ME do 23 rokov: Prekážkari na 400 m: Zapletalová má zlato a skvelý rekord 54,28, Baluch vo finále dobehol siedmy

Paráda! Emma Zapletalová je majsterkou Európy na 400 m prekážok! Po rozbehu a semifinále zvládla aj tretí krok a vo finále na 13. majstrovstvách Európy do 23 rokov v estónskom Tallinne získala zlato. Okrem toho utvorila slovenský rekord 54,28 sekundy, keď doterajší vlastný z lanských M-SR v Trnave zlepšila o 91 stotín, a posunula aj rekord šampionátu Rumunky Angely Morosanuovej 54,50 zo šampionáte v Debrecíne 2007!

Zverenka Petra Žňavu, ktorá zvíťazila s obrovským 92-stotinovým náskokom pred Španielkou Gallegovou (55,20) a Gigerovou zo Švajčiarska (55,25), získala pre slovenskú atletiku štvrté zlato v histórii ME do 23 rokov. Pred ňou sa dvakrát tešil guliar Mikuláš Konopka (1999, 2001) a pred štyrmi rokmi šprintér Ján Volko na 200 metrov. Emmino zlato je celkovo ôsmy slovenský cenný kov z ME do 23 rokov (4 – 2 – 2).

„Je to neskutočný pocit, stále tomu nemôžem uveriť. Išla som si za tým, verila som, že mi to vyjde, ale teraz, keď sa to naozaj stalo, neviem čo k tomu povedať. A navyše ešte k tomu aj taký osobák!“ – nadchýnala sa Emma Zapletalová, ktorá sa v tohtoročných svetových tabuľkách dostala už na desiatu priečku, pričom z Európaniek je štvrtá. „Som prekvapená, veľmi ma to teší. Vedela som, že mám na to, aby som prelomila 55 sekúnd a len som čakala, kedy to príde. Ale až také zlepšenie som neočakávala. Verila som v čas okolo 54,60! Súperky som nevnímala, snažila som sa bežať naplno svoj vlastný beh. Som nesmerne rada, že mi prvý raz vyšlo bez zaváhania všetkých desať prekážok. A či mám rezervy? No neviem, uvidíme. Nechajme sa prekvapiť.“

Tréner Peter Žňava: „Samozrejme, zažívam obrovskú radosť – z Emminho víťazstva a takisto aj zo skvelého výkonu, ktorý zabehla. Formu sme od začiatku letnej sezóny časovali presne na tieto preteky a veľmi sa teším, že to všetko vyšlo takto do bodky. Dnes bežala naozaj výborne. Video si budem musieť pozrieť asi veľakrát a naozaj veľmi pozorne, aby som zistil, kde je ešte nejaká rezerva, alebo kde, a či vôbec, urobila chybičku.“

Tallinnské finále malo výbornú úroveň: Prvé štyri prekážkarky si utvorili osobné rekordy, druhá Španielka Gallegová aj národný seniorský a Gigerová s Lahikoinenovou švajčiarsky a fínsky rekord do 23 rokov.

Matej Baluch vo finále mužskej prekážkarskej štvorstovky predviedol solídny výkon a hoci z osmičky finalistov jediný nemal osobný rekord a sezónne maximum pod 50 sekúnd, neskončil posledný. Zverenec súrodencov Edmunda a Igora Kováčovcov zdolal Španiela Delgada a skončil siedmy (51,17).

„Čakal som viac len od samotného behu, so siedmou priečkou som spokojný. Dnes to osobák nebol, ale posúvať si osobáky v každom behu nie je jednoduché. Navyše, finále bol môj tretí beh za tri dni, pričom v prvých dvoch som si zlepšil svoje maximum. Tretiu štvorstovku s prekážkami v priebehu troch dní pocítite, aj keď nechcete,” podotkol Matej Baluch.

Už len postup do finále bol preňho veľký úspech: “Som rád, že som sa dostal do finále, lebo som si vôbec nebol istý, že sa doň kvalifikujem. Mal som silných súperov, až osem malo osobné rekordy pod 50 sekúnd a papierovo boli výrazne lepší ako ja. Preto beriem postup do finále ako milé prekvapenie. Prekvapil som i sám seba. V rozcvičke som sa cítil v pohode, vôbec som nebol vystresovaný, lebo pre mňa bol už postup do finále úspech. Chcel som si boj o medaily užiť. Škoda len, že mi nevyšla siedma prekážka, po ktorej sa to celé začalo kaziť.”

Pre 20-ročného Balucha to bolo druhé finále na vrcholnom podujatí v kariére. Pred dvoma rokmi si na juniorských ME vo švédskom Borase vybojoval bronz. Už samotný postup do tallinnského finále bol pre talentovaného Spišiaka behajúceho za banskobystrickú Duklu veľkým úspechom, pretože tabuľkovo doň nepatril. Pred šampionátom mal na konte až 12. najlepší tohtoročný čas spomedzi prihlásených. V rozbehu (50,70) i v semifinále (50,59) si počínal skvele a v oboch prípadoch sa tešil zo zlepšenia osobného rekordu.

„Finálový beh Matej rozbehol po piatu prekážku celkom slušne, hoci sme sa dohodli, že pôjde o trošku rýchlejšie. Bohužiaľ sa nevyvaroval chyby už na siedmej prekážke, kde zadrobčil, a potom to už nešlo vrátiť do rytmu, akým by dokázal bežať ešte rýchlejšie ako v semifinále. Siedme miesto je pekný výsledok, k čomu Matejovi gratulujem a želám mu veľa chuti do ďalšej tvrdej práce, aby napredoval ako doteraz,“ hodnotil Baluchovo vystúpenie tréner Edmund Kováč. „Tri tallinnské behy, no takisto celá sezóna, nám ukázali, kde sú ešte slabiny, na čom popracovať, aby sme čo najviac chýb odstránili, a aby sa neopakovali – a ak, tak len minimálne.“

Edmund Kováč sa vyjadril aj k úspešnému finálovému behu Emmy Zapletalovej: „Bežala fantasticky! Gratulujem jej nielen k zlatu, ale i k vynikajúcemu času. Želám jej, aby sa jej darilo aj na olympijských hrách.“

FINÁLOVÉ BEHY NA 400 M PREKÁŽOK – VÝSLEDKY

ŽENY: 1. Emma Zapletalová (SR) 54,28 – slovenský rekord a rekord ME “23”, 2. Gallegová (Šp.) 55,20, 3. Gigerová (Švajč.) 55,25, 4. Lehikoinenová (Fín.) 55,42, 5. Molnárová (Maď.) 56,63, 5. C. Garcíová (Šp.) 56,90, 7. Grebová (Fr.) 56,91, 8. Jíchová (ČR) 57,30

MUŽI: 1. Sibilio (Tal.) 48,42, 2. Agyekum (Nem.) 48,96, 3. Angela (Hol.) 49,07, 4. Knibbs (V. Brit.) 49,37, 5. Bonvin (Švajč.) 49,56, 6. Chalmers (V. Brit.) 49,84, 7. Matej Baluch (SR) 51,17, 8. Delgado (Šp.) 52,86

Text k foto:

Emma Zapletalová na stupňoch víťazov, s trénerom Petrom Žňavom a Matej Baluch s koučmi Edmundom (vľavo) a Igorom Kováčovcami.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk