Opäť výborný Ján Volko: VC Nového Města nad Metují v behu na 200 m vyhral za 20,35

Ján Volko má necelé tri týždne pred európskym šampionátom v Berlíne výbornú formu. V sobotu vyhral dvojstovku na Veľkej cene Nového Města nad Metují výborným časom 20,35 sekundy (vietor +1,1 m/s) a o 5 stotín zdolal bronzového medailistu na 4 x 100 m z OH 2016 v Riu a MS 2015 v Pekingu Kanaďana Brendona Rodneyho, ktorého osobné maximum je dokonca 19,96 sekundy. Tretí finišoval Rajiv Arokia z Indie časom 20,77 sekundy.

Zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Kresťanka dosiahol vo svojej ôsmej dvojstovke v tomto roku tretí najlepší čas v kariére. Rýchlejších 200 m zabehol len v tomto roku 8. júla v Trnave na slovenskom šampionáte (20,24) a vlani vo finále na majstrovstvách Európy do 23 rokov v Bydgoszczi, kde získal zlato (20,33).

„Dnes to bolo naozaj ťažké, bežal som po dvoch tréningových týždňoch, navyše sa necítim zdravotne úplne v poriadku. S časom 20,35 som však maximálne spokojný. Verím, že som na správnej ceste smerujúcej do Berlína. Ďakujem organizátorom v Novom Měste nad Metují za starostlivosť a pekný míting,“ uviedol po pretekoch pre www.atletika.sk Ján Volko.

Dvadsaťjedenročný Volko zakončil pretekmi tréningovo-súťažný cyklus v Česku, kde  si sústredenie v Nymburku a dni krátko po ňom spestril štartmi v Kladne (100 m – 10,44 a 200 m – 20,79), v Tábore (100 m – 10,30 v rozbehu, 10,18 vo finále) a Novom Měste nad Metují (20,35), ktorý bol pre slovenského rekordéra súťažná generálka pred blížiacimi sa ME v Berlíne.

Trénerka Naďa Bendová: „Dnešný výkon je vzhľadom na okolnosti, za akých sa zrodil, vynikajúci. Máme za sebou 14 dní náročnej prípravy, žiaľ, v jej závere sa okolo nás motal akýsi vírus. Priniesol kašeľ, nádchu, našťastie nie teploty. Posledného to začalo vo štvrtok trápiť práve Janka. Ešteže prišla za nami do Česka fyzioterapeutka Janka Závacká a všetko sme aj s jej pomocou zvládli. Teraz do ME čaká Janíka už len oddych a veľa regenerácie. Do Berlína sa už všetci veľmi tešíme. Ďakujeme organizátorom VC Nového Města nad Metují za perfektnú starostlivosť.“

Na sobotnom mítingu štartovali i ďalší slovenskí atléti. Jana Velďáková síce skončila v diaľke tretia výkonom 613 cm zo štvrtej série, ale dôvod na radosť nemala, lebo limit 660 cm na ME 2018 jej stále odoláva. Jej sestra Dana obsadila 4. miesto výkonom 611 cm.

Radoslav Dubovský, kouč dvojičiek Velďákových: “Danka predviedla štandardný výkon, ju teraz nič netlačilo. Viac-menej bola už myšlienkami v Sestriere, kde sa 28. júla naposledy pokúsi o limit. Na rozdiel od Janky, ktorá nastupovala na súťaž pod veľkým psychickým tlakom, bola v pohode. Jankine pochmúrne myšlienky á la veď neviem skákať, sa, žiaľ, po pretekoch zase prehĺbili. Od začiatku sezóny sa hľadá v technike. Dnes ju točiaci sa vietor stále dostával na iné miesto odrazu, prispôsobovala posledné kroky pred doskou, takže predviedla šesť rôznych skokov. Nie a nie trafiť bez prešľapu a správne technicky. Predviedla asi dva skoky na úrovni 650 cm… Jeden s malým a jeden s veľkým prešľapom. Podobne ako Danka, aj ona bude skákať ešte 28. júla v Sestriere.”

V diaľke mužov skončil syn Volkovej trénerky Jakub Benda piaty výkonom 661 cm a jeho sestra Ema vyhrala beh na 60 m mladších žiačok v osobnom rekorde 8,45 sekundy. V behu na 1500 m skončila Alexandra Zavadská šiesta za 4:35,92 a hneď za ňou finišovala Katarína Beľová časom 4:36,33 min.