Študent Michal Staník a ortopéd Peter Ďurec snívajú na ME v krose v Turíne o umiestení v prvej polovici štartového poľa

„Snaha oboch našich reprezentantov bude skončiť v prvej polovici štartového poľa,“ načrtol ciele slovenských vytrvalcov vedúci slovenskej výpravy na nedeľných 28. majstrovstvách Európy v krose v turínskom parku La Mandria Jozef Pelikán.

Rovnaké predsavzatie si dali aj obaja naši bežci – Michal Staník (BK Lysá pod Makytou), ktorý sa predstaví v súťaži mužov do 23 rokov na 8-kilometrovej trati, a takisto v najsledovanejšej kategórii mužov na 10 km Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica).

Dvadsaťročný Staník absolvuje svoje druhé krosové ME. Vlani v Dubline dobehol v premiére ešte v kategórii juniorov na 59. mieste. Tridsaťročný banskobystrický ortopéd Ďurec sa na kontinentálny šampionát vracia po šiestich rokoch, bude to už jeho štvrtý štart: v roku 2014 v bulharskom Samokove skončil 55. v súťaži mužov do 23 rokov, dva razy už bežal aj v súťaži mužov, v Hyéres 2015 bol  66. a v Chii 2016 dobehol na 58. priečke.

„Príprava na ME mi vyšla. Tréner mi pripravil niekoľko špeciálnych tréningov na základe profilu turínskej trate a celkovo som viac trénoval v teréne,“ vraví zverenec Jána Križáka a študent Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý pre školské povinnosti hlavnú časť prípravy na ME absolvoval v Bratislave, najmä v Horskom parku. „Trénoval som tam výbehy aj zbiehanie, no i rýchlejšie úseky na rovine. Zopár tréningov som odbehal aj doma, pričom išlo o dlhšie behy v kopcoch na nespevnenom povrchu.“

Peter Ďurec ladil formu doma v Banskej Bystrici. Tak ako vždy v posledných rokoch – behom do práce a z práce v Roosveltovej nemocnici. „V práci som mal teraz náročnejšie obdobie, nakopili sa mi služby. Absolvoval som ich až šesť…,“ konštatuje bežec – ortopéd, ktorý medicínu vyštudoval v Prahe. Možno i preto som v závere prípravy v porovnaní s tréningmi spred mesiaca pociťoval únavu. Následne som trochu zvoľnil, a už len dúfam, že únava na mňa doľahla zo služieb a nie z pretrénovania.“

V súvislosti so štartom v Turíne si však Ďurec nemusel prekladať a meniť služby v nemocnici. Predvídavo si ich dal na iné termíny…

Peter, ktorý v roku 2015 štartoval v behu na 3000 m aj na pražských halových ME, sa na návrat na európsku scénu teší najmä pre skvelú atmosféru, ktorá dokáže bežcov vyburcovať ku kvalitným výkonom. Ďurecovo krosové európske maximum v mužskej kategórii je 58. miesto v roku 2016. Cíti sa teraz silnejší ako pred šiestimi rokmi?

„Ani nie,“ prizná úprimne. Pravdu povediac už si nepamätám, aké tréningy som odbehal pred šiestimi rokmi, preto neviem, s čím by som mal porovnávať svoju aktuálnu výkonnosť.“

Michal absolvuje v nedeľu štyri dlhé okruhy (1,5 km) a dva krátke (1 km), Petra čaká šesť dlhých a jeden krátky okruh. O turínskych tratiach experti vravia, že sú možno najnáročnejšie v histórii krosových ME. Na dlhšom 1,5 km okruhu sa budú musieť bežci popasovať na úseku od 600 do 900 m s prevýšením 60 m, po ktorom ich čaká rovnako dlhé 300-metrové klesanie. Mužov absolvujú tento kopec až šesťkrát…

„Už som spomenul, že s trénerom sme sa v príprave zamerali aj na toto stúpanie, pričom v tréningoch sa mi takéto úseky behali dobre.  Vo všeobecnosti – v kopcoch behám rád. K súťažnému behu som sa dostal práve cez beh do vrchu, Verím, že práve táto pasáž trate môže byť mojou silnou stránkou,“ nádeja sa Staník, ktorý si v tomto roku vybojoval titul majstra SR v behu do vrchu – jeho prvý seniorský v kariére.

Peter Ďurec je opačný prípad: „Mne kopce nevyhovujú, lebo mám dlhý krok. A to v kopcoch nie je výhoda. Výbehy  do kopcov však pravidelne zaraďujem do môjho tréningu. Snažím sa pracovať na tom, čo je moja Achillova päta.“

Už sme spomenuli, že obaja slovenskí vytrvalci túžia skončiť v prvej polovici nabitého štartového poľa. Mužov do 23 rokov sa v súťaži na 8 km prihlásilo 84, mužov v hlavnej kategórii na 10 km ešte o jedného viac.

„Minulý rok sa mi v Dubline bežalo dobre a myslím si, že som predviedol to, na čo som mal. V tomto roku chcem zabojovať o čo najlepšie umiestenie, ideálne v prvej polovici výsledkovej listiny,“ načrtol Michal svoj turínsky cieľ. „Na základe vlaňajšej skúsenosti bude kľúčové začať rozumne, držať si svoj rytmus, keďže prvé kilometre budú určite veľmi rýchle. Osvedčilo sa mi začať zo zadných priečok. Na konci mi zostalo veľa síl a vlastne som sa celé preteky posúval stále dopredu. Celkovo mi viac vyhovuje pomalší začiatok a postupné zrýchľovanie. Taktiež bude dôležité zvládnuť spomenuté stúpanie. Odhadujem, že práve to odhalí najviditeľnejšie rozdiely vo výkonnosti jednotlivých bežcov.“

Peter Ďurec stále túži splatiť svoj dlh z predošlých troch krosových ME – dobehnúť v prvej polovici štartového poľa: „Cieľ zostáva rovnaký. Ak by sa mi to podarilo, malo by to väčšiu hodnotu ako moje triumfy na novembrovom slovenskom šampionáte v Slávnici, kde som vyhral v jeden deň preteky míliarov i vytrvalcov.“

Vedúcim slovenskej minivýpravy na ME v krose Turíne bude šéftréner SAZ pre behy na stredných a dlhých tratiach Jozef Pelikán. Aké sú jeho očakávania?

Pre Michala znamenala minuloročná účasť v Dubline veľkú motiváciu, ukázalo sa, že na sebe naďalej tvrdo pracuje, napreduje, zlepšuje sa. Verím že sa na ME nestratí ani v tomto roku. Jeho výhoda môže byť, že už vie, čo asi môže očakávať,“ odhaduje Pelikán, ktorý tiež okúsil atmosféru krosovej „Európy“. V roku 2017 v Šamoríne bol člen slovenskej miešanej štafety na 4 x 1,5 km, ktorá skončila jedenásta. „Peter je pre mňa tohtoročné príjemné prekvapenie. Je neskutočné, ako sa vrátil po troch rokoch do súťažného kolotoča. Verím, že aj napriek náročnému zamestnaniu dosiahne svoj najlepší výsledok na ME v krose. Skúseností má na rozdávanie.“

Na 28. majstrovstvá Európy v krose v Turíne sa prihlásilo dovedna 555 bežcov a bežkýň zo 40 krajín, v mužských kategóriách 303 a 252 v ženských. V parku La Mandria budú štartovať všetci šiesti individuálni šampióni z Dublinu 2021. Okrem nich aj pätica dráhových majstrov Európy z Mníchova 2022: famózny Jakob Ingebrigtsen z Nórska (zlatý na 1500 aj 5000 m), Talian Yemane Crippa (10 000 m), fínsky stípliar Topi Rantanen a víťazky behov na 5000, resp. 10 000 m Konstanze Klosterhalfenová z Nemecka a Turkyňa Yasemin Canová.

(GB)

■ PROGRAM 28. ME V KROSE VTURÍNE (11. 12. 2022)

9.35 juniori (6 km)

10.03 juniorky (4 km)

10.30 miešaná štafeta (4×1,5 km)

11.30 muži do 23 rokov (8 km)

12.03 ženy do 23 rokov (6 km)

12.33 ženy (8 km)

13.10 muži (10 km)

■ SR NA 28. ME V KROSE V TURÍNE (11. 12. 2022)

MUŽI: Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 30 rokov, tréner/konzultant Pavel Kováč, štvrtý štart na ME v krose: 2014 – 55,/muži do 23 rokov, 2015 – 66./muži, 2016 – 58./muži)

MUŽI DO 23 ROKOV: Michal Staník (BK Lysá pod Makytou, 20 rokov, tréner Ján Križák, druhý štart na ME v krose: 2021 – 59./juniori)

REALIZAČNÝ TÍM: Jozef Pelikán (vedúci výpravy), Pavel Kováč (tréner)

■ NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ UMIESTENIA NA ME V KROSE

MUŽI: 29. Róbert Štefko (Medulin 2002)

ŽENY: 35. Katarína Berešová (Albufeira 2010))

MUŽI DO 23 ROKOV: 55. Peter Ďurec (Samokov 2014)

ŽENY DO 23 ROKOV: 34. Elena Dušková (Dublin 2021)

JUNIORI: 55. Dušan Hlubocký (Ferrara 1998)

JUNIORKY: 41. Líza Hazuchová (Lisabon 2019)

Text k foto:

Na prvých dvoch snímkach Peter Ďurec, na tretej Michal Staník.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk