Na jubilejnú BBL v roku 2019 prídu dvaja niekdajší talianski víťazi Trostová a Tamberi

Medzinárodný halový výškarský míting Banskobystrická latka napíše v budúcom roku už svoju 25. kapitolu. Jubilejný ročník sa uskutoční netradične v sobotu 9. februára 2019, avšak v tradičnom popoludňajšom čase od 16.30 h.  Ako býva zvykom, chystá sa veľkolepá šou so snahou ponúknuť aktuálne hviezdy svetovej výškarskej scény a najlepších Slovákov.

Organizátori už s predstihom oznámili mená prvých špičkových výškarov z Talianska, krajiny, ktorá už dávno objavilo čaro športovej haly na Štiavničkách. Stačí si spomenúť na Anoniettu di Martinovú, ktorá v roku 2011 skočila v Banskej Bystrici dodnes platný národný rekord 204 cm, alebo skvelé vystúpenia dvojičiek bratov Ciottiovcov.

Súťaž mužov 9. februára obohatí 26-ročný zabávač Gianmarco Tamberi, halový majster sveta z Portlandu 2016. Po vážnom zranení v lete 2016 a následnej operácii sa postupne vracia do formy a rok 2019 má byť ďalším stupienkom jeho návratu na niekdajšiu výkonnostnú úroveň, keď ešte pred zranením skočil pred dvoma rokmi až 239 cm. Vlani na berlínskom európskom šampionáte skončil štvrtý a sezónu ukončil výkonom 233 cm.

Tamberi už Banskobystrickú latku raz vyhral, práve v jeho najlepšom roku v kariére (2016), keď utvoril taliansky halový rekord 235 cm. Priaznivci „latky“ Taliana dobre poznajú aj vďaka tomu, že ich dokáže vtiahnuť do diania a zaujať napríklad tvárou oholenou len spolovice a účesom žiariacim rôznymi farbami. Tamberiho budúcoročný štart bude už jeho piaty na BBL. Premiéru mal v roku 2012 – skončil dvanásty. V roku 2013 bol tretí a prvýkrát v živote prekonal 230 cm práve na BBL. V roku 2016 na Štiavničkách vyhral a v tomto roku pre zranenie súťaž nedokončil.

V ženskej súťaži 25. ročníka banskobystrického mítingu potvrdila štart 25-ročná Alessia Trostová, ktorú trénuje otec Gianmarca Tamberiho – Marco. V roku 2018 skončila na BBL tretia, a potom získala bronz na halových MS v Birminghame. Na ME v Berlíne obsadila 8. miesto, jej osobné rekordy sú 200 cm v hale a 198 cm vonku. Piata z OH 2016 v Riu de Janeiro má priemer najlepších 10 výkonov kariéry takmer 197 cm. Pre Trostovú to bude štvrté vystúpenie na BBL, v roku 2012 ešte ako juniorka bola piata, v roku 2015 vyhrala a vlani skončil tretia.

V jubilejnom ročníku BBL potvrdil účasť legendárny švédsky výškar a olympijský víťaz z Atén 2004 Stefan Holm. V súčasnosti sa angažuje ako tréner, je aj člen MOV. Holm na Štiavničky privedie svoju zverenku Sofie Skoogovú, finalistku OH 2016 s maximom 194 cm.  Holm je miláčik publika a v minulosti vyhral BBL štyrikrát.

Doteraz na banskobystrickom mítingu štartovali muži z 36 a ženy z 27 krajín, celkovo sa predstavili výškari zo 45 krajín, z kontinentov chýba iba Austrália/Oceánia. RTVS pripravuje 9. februára 2019 na Dvojke, bude aj internetový stream z celého diania v hale Dukly vrátane predpoludňajšieho finále celoslovenského seriálu Latka piatich miest.

(GB, AJ)

Text k foto:

Na BBL 2019 príde aj víťaz z roku 2016 Gianmarco Tamberi.

FOTO WWW.BBLATKA.SK

Aj v ženskej súťaži bude skákať bývalá víťazka – Talianka Trostová vyhrala v roku 2015.

FOTO WWW.BBLATKA.SK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk