V Juniorskom olympijskom tíme SOV na rok 2019 aj dvaja atléti – Andrej Paulíny a Ľubomír Kubiš

Slovenský olympijský výbor (SOV) predstavil svoj Juniorský olympijský tím (JOT) na rok 2019, do ktorého vybral 20 talentovaných športovcov na základe výsledkov v roku 2018.  Takisto ako vlani v premiére tohto projektu aj teraz sa doň dostali dvaja atléti. SOV rozdelí členom JOT dovedna 50 000 eur.

Mesačné štipendium vo výške 200 eur po dobu jedného roka budú dostávať strednotratiar AK ZŤS Martin, bronzový medailista v behu na 1500 m na ME 2018 do 18 rokov Andrej Paulíny (tréner Pavel Slouka) a chodec AK Spartak Dubnica Ľubomír Kubiš (tréner Zdeno Medera), šiesty na nedávnych OH mládeže v Buenos Aires.  Paulíny bol spolu s ďalšou členkou Sloukovej martinskej bežeckej skupiny Gabrielou Gajanovou členom JOT už v tomto roku, Kubiš, ktorý si prišiel prevziať dekrét o zaradení do tímu osobne v sprievode rodičov, je nováčik.

„Teším sa, že ma vybrali do tohto elitného tímu. Štipendium mi výrazne pomôže pri pokrývaní nákladov na prípravu, pre mňa je 2400 eur ročne významná pomoc,“ skonštatoval talentovaný dubnický chodec. „Hoci sme s trénerom ešte o konkrétnom použití peniažkov nedebatovali, určite ich využijem na dofinancovanie zahraničných sústredení, zabezpečenie výživových doplnkov a možno aj na nákup chodeckej obuvi, keďže ročne zoderiem niekoľko párov tenisiek.“

Ľubomír Kubiš má za sebou sezónu, ktorú aj on označuje prívlastkom životná. Nečudo: na júlových ME do 18 rokov v Györi skončil štvrtý, na októbrových olympijských hrách mládeže v Buenos Aires šiesty, druhý najlepší z Európanov.

„Nečakal som, že budem až taký úspešný,“ priznal úprimne Ľubomír Kubiš. „Už len fakt, že som sa kvalifikoval na mládežnícku olympiádu bolo splnenie môjho veľkého sna. A šieste miesto? To považujem za úžasné. Mám za sebou naozaj neuveriteľný rok.“

Budúci rok bude pre zverenca Zdena Mederu premiérový v juniorskej kategórii do 20 rokov. Vrchol sezóny budú MEJ  vo švédskom Borase. „Rád by som sa v najbližšej sezóne dostal na 10 000 metrov k 43 minútam,“ načrtol Ľubomír Kubiš svoje plány v roku 2019. „Na juniorských ME by som sa chcel dostať čo najbližšie k ôsmej priečke, čo vzhľadom na fakt, že budem súťažiť aj s o rok staršími súpermi, je pekná výzva.“

Športové zväzy navrhli do JOT dovedna 48 nádejných športovcov, každý mal možnosť ponúknuť dva talenty. Hlavné kritérium výberu bola úspešnosť na vrcholných podujatiach príslušnej vekovej kategórii (dorast, juniori) v období od 29. septembra 2017 do 28. septembra 2018, pričom adept na štipendium musel byť narodený po 1. januári 2000. Návrhy posúdilo najprv športové oddelenie, následne športová rada SOV a vybranú dvadsiatku potom ešte odobril výkonný výbor SOV. Ocitlo sa v nej osem športovcov z predchádzajúceho JOT.

„V prvom roku existencie sa projekt Juniorského olympijského tímu osvedčil, naplnili sa naše očakávania, a preto v ňom pokračujeme ďalej,“ skonštatoval prezident SOV Anton Siekel. „Som presvedčený, že sme vybrali dobre, čo by mali ukázať už výsledky v nasledujúcom roku. V SOV si uvedomujeme, že cesta na olympiádu je dlhá, pre športovca mimoriadne náročná a plná odriekaní. Preto na nej chceme naše najväčšie talenty podporiť – no nie iba finančne.“

Podľa športového riaditeľa SOV Romana Bučeka budú mať člečnovia JOT možnosť i viaceré benefity, ktoré im SOV ponúkne v spolupráci so svojimi partnermi. „Ide napríklad o poradenstvo v oblasti športovej výživy či možnosť využiť rôzne vzdelávacie programy vrátane jazykových kurzov,“ podotkol Buček.

GABRIEL BOGDÁNYI

JUNIORSKÝ OLYMPIJSKÝ TÍM 2019

ANDREJ PAULÍNY, ĽUBOMÍR KUBIŠ (obaja atletika), Adi Gyurík, Zoja Zimnikovalová (obaja karate), Gabriela Briškárová (taekwondo), Vanesa Hocková (streľba), Samuel Jaroš (snowboard), Zsuzsanna Molnár (zápasenie), Sebastian Cabala (vzpieranie), Jessica Triebeľová (box), Romana Čisovská (tenis), Nikola Seničová (vzpieranie), Kristína Jesenská (triatlon), Štefan Michalička (cyklistika), Nina Geršiová, Alex Barto (obaja džudo), Emanuela Luknárová, Katarína Pecsuková (obe kanoistika), Kristína Kvasňovská (synchronizované plávanie), Oliver Okuliar (ľadový hokej).

Text k foto:

Ľubomír Kubiš po prevzatí dekrétu o zaradení do JOT 2019 v spoločnosti prezidenta SOV Antona Siekela (vpravo) a športového riaditeľa SOV Romana Bučeka.

FOTO JÁN LUKY

Zo zaradenia Ľubomíra Kubiša do JOT 2019 mali radosť i jeho rodičia.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk