Šimon Bujna sa pod dohľadom kouča Ivana pripravuje na Kanárskych ostrovoch, jeho letný cieľ sú ME v Mníchove

Štvorstovkár Šimon Bujna má za sebou životnú halovú sezónu. Trikrát si v nej zlepšil osobné maximum pod strechou (v Ostrave 47,33, dvakrát v Prahe 47,27 a 47,17), dostal sa na štvrtú priečku v slovenských historických tabuľkách, na striebornom mítingu v Belehrade skončil tretí a aj vďaka nemu dosiahla slovenská štvorstovkárska štafeta na svetovom šampionáte v srbskej metropole solídny výsledok – skončila jedenásta a výrazne posunula národný rekord na 3:09,79 min.

„Po úspešnej halovej sezóne mal Šimon týždeň voľno. Potom spolu so svojím tréningovým kolegom, prekážkarom Martinom Kučerom, ktorý bol v Belehrade štafetový náhradník, plynule nadviazali na ďalšiu prípravu na leto,“ vraví Bujnov kouč v banskobystrickej Dukle Radoslav Ivan.

V posledný marcový deň obaja odleteli na dvojtýždňové sústredenie do tepla. V 14-tisícovom mestečku Vecindario na juhovýchode ostrova Gran Canaria sa najlepší slovenský štvorstovkár bude vo výhodných klimatických podmienkach pripravovať do 14. apríla.

„Na rovnakom mieste sme absolvovali záverečnú prípravu aj na tohtoročnú halovú sezónu. Martin, žiaľ, pre rodinné záležitosti nemohol s nami práve v tomto termíne odcestovať na Kanárske ostrovy, ale po našom návrate sa chalani budú pripravovať už spolu v domácich podmienkach v Bratislave. Uvažujeme však aj o možnosti, že úplný záver prípravy na leto absolvujeme na novom štadióne a objektoch Dukly v Banskej Bystrici,“ načrtol kouč Ivan plány svojej tréningovej skupiny.

Atletické leto 2022 bude bohaté na významné podujatia – najprv Svetová univerziáda v čínskom Čcheng-tu, potom majstrovstvá sveta v americkom Eugene a na konci augusta ešte európsky šampionát v Mníchove.

„Hlavný cieľ mojich zverencov je kvalifikovať sa na majstrovstvá Európy – Šimon na hladkej a Martin na prekážkovej štvorstovke. Takisto sa budeme spolu s ďalšími chalanmi snažiť, aby sa na ME dostala i naša štafeta na 4 x 400 metrov. Hoci to bude veľmi ťažké, Šimon i Martin budú do poslednej možnej chvíle bojovať i o štart na svetovom šampionáte v Eugene,“ zdôraznil Radoslav Ivan.

Premiérový letný štart čaká jeho zverencov 15. mája v úvodnom kole českej extraligy v Ostrave, a potom budú mať až do majstrovstiev Slovenska v Trnave 25. a 26. júna poriadne nabitý program.

Dvadsaťšesťročný Bujna verí, že po životnej halovej sezóne zažije rovnakú aj pod holým nebom. Ani vlaňajšia, v ktorej vyhral štvorstovku v II. lige ME družstiev v Starej Zagore, zlepšil si osobné rekordy na 300 m (33,13 – tretí v slovenských historických tabuľkách) aj 400 m (46,32 – ôsmy v slovenských historických tabuľkách), však preňho nedopadla najhoršie…

ŠIMON BUJNA V HALOVEJ SEZÓNE

3. 2. Ostrava/Czech Indoor Gala 47,33 – osobný rekord (4. v I. behu, celkovo 7.)

12. 2. Praha/vložené preteky 47,27 – osobný rekord (1.  II. behu, celkovo 2.)

22. 2. Praha/verejné preteky 47,17 – osobný rekord (1. v I. behu, celkovo 1.)

7. 3. Belehrad/Belgrade Indoor 47,22 (1. v I. behu, celkovo 3.)

FOTO SAZ (ri/šb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk