Verím, že pod 13 sekúnd sa dostanem v správny čas, vraví v rozhovore prekážkarská rekordérka Stanka Škvarková

Máte za sebou prvú časť letnej sezóny s výbornou bilanciou: 10 behov, 7 víťazstiev, 3 druhé miesta a k tomu slovenský rekord 13,02. Splnil úvod nezvyčajného atletického leta vaše očakávania?

„Myslím si, že som ho odštartovala dobre. Prvý súťažný cyklus, pred ktorým som vzhľadom na netradičnú prípravu nevedela, čo od seba očakávať, zvládla celkom dobre. Prípravné obdobie bolo neobvykle dlhé, absolvovala som neobvykle veľa objemových tréningov. Teším sa však, ako to vypálilo hneď v prvom štarte v Eisenstadte, kde som už v rozbehu zlepšila slovenský rekord. Teším sa aj z toho, že minulú sobotu v Andorfe som sa k nemu na stotinku priblížila. S prvou časťou sezóny som veľmi spokojná.“

Prvý štart a hneď slovenský rekord 13,02: šokoval vás taký fantastický začiatok sezóny?

„Áno. Možno som bežala rýchlo preto, lebo som nič konkrétne od premiérového  štartu nečakala. Sústredila som sa na techniku, išla som si prvé preteky po dlhom čase užiť. Vedela som, že budem mať kvalitné súperky, ktoré ma môžu potiahnuť ku kvalitnému času.“

Nie ste sklamaná, že potom ste už ďalšie stotinky neskresali?

„Nebežala som zle ani potom, moje časy neboli vôbec katastrofálne. Žiaľ, ´zahaprovalo´ vždy počasie. Raz bolo príliš chladno, potom zasa pršalo. Áno, priznávam, po rekorde som čakala, že to teraz pôjde dolu a budem sa neustále zlepšovať. Lenže na to potrebujete súhru rôznych okolností a k tej, žiaľ, v ďalších pretekoch už nedošlo.“

V tomto roku sa vám, či už v hale alebo vonku, mimoriadne darí. Víťazíte, získavate cenné skalpy. Napríklad so semifinalistkou MS 2019 v Dauhe a finalistkou OH 2012 v Londýne Beate Schrottovou máte pozitívnu bilanciu 8:1. Pomáhajú vám takéto výsledky zvyšovať sebadôveru?

„Nepochybne áno. Som nesmierne rada, že som mohla absolvovať celý seriál Austrian Top Meeting, lebo som sa na mítingoch stretávala s prekážkarkami približne na mojej výkonnostnej úrovni. Vedeli sme s trénerom, že konkurencia na rakúskych mítingoch bude predsa len lepšia ako u nás, preto sme preferovali tieto štarty. Navyše, mala som na každých pretekoch istotu dvoch štartov, čo je skvelé. Čím viac behov, tým lepšie pre mňa. Takisto som veľmi ocenila, že organizátori dokázali umiestniť štart na jednu alebo druhú stranu cieľovej rovinky podľa smeru vetra.“

Tréner Michal Škvarka vraví, že po siedmu prekážku bežíte super, no potom prídu problémy vyplývajúce z toho, že momentálne nemáte možnosť behať na tréningu celú stovku s 10 prekážkami či prípadne až s dvanástimi. Tvrdí, že máte ešte veľké rezervy. Cítite to tak aj vy?

„Áno, je to tak. Žiaľ, nemám kde behať dlhšie prekážkové úseky. Na tréningu som si zvykla aj na 12 prekážok, ale teraz to nie je možné. V areáli Strednej športovej školy v Banskej Bystrici, kde sa teraz pripravujem, vieme postaviť maximálne 10 prekážok, avšak s kratšími medzerami, čo nie je vôbec optimálne. Preto na tréningu behám zväčša len 6 až 8 prekážok, čo sa naplno odzrkadľuje na súťaži. V závere už môj beh nemá potrebnú šťavu. Technicky som sa veľmi posunula dopredu, no ešte to potrebujem z krátkych medzier preniesť do plných a na celej stovke. Myslím si, že sa mám ešte kam posúvať.“

Veríte, že 13-sekundová hranica padne už v tomto roku?

„Bolo by skvelé, ak by padla, ale aj tak to v súvislosti s možnosťou dostať sa na tokijskú olympiádu nič nerieši. Plnenie limitov i možnosť získavať body do kvalifikačného rebríčka je pozastavené. Ak čas pod trinásť sekúnd príde hoci aj o rok, dúfam, že to bude v správny čas. Optimálne by bolo, ak by to bol zároveň i limit na olympiádu 12,84.“

V príprave na leto ste neabsolvovali žiadne sústredenie v teple, nemohli ste pre rekonštrukciu využívať ani štadión Dukly na Štiavničkách. Trénovali ste v zložitých podmienkach, no paradoxne, aj napriek tomu zažívate životnú sezónu. Čím si to vysvetľujete?

„Je to tak, podmienky mali ďaleko k ideálnym. Ako som už spomenula, v objemovej príprave sme však odrobili strašne veľa. Netušili sme, ako na to môj organizmus zareaguje – či sa na mne teraz neprejaví priveľká únava, a či sa to pozitívne neprejaví až na budúci rok. Zdá sa však, že sa moje telo s náročnými tréningami vyrovnalo dobre. Toto je skvelý základ, z ktorého by som mohla ťažiť aj v nasledujúcej sezóne.“

Od lanského septembra je váš tréner Michal Škvarka súčasne aj váš manžel. Je to výhoda či nevýhoda?

„Fungujeme spolu veľmi dobre, veľmi dobre sme fungovali už aj pred svadbou. Som rada, že ho mám, že som ho stretla.  Aj vďaka nemu podávam takéto výkony a stále sa posúvam dopredu.“

Je atletika téma vašich rozhovorov aj mimo tréningov?

„Ono sa to ľahko povie, že na tréningu sme tréner – zverenec a mimo neho manžel – manželka, ale to sa nedá len tak ľahko oddeliť. Obaja sme atletickí fanatici, stále sledujeme nejaké preteky, výsledky, vo voľnom čase študujeme a analyzujeme prekážkarské videá. Atletika sa s bežným životom v našej domácnosti dosť prelína.“

Kedysi ste boli celkom úspešná viacbojárka. Neľutujete, že ste neostali pri viacbojoch a špecializujete sa len na prekážky?

„Nemôžem povedať, že by som to ľutovala. Zdravotné problémy mi však nedovoľovali venovať sa sedemboju. Problémy s chrbtom obmedzovali moje možnosti tréningu skoku do diaľky, do výšky či hodu oštepom. Keďže prekážky bola moja najsilnejšia disciplína aj vo viacboji, preto padla na ne moja voľba, čomu sa venovať. Viacboj však ostáva moja srdcovka. Či sa však k nemu niekedy vrátim, neviem. Všetko závisí od môjho zdravia. Momentálne sa naplno venujem prekážkam a je to tak, ako to má byť.“

GABRIEL BOGDÁNYI

ŠKVARKOVEJ TOP ČASY NA 100 M PREKÁŽOK

13,02 (+1,9 m/s) Eisenstadt 2. 7. 2020

13,03 (+0,7 m/s) Andorf 1. 8. 2020

13,08 (+0,3 m/s) Andorf 3. 8. 2019

13,08 (+2,3 m/s) Eisenstadt 2. 7. 2020

13,14 (0,0 m/s) Andorf 1. 8. 2020

13,16 (+1,4 m/s) Trnava 2. 6. 2019

13,20 (+0,6 m/s) Košice 25. 7. 2020

13,20 (+0,7 m/s) Graz 18. 7. 2020

13,23 (+0,4 m/s) Dubnica 9. 6. 2019

13,25 (+1,0 m/s) Trnava 2. 6. 2019

Texty k foto:

Stanislava Škvarková v rekordnom behu v Eisenstadte, vo víťaznom finále v sobotu v Andorfe (na snímke celkom vpravo) a s manželom-trénerom Michalom Škvarkom.

FOTO PAVOL UHRIN a ÖLV/W. BENEDIK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk