Šprintérsky šampión Volko dal bodku za rokom 2019 triumfom na Vianočných štartoch

Halový majster Európy v behu na 60 m, slovenský Atlét roka 2019 a štvrtý v ankete Športovec roka 2019 Ján Volko ukončil súťažný rok ako sa na šampióna patrí – víťazstvom.

Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka vyhral vo fitnes centre Your Space na Prievozskej ulici v Bratislave ďalší ročník populárnych Vianočných štartov na netradičnej 10-yardovej trati (v prepočte 9,14 m).

Volko vo finále časom 1,78 o štyri stotinky zdolal Erika Riglera a obhájil lanské prvenstvo. Pred rokom bol jeho víťazný výkon 1,795 sekundy (meralo sa vtedy na tisíciny sekundy). Bronz si vybojoval lanský finalista a od jesene Volkov sparingpartner Samuel Sloboda.

„Štartovalo sa mi veľlmi dobre, teším sa aj z dosiahnutých časov. Zlé neboli ani štartové reakcie. Bola to už tradične skvelá akcia v závere roka,“ komentoval víťazný bratislavský šprintér svoje výkony na Vianočných štartoch.

Dvadsaťtriročný Volko vyhral všetky štyri svoje súboje v elitnej kategórii. V 1. kole si poradil so Samuelom Cerulom (1,81 – 1,96), vo štvrťfinále s Rakúšanom Gordonom Skalvym (1,80 – 1,90), v semifinále zdolal Samuela Slobodu (1,83 – 1,89) a vo finále Erika Riglera (1,78 – 1,82). Kvalitné boli i Volkove štartové reakcie, za pozornosť stojí najmä štvrťfinálová – 0,126 sekundy (1. kolo: 0,146, štvrťfinále: 0,126, semifinle: 0,160, finále: 0,149). Cenu za najlepšiu štartovú reakciu však nezískal: syn jeho trénerky Jakub Benda reagoval vo štvrťfinále na štartový výstrel ešte o 6 tisícin rýchlejšie (0,120).

V kvalifikácii elitnej kategórii štartovalo 15 šprintérov, prví štyria potom doplnili dvanástku priamo nasadených do vyraďovacích súbojov. Vo finále súťaže dorastencov triumfoval Jakub Anton Svoreň z nitrianskeho Stavbára, ktorý zdolal Romana Haraslina 1,98 – 2,00. V mix súťaži určenej aj pre verejnosť bol najlepší Bratislavčan Marek Gubančok, v dueli o prvú priečku predstihol žrdkárku/bobistku Viktóriu Čerňanskú (2,04 – 2,16).