Slováci milujú beh v lese. Posledné preteky druhého ročníka Behaj lesmi priniesli nový rekord

Po minuloročnej úspešnej premiére zožala bežecká séria Behaj lesmi úspech aj v druhom ročníku. K trom stáliciam sa pridali dve nové lokality a niekoľko tisíc nových bežeckých nadšencov. Unikátne miesta slovenskej prírody, desiatky kilometrov po lesných chodníkoch a fantastická atmosféra – presne takáto bola séria Behaj lesmi 2022 i posledné preteky v Štiavnických vrchoch, ktoré priniesli nový účastnícky rekord – 1073 nadšených pretekárov.

Na 2. ročníku pretekov Behaj lesmi sa zúčastnilo celkovo 4880 bežcov, z ktorých bolo viac ako 150 ovenčených v kategórii „Pätoráci“, čo značí účastníkov všetkých piatich pretekov. Obľúbená séria Behaj lesmi má  za sebou ďalší, a určite nie posledný, ročník v piatich úžasných slovenských lokalitách – na Devíne, vo Veľkej Fatre, Štiavnických vrchoch, ale aj v Čičmanoch a Bachledovej doline.

Behaj lesmi ponúklo trate šité priamo na mieru pre každého bežca či bežkyňu. Pretekári si mohli vybrať medzi 10 až 13 km kratšou trasou, 18 až 22 km dlhšou trasou alebo 3 až 5 km dlhým charitatívnym behom VoltaRUN.

Na pretekoch štartovali aj najmladší bežci na Detských pretekoch Dr.Max, ktoré sformovali dokonalý rodinný deň, keďže do súťaží sa mohol zapojiť úplne každý. Celá séria pretekov celkovo privítala až 837 nadšených „lesných mláďat“, ktoré si užili pravú pretekársku atmosféru a domov si okrem zážitkov na celý život odniesli aj pretekárske tričko a plné vrecko cien.

Na dlhšej, 20 kilometrovej trati, dobehol v záverečnom podujatí ako prvý Roman Bak so skvelým časom 1:21:46 h, zo žien zvíťazila Viera Slivková časom 1:36:31 h. Kratšiu „Lesnícku trinástku“, ktorá účastníkov tiež previedla hrebeňom krásnych Štiavnických vrchov, ovládol Matúš Hujsa (48:04), zo žien ju zvládla prvá Lucia Pelikánová (58:05).

Okrem toho sa v Štiavnických vrchoch uskutočnilo i oceňovanie najlepších bežcov v celej sezóne, ktorí získali titul Pani a Pán Lesov. Prestížne ceny si z rúk predstaviteľov zakladajúceho partnera pretekov, štátneho podniku LESY Slovenskej republiky, prevzali Viera Slivková a Matej Páleník na dlhších, a Zuzana Stanáková a Tomáš Môcik na kratšej trati.

Aj v tomto ročníku sa celým podujatím niesol duch pomoci prírode a v ruke každého pretekára nechýbal špeciálny znovupoužiteľný pohárik Speedcup, ktorý aj vďaka zapojeniu hlavného partnera spoločnosti, Dr.Max, eliminoval v zázemí plastový odpad. S úctou k našim lesom si organizátori pre tohtoročnú sezónu pripravili dokonale rozložiteľné ekologické značenie pretekárskych tratí z materiálu Solubag, ktorý je možné používať opakovane a v prírode sa rozpustí už po 180 dňoch.

Okrem už osvedčených prvkov sa koncept udržateľnosti rozšíril tento rok aj o triedenie BIO odpadu a plechoviek. Udržateľnosť bola doslova hmatateľná i v nových ekologických medailách, ktoré boli pre účastníkov vyrobené z čisto prírodných materiálov a bez akýchkoľvek chemických prísad.

Významnou časťou programu všetkých piatich pretekov Behaj lesmi boli charitatívne preteky Voltarun, ktoré si zabehla celkovo takmer tisícka lesných bežcov.  Posledné preteky vygenerovali finančný výťažok 3325 € na rehabilitačné pomôcky pre seniorov z centra Domov Života v Banskej Štiavnici, kým suma za celú sériu činila nakoniec krásnych 14 867 eur!

Zlatým klincom sezóny, ktorá sa po prvýkrát dostala aj na východ Slovenska, boli posledné preteky v Štiavnických vrchoch, ktorými sa ukončila sezóna 2022. Okrem samotných výkonov bola čerešničkou na torte návšteva úspešnej biatlonistky a ambasádorky série Behaj lesmi Paulíny Bátovskej Fialkovej, ktorá spolu s úsmevmi rozdávala aj podpisy svojim fanúšikom. Sezóna 2022 bola naozaj nádherná a v mnohých ohľadoch prelomová.