Miešaná štafeta Slávie STU Bratislava siedma v EP klubov v krose, mužské družstvo obsadilo v Oropese del Mar 22. miesto

Miešaná štafeta Slávie STU Bratislava obsadila solídne  7. miesto v Európskom pohári klubov v krose v španielskej Oropese del Mar. Mužskému vytrvaleckému družstvu sa darilo menej, klasifikovali ho na 22. priečke. Na podujatí tohto rangu sa bratislavský klub predstavil druhý raz, vlani v klubovej premiére v portugalskom Oeirase boli muži – vytrvalci 21.

Štafeta v zložení Filip Semančák, Žofia Naňová, Adam Janíček, Lucia Keszeghová sa presadila v konkurencii 12 tímov. Štyri 1,42 km dlhé okruhy zvládla za 17:29 min. Za víťazným Playas de Castellón, ktorý obhájil vlaňajšie prvenstvo, zaostalo slovenské kvarteto o 1:19 min, od medaily ho delilo 52 sekúnd. Striebro získal portugalský Sporting, bronz švajčiarsky Regensdorf.

Štafetu STU rozbiehal Filip Semančák, odovzdával za 3:57 min na 9. mieste: „So siedmym miestom som spokojný, ale myslím si, že som si mohol lepšie rozložiť tempo, lebo začiatok bol príliš rýchly, v zákrutách som bol pomalý a na konci mi zostalo dosť veľa síl. Zle som odhadol trať, ale druhá šanca už nepríde. Bežal som najlepšie, ako som vedel,“ zhodnotil 20-ročný majster SR 2021 na 800 m juniorov a 1500 m mužov do 23 rokov.

“Bola to tímová práca. Myslím si, že všetci sme bežali super,“ pridala svoj postreh najskúsenejšia zo štvorice Žofka Naňová, úradujúca slovenská šampiónka na 5000 m a druhá na M-SR 2022 v krose vytrvalkýň, ktorá v piatok oslávila 32. narodeniny.

Tretí člen štafety Adam Janíček vo svojej krosovej premiére preberal aj odovzdával na 6. mieste: „Trať bola náročná, ale dalo sa to zvládnuť. Škoda, že som nemal pred sebou niekoho, kto by ma potiahol.“

Najťažšie to mala Lucia Keszeghová, ktorá odrazila záverečný nápor dvoch súperiek a uhájila konečnú siedmu pozíciu. „Videla som, ako výborne ostatní bežali, tak som im to nechcela pokaziť. Veľmi ma motivovalo, aby som to udržala. Baby za mnou ma to nechali celé odtiahnuť vo vetre, ale povedala som si, že už ich nemôžem pred seba pustiť,“ komentovala finišmanka úspešný mikrosúboj s bežkyňami Bragy a VSK Univerzita Brno.

Miešaná štafeta mala na krosovom EP klubov premiéru vlani, slovenský zástupca ju vtedy neobsadil.

Z tria „technikov“ v súťaži mužov si na 8720 m dlhej trati s náročnými piesočnatými úsekmi najlepšie počínal Peter Kováč, ktorý dobehol do cieľa na 74. mieste (27:40), jeho brat dvojča Michal bol 80. (28:00) a Lukáš Koperdák 82. (28:16).

Z 26 družstiev nechalo trio STU za sebou CA Fola (Holandsko), AK „Marathon“ (Bosna a Hercegovina) a dva srbské tímy AK Apatin a AK Leposavič. Vlani bol z „technikov“ najrýchlejší Michal Kováč na 64. mieste, Peter zaostal za ním o 6. pozícií a Matúš Kozlovský bol 73. Tento rok sa mal v Španielsku predstaviť aj Peter Ďurica, ale na poslednú chvíľu pre chorobu z výpravy vypadol a družstvo muselo štartovať iba v trojčlennom zložení.

Súťaž družstiev vyhral favorizovaný domáci klub Playas de Castellón, ktorý mal vo svojich radoch aj víťaza a úspešného obhajcu z vlaňajška Rodrigueho Kwizeru z Burundi. Na prvých dvoch miestach medzi jednotlivcami sa zopakovalo poradie z vlaňajška. Druhý bol Uganďan vo farbách talianskeho Casone Noceto Oscar Chelimo, bronzový na 5000 m z majstrovstiev sveta 2022 v Eugene. Svojmu klubu pomohol rovnako ako pred rokom k tretiemu miestu. Tretí v cieli Reuben Longosiwa z Kene sa tešil s portugalskou Benficou Lisabon z tímového striebra.

FAKTY Z OROPESY DEL MAR

Muži – jednotlivci (8,72 km, 100 štartujúcich – 98 v cieli): 1. Rodrigue Kwizera (Bur./Playas de Castellón-Šp.) 23:55, 2. Oscar Chelimo (Ug./Casone Noceto-Tal.) 24:03, 3. Reuben Longosiwa (Keňa/Benfica Lisabon-Portug.) 24:18,… 74. Peter Kováč 27:40, 80. Michal Kováč 28:00, 82. Lukáš Koperdák (všetci SR/Slávia STU Bratislava) 28:16.

Družstvá (26 tímov): 1. Playas de Castellón (Šp.) 12, 2. Sporting Clube de Portugal (Portug.) 30, 3. Casone Noceto (Tal.) 32,… 22. Slávia STU Bratislava (M. Kováč, P. Kováč, Koperdák) 236

Miešaná štafeta (4×1,42 km, 12 štafiet): 1. Playas de Castellón (Šp.) 16:10, 2. Sporting Clube de Portugal (Portug.) 16:26, 3. Regensdorf (Švaj.) 16:37, … 7. Slávia STU Bratislava (Filip Semančák, Žofia Naňová, Adam Janíček, Lucia Keszeghová) 17:29.

(JM)

Text k foto:

Členovia miešanej štafety Slávie STU (zľava) Adam Janíček, Lucia Keszeghová, Žofia Naňová, Filip Semančák, na druhej snímke štart pretekov mužov, na tretej trojica mužov v cieli – bratia Kováčovci a Lukáš Koperdák.

FOTO GABRIEL FOLTÁN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk