Tréner Matej Spišiak: Keď to dokázali Korzeniowski a Diniz, prečo by to nedokázal Tóth?

Až do európskeho šampionátu v Berlíne nebolo jasné, či sa chodecký šampión Matej Tóth odhodlá absolvovať ďalšie dve sezóny a obhajovať na olympijských hrách v Tokiu 2020 olympijský triumf z Ria de Janeiro 2016.

V cieli berlínskej päťdesiatky vyhlásil, že teraz už vidí kontúry Tokia, no a neskôr definitívne potvrdil, že kariéru si predĺži do najbližšej olympiády.

„O tom, či to potiahnuť až po tokijské hry, sme sa s Maťom bavili veľakrát. Povedal som mu, že  má všetko vo svojich rukách, on sám si musí si nastaviť pravidlá a kritériá, ako chce ďalej fungovať. My okolo neho sme pripravení dať do spoločnej práce sto percent a byť mu k dispozícii,“ povedal na margo Maťovho rozhodovania sa o poberlínskej budúcnosti jeho kouč Matej Spišiak.

Matej Tóth už nie je najmladší, vo februári oslávi 36. narodeniny. Dve desaťročia vrcholovej prípravy dali jeho organizmu nepochybne zabrať. Zvládne ešte ďalšie dva roky tvrdého tréningu?

„Podľa mňa je na tom stále zdravotne aj fyzicky veľmi dobre. Má širokú podporu na všetkých úrovniach – najmä však v rodine, čo je azda najdôležitejšie,“ zdôraznil Matej Spišiak. „Tréningy zvláda bez komplikácií, a keď dokáže rozumne zredukovať všetky svoje mimošportové aktivity, môže si kariéru poľahky predĺžiť až do olympiády v Tokiu.“

Aj Tóthov kouč si uvedomuje, že uteakjúce roky nik nezastaví. Matej už nie je mladík a človek vek neoklame.

„S pribúdajúcimi rokmi sa musí o seba viac starať – venovať sa dôkladnejšie regenerácii a rôznym kompenzačným či uvoľňovacím cvičeniam. Už nemá 20 či 25, keď išlo všetko ľahko a automaticky. Teraz musí byť v tejto oblasti aktívny on sám,“ pripomenul tréner Spišiak. „Ďalšie dva roky Maťovej kariéry budú najmä o veľkej olympijskej motivácii a zároveň o mentálnom nastavení. Myslím si, že ho chôdza stále baví. Má rád výzvy, konfrontácie s mladými, kvalitne odrobený tréning, dobré výsledky testov či úspešné preteky ho ešte vždy dokážu nadchnúť.“

Na augustovom berlínskom šampionáte patril Matej Tóth v chodeckých pretekoch na 50 km k najstarším. Iba Španieli Jesús Ángel García, José Ignacio Díaz a Marco de Luca z Talianska sa narodili skôr ako on. Na olympiáde v Tokiu 2020 to nebude veľmi inak, päťdesiatka sa niesť v znamení duelu „starej gardy“ s ambicióznymi mladíkmi.

Matej Spišiak: „Na margo témy veku poviem iba toľko: ak sa Francúz Diniz stal vlani majstrom sveta v 39 rokoch a zašliapal druhý najrýchlejší čas histórie, ak fenomenálny Poliak Korzeniowski získal olympijské zlato v Aténach 2004 ako 36-ročný, tak prečo by to Maťo nemohol zvládnuť v Tokiu, kde bude mať 37 rokov?“

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Kým sa dostane Matej Tóth na OH 2020, našliape ešte tisíce tréningových kilometrov, počas ktorých ho takto na bicykli sprevádza kouč Matej Spišiak.

FOTO SITA/RADOSLAV MAŤAŠ

Úspešné duo Matej Tóth – Matej Spišiak na letisku vo Schwecahte po návrate z OH 2016 v Riu.

FOTO SITA/MONIKA ZAŤKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk