Volko sa už teší na tréningy v piesku, v letnej sezóne bude jeho hlavná disciplína dvojstovka

Tri týždne po halových MS v Belehrade, kde síce skončil svoju púť už v rozbehoch na 60 m, no bol desiaty najlepší Európan a zabehol si aj sezónne maximum 6,66, sa najrýchlejší Slovák Ján Volko chystá na kľúčové sústredenie pred nezvyčajnou dvojvrcholvou letnou sezónou. V nedeľu 10. apríla odlieta na juh Portugalska do Monte Gorda, kde sa bude pod dohľadom koučov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka až do 4. mája pripravovať na hlavnú atletickú sezónu.

„Príprava na leto ide zatiaľ hladko, tréningy zvládam bez komplikácií. Verím, že to takto ostane naďalej aj na sústredení. Už sa nesmierne teším na tréningy v piesku,“ prezradil Volko na piatkovom stretnutí s médiami, ktoré absolvoval v bratislavskom fitnescentre TC Club pod dohľadom svojho silového trénera Róberta Kresťanka.

Rozľahlý športový komplex s akreditáciou Svetovej atletiky (WA) neďaleko hraníc so Španielskom poznajú Volko a spol. už veľmi dobre. „Ak to dobre počítam, pôjdeme tam už štvrtý raz,“ vraví halový exmajster Európy na 60 m. „Vždy sme tam mali v dobrom hoteli s kvalitnou stravou solídne zázemie so stabilným počasím a kvalitné tréningové možnosti nie ba na štadióne, ale aj  na dlhých, rovných a širokých plážach, ktoré ponúkajú nekonečné možnosti na rôzne šprintérske a odrazové cvičenia v piesku, ku ktorým sa teraz v príprave vrátime po ročnej pauze. Cestičky v okolitých lesíkoch využijeme na tempové úseky. Všetko, vrátane možností na regeneráciu,  je relatívne na dosah.“

Volkovi tréneri si sústredenie v Monte Gordo zvolili preto, lebo sa potrebujú vrátiť k príprave v pieskových dunách, keďže šprintérsky šampión má dlhodobé problémy s chrbtom a posilňovňu nemôže využívať v takom rozsahu ako kedysi.

„Preto chceme naberať prirodzenú silu v pieskových dunách. S takouto prípravou máme z minulosti dobré skúsenosti,“ pripomenula Naďa Bendová. „Ak sme chceli minimalizovať Jankove problémy s chrbtom, museli sme hľadať iný spôsob získavania sily a toto sa nám javila ako dobrá alternatíva.“

Volkov ďalší kouč Róbert Kresťanko dodáva: „Na silovú prípravu ku mne chodí dvakrát v týždni, no v Portugalsku by sme sa tejto zložke tréningu chceli venovať aspoň trikrát – či už klasicky v posilňovni alebo na pláži v piesku. K tejto forme prípravy sa vraciame po dlhšej pauze, ale verím, že Jankovi pomôže dobre sa pripraviť na ťažkú sezónu, ktorá ho čaká.“

Hoci halová sezóna Volkovi nevyšla celkom podľa predstáv, motivácia mu nechýba. Paradoxne ho „nakopli“ aj halové MS v Belehrade, ktoré preňho boli prvý šampionát pod strechou od roku 2017, na ktorom sa neprebojoval do finále.

„MS v Belehrade boli pre mňa i pre Janka neskutočný zážitok. Šampionát sa odohral bez obmedzení, s divákmi, videli sme svetové rekordy. Opäť sme dostali chuť na atletiku, bola to pre nás vzpruha. Pomohlo nám to s motiváciou do ďalšej letnej sezóny,“ vysvetľovala Naďa Bendová.

Ona i jej slávny zverenec si uvedomujú, že dostať sa na úroveň Volkových maxím 10,13 na 100 m a 20,24 na 200 m už nebude jednoduché, no nehádžu flintu do žita a sú pripravení znova potešiť slovenských fanúšikov peknými časmi i výsledkami.

„Atletiku nerobíme pre výsledky, ale najmä preto, lebo máme tento šport radi. Stále máme nové impulzy. Výsledky sú už len čerešnička na torte, ktorá je dôležitá pre zväz, ministerstvo školstva či ďalšie inštitúcie. Janko sa na tréningy stále teší, nechýba mu motivácia – nie je závislá od výsledky na nejakom podujatí. Verím, že dva roky do olympiády v Paríži vydrží v čo najlepšom zdraví. Aj preto sú pravidelné kontroly u lekára čoraz častejšie. Hľadáme cesty, aby sa jeho organizmus dokázal napriek obrovskej záťaži čo najlepšie zregenerovať.“

V letnej sezóne bude Volkova priorita dvojstovka. Z toho vyplýva i jeho hlavný cieľ – pokúsiť sa v tejto disciplíne o finále na augustových ME v Mníchove.

„Dospeli sme do bodu, keď sme sa rozhodli, že sa zameriame kľúčovo na beh na 200 metrov. Dôvodov bolo viac, jeden napríklad taký, že riziko zranenia je nižšie ako na stovke. Pôjdeme na to ako keby ´zhora´ cez štvorstovkárske veci, čo sme skonzultovali aj s Jankovým lekárom MUDr. Dostálom. Už dva týždne sa v príprave uberáme načrtnutým smerom a v dvojstovkárskom tréningu budeme pokračovať aj v Portugalsku. Zo súťažného programu na leto som preto vyhádzala takmer všetky stovky. Žiaľ, príležitostí bežať niekde kvalitnú dvojstovku je omnoho menej,“ vraví trénerka Bendová.

Dvadsaťpäťročný Volko, v roku 2017 majster Európy na 200 m do 23 rokov, vidí v dlhšom šprinte tiež väčšiu šancu na úspech ako na stovke. Dúfa, že sa na 200 m predstaví nielen na európskom, ale aj na svetovom šampionáte v júli v americkom Eugene.

„Kvalifikovať sa na MS bude extrémne náročné, podobne ako na olympiádu Navyše, mítingov s dvojstovkou v programe je relatívne málo, nemôžem si veľmi vyberať. Verím však, že sa mi napokon podarí dostať na ME i MS. Dúfam, že mi k tomu pomôže i rozhodnutie zamerať sa len na jednu disciplínu,“ nádejal sa Volko. „Mentálne som pripravený na ťažké štvrťkárske tréningy, ktoré by mi mali pomôcť k dobrým výkonom na polovičnej trati. Nevravím, že skáčem od radosti, verím, že s pomocou mojich sparingpartnerov Jakuba Bendu, Tomáša Košíka, Filipa Federiča a Tomáša Grajcaríka všetko zvládnem.“

PREDBEŽNÝ PLÁN VOLKOVÝCH ŠTARTOV V ÚVODE LETNEJ SEZÓNY 2022

15. 5. prvé kolo extraligy ČR – Ostrava (disciplíny zatiaľ neurčené )

25. 5. míting Anhalt 2022 – Dessau (bronzový štatút) 100 m

31. 5. míting Zlatá tretra – Ostrava (zlatý štatút) 200 m

3. 6. Memoriál Ireny Szewinskej – Bydgoszcz (zlatý štatút) 100 m

9. 6. míting P-T-S – Šamorín (strieborný štatút) 100 m a 200 m

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk