Na chodecké MS tímov prvý raz bez Tótha aj Czakovej, v Maskate štartuje v nezvyčajnom termíne desiatka Slovákov

Prvé tohtoročné vrcholné atletické podujatie nebude ako zvyčajne halový svetový či európsky šampionát, ale už o dva týždne skôr ako HMS v Belehrade sa 4. a 5. marca uskutočnia chodecké majstrovstvá sveta družstiev v Maskate v Ománe. Slovenské farby bude reprezentovať desiatka pretekárov, pričom sa predstavia aj dve družstvá – ženské na 20 km a juniorov na 10 km.

„Nominácia sa nerodila jednoducho, lebo je to jedno z podujatí, kde organizátor vyžaduje od účastníkov očkovanie proti koronavírusu – bez výnimky. Keďže reprezentanti absolvujú pred šampionátom sústredenie v Spojených arabských emirátoch – odtiaľ sa potom autobusom presunú priamo do Ománu – v kategórii juniorov sú navrhnutí aj náhradníci. Tí by v prípade nečakaných okolností mohli potom zaskočiť a odcestovať aj do Ománu,“ vysvetľoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

MS družstiev (predtým Svetový pohár sa v minulosti konali v závere apríla alebo v prvej polovici mája. „Teraz sa bude súťažiť o viac ako dva mesiace skôr, o to komplikovanejší bol aj spôsob kvalifikácie a takisto mali reprezentanti inak nastavenú aj prípravu,“ dodal šéftréner, ktorý bude v Maskate aj vedúcim slovenskej výpravy..

Z vlaňajších olympionikov bude štartovať len Miroslav Úradník, ktorý však nenastúpi na 20 ale na novú disciplínu 35 km. Spolu s ním pôjde tridsaťpäťku aj Dominik Černý. Ženské družstvo tvoria tri dievčatá z nastupujúcej generácie – Hana Burzalová, Ema Hačundová a vlaňajšia juniorka Alžbeta Ragasová.

„Náš hlavný zámer v kategórii dospelých bude zabojovať o limity na MS a ME, o splnenie kvalifikačných kritérií na svoje šampionáty sa budú snažiť aj juniori a juniorky. Uvidíme, aký vplyv na to bude mať počasie, keďže ide o destináciu so stabilne dobrým počasím. Síce príjemným pre dovolenku, ale nie pre vytrvalostný výkon…,“ upozornil Martin Pupiš. „MS tímov v Maskate budú po dlhej dobe prvé podujatie bez našich klasických opôr Mateja Tótha a Márie Katerinka Czakovej, preto sme všetci zvedaví, ako sa nám podarí s touto stratou vyrovnať.“

Na predošlom svetovom chodeckom šampionáte družstiev v čínskom Tchaj-cchangu v roku 2018 štartovali len traja slovenskí reprezentanti. Mária Katerinka Czaková skončila v mimoriadne silnej konkurencii na 20 km žien dvadsiata, čo je najlepšie slovenské ženské umiestenie na MS tímov/Svetovom pohári, juniorka Klaudia Žárska bola 35. a Miroslav Úradník 45. v pretekoch mužov na 20 km.

NOMINÁCIA SR NA MS TÍMOV V CHÔDZI V MASKATE (4. – 5. 3. 2022)

Muži (35 km): Miroslav Úradník, Dominik Černý.

Ženy (20 km): Hana Burzalová, Ema Hačundová, Alžbeta Ragasová.

Juniori (10 km): Tomáš Mencel, Michal Duda, Jakub Bátovský (náhradníci Adam Nosáľ, Filip Krestianko).

Juniorky (10 km): Karin Devaldová, Stanislava Hakulinová.

Realizačný tím – vedúci výpravy: Martin Pupiš, tréneri: Roman Benčík, Pavol Zemko, Henrieta Rusnáková, fyzioterapeut: Denis Freudenfeld.

Text k foto:

Najskúsenejší v slovenskom tíme bude Miroslav Úradník.

FOTO PETER MACKO

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk