MMM sa nezadržateľne blíži, do Košíc na 99. ročník aj druhý z roku 2018 Etiópčan Bantie a exmajsterka sveta v krose Chelukeová

Prví elitní účastníci víkendového 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa objavia na východe Slovenska už v stredu. Z Nairobi cez Dubaj do Budapešti priletí časť bežcov na čele s dvojnásobným víťazom MMM Reubenom Keriom.

Organizátori medzitým na ďalšej zo série tlačových konferencií oznámili mená ďalších špičkových bežcov, ktorí sa budú uchádzať v nedeľu 2. októbra o popredné umiestenia. Z Keňanov pobežia už avizovaní Reuben Kerio, Leonard Langat, Daniel KipchumbaAlbert Kangogo, etiópsku zostavu tvoria spolu s pred týždňom predstaveným Yohansom Mekashom aj najrýchlejší v štartovom poli a druhý na MMM 2018 za 2:08:15 h Aychew Bantie (os. rekord 2:06:23, 2. v Prahe 2019), Hailu Zewdu (os. rekord 2:06:31, 3. v Istanbule 2020 a Madride 2022), 36-ročný Abraham Girma (os. rekord 2:06:48, 4. v Ríme 2022), Adane Gebre (os. rekord 2:11:39, 1. v Zaragoze 2022) a maratónsky debutant Abiyote Abinet s polmaratónskym osobným maximom 1:01:21 h.

V štartovej listine žien pribudli k obhajkyni prvenstva a traťovej rekordérke Ayantu Kumelovej z Etiópie, jej krajankám Ebsite Tilahunovej, Tadelech Nediovej a Keňanke Emily Arusiovej ďalši výborné africké vytrvalkyne – ďalšie Keňanky Margaret Agaiová, ktorá nastúpi na štart s najlepším osobným maximom 2:23:28 h z víťazného maratónu v juhokórejskom Dägu (2. v Soule 2018 a Istanbule 2018), Gladys Chesirová (os. rekord 2:24:51, 2. v Amsterdame 2017) a etiópska majsterka sveta v krose miešaných tímov z Aarhusu 2019 Bone Chelukeová (os. rekord 2:26:23, 3. v Hamburgu 2022).

Na MMM 2022 sa zaregistrovalo celkovo 9370 bežcov a už dlhšie je vypredaný. Kráľovský maratón pobeží 1671 účastníkov, polmaratón 4087, štafetu 4 x štvrťmaratón 1173, minimaratón na 4-kilometrovej trati 2180, vštartovke je aj 234 in-line korčuliarov a 25 handbikerov.

„V týchto hodinách už spúšťame logistické procesy súvisiace s víkendom, ktoré budeme môcť sledovať už priamo i na trati v priestore štartu a cieľa,“ informoval riaditeľ MMM 2022 Branislav Koniar a dodal, že viaceré zmeny v tejto oblasti súvisia i s prípravami na budúci jubilejný 100, ročník i s postupným nahrádzaním jednotlivých konštrukčných prvkov a stavieb, z ktorých mnohé boli zhotovené presne pred 25 rokmi pre potreby MS v polmaratóne.

„Nesmierne teším na najbližšiu nedeľu a tisíce bežcov v uliciach nášho mesta. Zároveň veľmi intenzívne vnímam náš historický dlh voči organizačnému a technickému zázemiu MMM a verím, že spoločnými silami dosiahneme, aby sme sa už dnes čo najlepšie pripravili na jubilejný ročník tohto prestížneho podujatia,“ skonštatoval košický primátor Jaroslav Polaček. Mesto je dlhodobo jeden z kľúčovým podporovateľov najstaršieho maratónu v Európe.

V rámci MMM je veľmi obľúbený minimaratón, ktorý nesie názov generálneho partnera MMM, spoločnosti U. S. Steel. Práve táto disciplína otvorí v sobotu o 16.00 h košický bežecký víkend. Na štarte minimaratónu sa objaví i legendárny chodec Matej Tóth, olympijský víťaz a majster sveta na 50 km, ktorý pobeží so svojou rodinou. Rovnako so svojimi deťmi sa na trať vydá aj Olena Burkovská, ukrajinská víťazka MMM z roku 2009.

„Veríme, že atraktívny okruh mestom zvládnu všetci s úsmevom na tvári. V momente, keď im budeme v cieli na krk vešať ich medailu, bude dozaista ešte širší,“ podotkol Branislav Koniar.

Zaujímavé osobnosti sa objavia na štarte aj v ďalších disciplínach 99. ročníka MMM. Nebudú chýbať obaja lídri Diamantového klubu MMM. Peter Polák sa bude usilovať o svoj 46. cieľový zápis, Eva Kissová, ak všetko dopadne podľa jej predstáv, ich bude mať iba o 10 menej. Výnimočnou postavou bude Ján Hazucha. Víťaz všetkých pretekov Marathon Majors vo svojej vekovej kategórii (Londýn, Berlín, New York, Boston, Chicago, Tokio) bude vo veku 79 rokov najstarší maratónsky bežec na trati. Chýbať nebude ani Slavomír Lindvai, ktorý nedávno vo Verone na ME v behu na 24 hodín utvoril výkonom 210,770 km v kategórii nad 50 rokov slovenský rekord. Aj v Košiciach mu pôjde o veľa. Ak sa dostane do cieľa, stane sa vďaka 25 zápisom ďalším z členov Diamantového klubu MMM. Zaujímavou postavou na trati môže byť Martin Dubéci, riaditeľ vyhľadávanej a už kultovej košickej inštitúcie Tabačka Kulturfabrik.

„Zvedaví sme i na debut Veroniky Michalíkovej, ktorá je vo veku 18 rokov a 3 mesiace vôbec najmladšou účastníčkou najťažšej disciplíny MMM. Zatiaľ pri jej mene figuruje letný výkon z Banskej Bystrice, kde sa dostala na polovičnej vzdialenosti tesne pod 2 hodiny. Po rokoch naopak na trati neuvidíme expremiéra Mikuláša Dzurindu. Ospravedlnil sa pre neodkladné pracovné povinnosti v zahraničí, no o rok chce byť späť,“ informoval riaditeľ MMM.

Na polmaratósnekj trati sa predstaví bývalý skvelý chodec Pavol Blažek, majster Európy 1990 na 20 km a účastník štyroch olympiád, ale aj podpredseda NR SR Gábor Grendel, bývalý štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus i europoslanec Ivan Štefanec. Z elitných slovenských bežcov a bežkýň si polmaratón na MMM vybrali dvojnásobný majster SR v horskom behu a niekdajší vicemajster SR v polmaratóne Martin Rusina, takisto Marek Lenčéš a tiež dvojnásobná olympionička v maratóne Katarína Pejpková (Berešová), ktorá sa pokúsi už o svoje deviate víťazstvo na v tejto disciplíne na MMM.

Najväčšou športovou hviezdou v súťaži štafiet (4x štvrťmaratón) bude olympijsky víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth, ktorý sa rozhodol pre košický dvojboj, keďže v sobotu pobeží aj minimaratón. V štafete nahlásil rodinnú zostavu, ktorej súpermi budú i súčasní chodci Dukly na čele s kapitánom štafety Miroslavom Úradníkom, šiestym na 35 km na augustových ME v Mníchove. Zastúpenie medzi štafetami budú mať aj samosprávy. Vo farbách mesta Košice pobeží v primátor Jaroslav Polaček a v tíme Košického samosprávneho kraja sa predstaví i jeho predseda Rastislav Trnka.

(GB, MK)

Texty k foto:

Štart MMM 2018 a vpredu v bielom drese Aychew Bantie, ktorý bude mať z tohtoročného štartového poľa najlepší osobák 2:06:23, na druhej snímke Bantie na obrátke (v strede v bielom), exmajster Európy v chôdzi Pavol Blažek absolvoval maratón v Košiciach pred štyrmi rokmi v kroji, teraz pobeží polmaratón, štart MMM je vždy neskutočne emočná záležitosť.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk