ju vyhliadli skauti zámorských univerzitných tímov. Z ponúk si vybrala University of Nebraska v Lincolne. V USA však stagnovala, vo svojej hlavnej disciplíne na 400 m prekážok sa nezlepšila. Obrat nastal až teraz v zime, keď prevzal trénerské opraty – aj keď len na diaľku – znova Eduard Čordáš.

„Miška sa z USA vráti 20. júna. Už teraz sa – v úvodzovkách – teší, ako dostane na tréningoch v Trnave zabrať,“ smeje sa Peškovej kouč.

Obaja majú pred sebou neľahkú úlohu – uspieť na júlových ME do 23 rokov vo švédskom Gävle. V aktuálnych európskych tabuľkách tejto vekovej kategórie je sympatická Trnavčanka tretia za Slovinkou Župinovou (57,16) a Belgičankou Couckuytovou (57,21).

GABRIEL BOGDÁNYI

TOP SLOVENSKÉ PREKÁŽKARKY NA 400 METROV

56,96 Lucia Vadlejch-Slaničková 2014

57,22 Emma Zapletalová 2018

57,27 Miriam Karperová-Hrdličková 2000

57,46 Michaela Pešková 2019

57,70 Eva Eibnerová 1985

57,81 Daniela Ledecká 2018

59,08 Andrea Urbanová-Holleyová 2016

59,55 Marcela Podracká 1989

59,83 Jozefína Čerchlanová 1977

59,95 Katarína Kuštárová 2017

Texty k foto:

Kouč Eduard Čordáš so svojou zverenkou Michaelou Peškovou.

FOTO SAZ

Takto „lieta“ Michaela nad prekážkami.

FOTO SCOTT BRUHN-NEBRASKA COMMUNICATIONS

V roku 2015 získala v ankete Atlét roka ocenenie pre najlepšieho mládežníka, cenu jej odovzdávali prezident Európskej atletiky Svein Arne Hansen (vľavo) a prezident SAZ Peter Korčok.

FOTO SITA/MAREK MRVIŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk