Forster v Ostrave opäť posunula rekord SR do 23 rokov na 60 m prekážok a pridala i osobák na 60 m, Bujna sa zlepšil na 47,33

Medzinárodný halový míting Czech Indoor Gala v Ostrave priniesol zaujímavé výkony aj z pohľadu slovenských atlétov – Viktória Forster si zlepšila osobné rekordy na 60m (7,41) i 60 m prekážok (8,25), čo bol i národný rekord do 23 rokov, štvorstovkár Šimon Bujna sa vracia tiež s osobným maximom 47,33 a Monika Weigertová opäť atakovala limit na halové MS na 60 m – skončila piata výkonom 7,35. Míting celkom nevyšiel Jánovi Volkovi (5. na 200 m za 21,05) a Stanislave Škvarkovej, ktorá vo finále na 60 m prekážok finišovala šiesta (8,32).

Na 60 m i 60 m prekážok na mítingu so strieborným štatútom World Athletics Indoor Tour excelovala ešte len 19-ročná Viktória Forster. Zverenka Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra si v priebehu dvoch hodín v štyroch štartoch utvorila dva parádne osobné rekordy. „Veľmi sa z časov tešíme, ďakujeme za podporu,“ skonštatovali zhodne Viktória i jej trénerka.

Na hladkej šesťdesiatke bežala Forster už v rozbehu 7,41 sekundy, o deväť stotín rýchlejšie ako nedávno na pretekoch v Jablonci. Tento výkon ju katapultoval v slovenských historických tabuľkách na tretiu priečku za Evu Murkovú (7,21) a Moniku Weigertovú (7,30). Vo finále jej namerali 7,46, čo stačilo na ôsmu priečku.

Forster, dvojnásobná finalistka juniorských MS 2021 v Nairobi, potom predviedla ďalší skvelý beh vo finále na 60 m prekážok, v ktorom skončila štvrtá za 8,25 sekundy a o 6 stotín zlepšila vlastný slovenský rekord do 23 rokov z nedeľného mítingu Elán v Bratislave. Za limitom na halové MS v Belehrade zaostala len o 9 stotín! Nádejná nitrianska atlétka vyťažila maximum zo výborného štartu, jej reakcia 0,117 sekundy bola najlepšia v celom hlavnom programe mítingu v behoch na 60 m (hladkých či prekážkových) u mužov i žien.

„Ani prekážkové finále s výbornou reakciou ešte nemôžem označiť za celkom bezchybný beh. Pred nami je ešte veľa práce, avšak Viktória potvrdila v Ostrave len to, čo naznačovali jej tréningové výkony na sústredení,“ podotkla Katarína Adlerová.

Šprintérka Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) síce postúpila do finále šesťdesiatky ako posledná časom 7,42, ale v kľúčovom dueli predviedla výborný výkon a skončila piata za 7,35. Dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére, keď bola rýchlejšia len vlani na halových majstrovstvách Slovenska v Bratislave (7,32) a v tomto roku 8. januára tiež v Ostrave (7,34). Limit na marcový svetový halový šampionát v Belehrade je 7,30.

„Vytúžený limit to ešte nebol, ale s finálovým výkonom som spokojná. Verím, že to ešte príde. V rozbehu som pokazila štart a snažila som sa potom dobehnúť to, čo sa ešte dalo. Veľmi som sa potešila z postupu do finále,“ priznala zverenka Eugena Lacza. „Dnes boli ukážkové podmienky, preto ma na jednej strane mrzí, že limit nepadol, ale na druhej strane ma teší stabilná výkonnosť v sezóne.“

Stanislava Škvarková obsadila v II. rozbehu aj po slabšom štarte (reakcia 0,189) 3. miesto výkonom 8,29 sekundy a piatym najlepším výkonom sa kvalifikovala medzi osmičku najlepších. Finále však prekážkarke banskobystrickej Dukly nevyšlo podľa predstáv a skončila v ňom šiesta časom 8,32. „Zatiaľ je to podobné ako vlani – časy na pretekoch nezodpovedajú časom z tréningov. Stanka sa dnes necítila zdravotne najlepšie, verím, že to bola len nejaká chvíľková slabosť a bude v poriadku,“ skonštatoval Michal Škvarka, tréner a manžel v jednej osobe.

Štvorstovkár Šimon Bujna si v Ostrave časom 47,33 zlepšil halový osobný rekord o 24 stotín, v závere vydržal s papierovo silnými súpermi.  S víťazom P-T-S 2020 Jochemom Dobberom, členom zlatej holandskej štafety na 4 x 400 m na HME v Toruni a striebornej na OH v Tokiu, prehral len o 7 stotín.

„Bežalo sa mi super, už v rozcvičke som sa cítil veľmi dobre a veril som si, že to môže byť osobák. Mám totiž za sebou kvalitnú prípravu. Myslím si, že by sa ešte nejaká rezerva našla – napríklad takticky som nebežal úplne bezchybne, keď úsek od 200 do 300 metrov som absolvoval  druhej dráhe…,“ priznal 26-ročný Bujna z banskobystrickej Dukly, ktorý svojím výkonom výrazne pomohol k tomu, aby na belehardských MS štartovalo aj slovenské mužské kvarteto na 4 x 400 m. „S časom som veľmi spokojný, túžil som odvďačiť sa trénerovi za všetko, čo so mnou odmakal na tréningoch. Verím, že toto je len začiatok.“

Aj kouč Radoslav Ivan si vydýchol, pretože po nedeľnej dvojstovke za 21,71 takisto v ostravskej hale mu nabehli vrásky na čelo: „Predpokladali sme, že by Šimon mohol začať sezónu osobným rekordom. Vyšlo to – takto sme to chceli. Teším sa a dúfam, že to v zime nebol jeho posledný osobák.“

V historických slovenských halových tabuľkách je Šimon Bujna už štvrtý (spoločne s Púchovským) za Dušanom Malovcom (46,65), Ľubošom Balošákom (46,94) a Štefanom Balošákom (47,06).

V záverečnej bežeckej disciplíne Czech Indoor Gala obsadil Ján Volko (Naša atletika Bratislava) na 200 m v súčte výkonov z dvoch behov piatu priečku časom 21,05 sekundy. Za vlastným vlaňajším slovenským rekordom zaostal o 6 stotín.

“Vo výbehu z prvej zákruty som nejako zakolísal a stratil som rytmus aj rýchlosť,” vravel sklamaný halový exmajster Európy na 60 m z Glasgowa 2019. “Potom som sa za súpermi doťahoval, ale už to nestačilo.”

„Jednoznačne som očakávala lepší výkon,“ skonštatovala Volkova trénerka Naďa Bendová. „Vzhľadom na to, čo sa stalo pri výbehu z prvej zákruty po 50 metroch, musíme byť vďační aj za tento výkon. V závere síce potom ešte robil, čo vedel, ale zlikvidovať manko, ktoré vzniklo pri jeho zaváhaní, sa mu už nepodarilo. Jednoducho – nie je kamarát so zákrutami v halách…“

Volka v druhom behu predstihli Holanďan Burnett (20,92) a Čech Jirka (21,01), v prvom boli rýchlejší  ešte dvaja mladí českí šprintéri Němejc (20,87 – rekord mítingu) a Kubelík (20,98).

SLOVENSKÍ ATLÉTI NA CZECH INDOOR GALA V OSTRAVE

ŽENY

60 m – finále: 5. Monika Weigertová 7,35, 8. Viktória Forster 7,46, I. rozbeh: 3. Viktória Forster 7,41 – osobný rekord, posun na 3. miesto v historických tabuľkách SR a postup do finále, II. rozbeh: 5. Monika Weigertová 7,42 – postup do finále

60 m prek. – finále: 4. Viktória Forster 8,25 – rekord SR do 23 rokov, 6. Stanislava Škvarková 8,32, I. rozbeh: 3. Stanislava Škvarková 8,29 – postup do finále, 4. Viktória Forster 8,37 – postup do finále

MUŽI

200 m: 5. Ján Volko 21,05 (3. v II. behu)

400 m: 7. Šimon Bujna 47,33 (4. v I. behu) – osobný rekord a posun na 4. miesto v historických tabuľkách SR

FOTO SITA/BRANISLAV BIBEL

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk