AKTUALIZÁCIA: Matej Tóth prišiel o ďalšiu šancu splniť limit na OH, Svetová atletika zrušila májové MS družstiev v Minsku

Aktualizované o zrušenie MS družstiev v chôdzi v Minsku.

Pokus olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km Mateja Tótha splniť limit 3:50:00 h sa odkladá na neurčito. Francúzska atletická federácia v rámci opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu zrušila národný chodecký šampionát na 50 km naplánovaný na nedeľu 22. marca v Giene neďaleko Paríža.

Po zrušení Dudinskej päťdesiatky (21. 3.) sa práve na majstrovstvách Francúzska mali pokúsiť vybojovať si účasť na OH 2020 v Tokiu Matej Tóth i jeho sparingpartner z banskobystrickej Dukly Michal Morvay.

„Vzhľadom na aktuálne dianie v Európe momentálne ruším svoju účasť na všetkých pretekoch až dovtedy, kým sa situácia nezlepší a neupokojí. Za okolností, aké sa vyskytli, vôbec neuvažujem cestovať do zahraničia, podstúpiť riziko nákazy a ohroziť nielen seba, ale najmä svojich blízkych,“ skonštatoval najlepší svetový chodec na 50 km podľa ankety prestížneho amerického atletického magazínu Track and Field News.

Pre Mateja Tótha i ďalších európskych päťdesiatkarov tak ostáva zrejme už len jediná šanca kvalifikovať sa na OH 2020 v Tokiu – pravda, ak ich v pôvodnom termíne nezrušia.

„Zasiahla vyššia moc, s tým už nič neurobíme. Neostáva mi nič iné, len sa pripravovať ďalej a  dúfať, že 2. a 3. mája na svetovom šampionáte družstiev v bieloruskom Minsku budem mať možnosť zabojovať o olympijský limit. Otázne však je, či sa vôbec tieto preteky uskutočnia, a či vôbec bude tokijská olympiáda,“ podotkol Matej Tóth. Limity v chôdzi na 50 km na Tokio 2020 sa dajú plniť do 31. mája.

Neubehlo ani osem hodín a všetko bolo inak. Svetová atletika (WA) v piatok po 18.00 h oznámila, že MS družstiev naplánované  2. a 3. mája v Minsku po dohode s Bieloruskou atletickou federáciou a tamojším ministerstvom športu a turizmu odložilo na neurčito.

Čo teraz? Nuž, situácia Mateja Tótha je zložitá. “Ostávajú mi len dve možnosti. Buď požiadať Svetovú atletiku a Medzinárodný olympijský výbor o voľnú kartu, alebo, ak sa bude dať, zorganizovať v náhradnom májovom termíne Dudinskú päťdesiatku,” skonštatoval slovenský Športovec roka 2016.  “V apríli budem naplno trénovať a uvidíme, ako sa vyvinie situácia s koronavírusom.”

Zverenec Mateja Spišiaka v piatok na svojom instagramovom konte zverejnil aj výzvu k obyvateľom Slovenska.

„Pozdravujem všetkých z domu, pretože aj ja som zostal doma. Chcem vás všetkých vyzvať, aby ste tiež ostali doma a neohrozovali seba, svojich blízkych a celé okolie. Myslím si, že keď sa všetci zachováme zodpovedne, tak hrozbu koronavírusu môžeme zvládnuť,“ skonštatoval Matej Tóth vo videu.

Chodecký šampión vyzval občanov Slovenska, aby sa nehanbili nosiť ochranné prostriedky na verejnosti: „Nehanbite sa nosiť rúška a dodržiavajte hygienu. Je to veľmi dôležité. Motivujme k tomu aj ostatných, ktorí toto všetko zatiaľ berú na ľahkú váhu. Prajem vám všetkým pevné zdravie.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk