Slovenskí bežci sa v Bratislave nenechali zahanbiť: víťazstvá, medaily aj osobné rekordy

Dve prvenstvá, jedno druhé a tri tretie miesta – taká je bilancia slovenských vytrvalcov v hlavných kategóriách 13. ročníka ČSOB Bratislava Marathon. Dve najdlhšie ženské súťaže ovládli účastníčky lanských ME v krose v Šamoríne a obe si zlepšili aj osobné rekordy. Polmaratón vyhrala Veronika Zrastáková, maratón Kristína Néč-Lapinová.

Tridsaťštyriročnej vicemajsterke Európy 2016 v kros duatlone a piatej na ME 2017 v zimnom triatlone to na štvrtý pokus v Bratislave konečne vyšlo a pokorila vysnívanú trojhodinovú métu. Kristína zo svojho  doterajšieho maxima spred troch rokov nielenže stiahla viac ako sedem minút, ale čas 2:58:41 h bude pri jej mene svietiť v aj v galérii víťaziek bratislavského mestského maratónu.

„V rámci triatlonu Iron Man som odbehla maratón už 15 či 16—krát, ale na štarte klasického som doposiaľ stála iba v Bratislave,“ vysvetľovala všestranná športovkyňa z dedinky Lučatín medzi Banskou Bystricou a Breznom. „Po dvojročnej pauze, keď som pred bratislavským maratónom uprednostnila kros triatlon na Malte, som si povedala, že pobežím znova a skúsim prelomiť konečne trojhodinovú hranicu.“

Néč-Lapinová svoje predsavzatie splnila, ba po dvoch piatych (2013, 2014) a jednom siedmom mieste (2015) pridala aj bonus – víťazstvo. „Vôbec som ho nečakala,“ priznala v cieli, pričom na nej nebolo vidieť nijaké stopy únavy či vyčerpania.

Kristína sa k premiérovému maratónskemu triumfu v kariére dopracovala zrýchlením v záverečných ôsmich kilometroch. Dovtedy bežala po boku manžela Ladislava.

„Na 34. kilometri som si povedala – teraz alebo nikdy! Pred očami som mala len métu tri hodiny. Odpútala som sa od neho a dve predo mnou bežiace súperky som približne štyri kilometre pred cieľom predbehla,“ opisovala kľúčový moment pretekov. „Z víťazstva mám, samozrejme, radosť, ale ak by štartovali Afričanky, tak by to dopadlo úplne inak. Na triatlonistku som však predviedla slušný výkon.“

Ani Veronika Zrastáková bratislavské víťazstvo nečakala. Na štart svojho piateho polmaratónu nastúpila totiž po chorobe. „Týždeň som preležala s chorobou, nemohla som vôbec trénovať. Áno, na jednej strane som si možno trochu oddýchla, lenže na druhej mi choroba určite vzala aj nejaké sily. Preto som mala iba jediné predsavzatie – dobehnúť do cieľa,“ vysvetľovala 21-očná študentka, vlani bronzová na slovenskom šampionáte na 5000 m, v cestnom behu na 10 km a v polmaratóne.

Veronika napokon obhájila minuloročné prvenstvo a tiež pridala bonus – osobný rekord 1:21:11. Doterajšie maximum z MMM 2017 v Košiciach si zlepšila o 32 sekúnd. „Boli to náročné preteky, lebo fúkal dosť silný protivietor. V posledných kilometroch, najmä na Starom moste, kde som už bežala sama, som sa dosť vytrápila,“ priznala Zrastáková, ktorá má z piatich štartov v polmaratóne úžasnú bilanciu – tri víťazstvá (ČSOB 2017 a 2018, MMM 2017), jedno druhé (Rajec 2016) a jedno štvrté miesto (Rajec 2017).

Za víťazným Brňanom Jiřím Čípom finišoval nečakane na druhej priečke psychológ z Kluknavy v okrese Gelnica Marián Zimmermann. Aj on, podobne ako obe nedeľné slovenské víťazky, pridal k medailovému umiesteniu aj osobný rekord – 2:31:20 h.

„Prvú polovicu som zvládol úplne v pohode, no medzičas 1:13:16 mi signalizoval, že som asi trochu prepálil tempo. Od 30.kiloemtra o už začalo byť náročnejšie a na 40. Prišli, žiaľ, prvé kŕče. S krízou sa mi bojovalo o to ťažšie, že som už bežal osamotený,“ vravel 33-ročný vytrvalec, ktorý sa behu venuje iba popri svojej práci.

Na ČSOB Bratislava bežal len svoj tretí maratón v živote. Predtým sa dvakrát úspešne popasoval s MMM v Košiciach – v roku 2016 skončil 16. za 2:40:28 a vlani 11. (tretí zo Slovákov za Sahajdom a Urbanom) za 2:33:01.

„Prekvapilo ma, že som si v Bratislave zlepšil osobák, lebo košická trať je rýchlejšia. Bratislavský okruh je dosť náročný, najmä jeho druhá polovica. Je síce pekná a pestrá, ale je tam množstvo zmien smeru, zákrut, ide sa do kopca, z kopca. Nuž, bolo to dosť náročné, práve v tejto časti prišli kŕče,“ tvrdil Marián Zimmermann.

Zo Slovákov sa bol v polmaratóne najlepší takisto ako vlani Marek Hladík z BK HNTN Bratislava. Kým pred rokom ho predstihla trojica Švédov, teraz Keňan Koech a Maďar Horváth.

„Bolo to veľmi ťažké – najťažší polmaratón, aký som kedy bežal,“ vravel vyčerpaný Trnavčan. „Fúkal veľmi silný vietor, neustále sa točil. Mal som pocit, že bežíme celý čas proti vetru. Už ráno pred štartom som vzhľadom na vietor tušil, že z osobáku tentoraz nič nebude, preto som sa sústredil na to, aby som dosiahol čo najlepšie umiestenie. Teší ma, že som skončil v prvej trojke.“

Marek Hladík plánuje maratón v októbri na 95. ročníku MMM v Košiciach: „Na rýchlej trati by som chcel dosiahnuť čas pod 2:30 h a navyše, budú tam aj majstrovstvá Slovenska.“

GABRIEL BOGDÁNYI

 

SLOVÁCI NA STUPŇOCH VÍŤAZOV V BRATISLAVE

MARATÓN

MUŽI: 2. Marián Zimmermann (pro-body.sk & ZRT Kluknava) 2:31:20

ŽENY: 1. Kristína Néč-Lapinová (Trian/Rocktechnik Banská Bystrica) 2:58:41

POLMARATÓN

MUŽI: 3. Marek Hladík (BK Hraj na tie nohy Bratislava) 1:11:36.

ŽENY: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:21:11, 3. Barbora Chrenková (Jogging klub Dubnica nad Váhom) 1:24:45

DESIATKA

MUŽI: 2. Marek Ondrovič (AC Malacky) 33:28, 3. Matúš Kompas (AO Duslo Šaľa) 33:51

ŽENY:  1. Zuzana Durcová 38:28, 2. Lucia Janečková (obe BMSC Bratislava) 38:32, 3. Zuzana Švejdová (AC Malacky) 41:03

MINIMARATÓN (4,2 km)

MUŽI: 2. Karol Dráfi (AC Nové Zámky) 13:10

ŽENY: 1. Lucia Vlčáková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 13:59, 3. Jana Mozolániová (Run for Fun Bratislava) 15:43

Texty k foto:

Veronika Zrastáková vyhrala svoj tretí polmaratón v kariére.

FOTO JÁN LUKY

Kristína Néč-Lapinová si záverečné metre maratónu užívala.

FOTO JÁN LUKY

Najlepší Slovák v maratóne bol nečakane Marián Zimmermann.

FOTO JÁN LUKY

Radosť Mareka Hladíka z tretej priečky v polmaratóne.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk