Nitriansky samosprávny kraj odklepol finančnú pomoc na rekonštrukciu atletického štadióna v Nových Zámkoch

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) na svojom zasadnutí schválili príspevok 350-tisíc eur na spolufinancovanie kompletnej rekonštrukcie a modernizácie atletického štadióna na Sihoti v Nových Zámkoch. Teraz už nič nebráni tomu, aby sa začali práce na vynovení ďalšieho z 23 štadiónov, na ktoré poskytol štát v júni 2019 prostredníctvom Slovenského atletického zväzu (SAZ) päťmiliónovú dotáciu.

Na financovaní novozámockého projektu v hodnote približne 1,1 milióna eur sa budú podieľať tri subjekty. SAZ prispeje sumou 400-tisíc eur, mesto Nové Zámky vyčlenilo vo svojom rozpočte 350-tisíc eur a rovnakou sumou ho podporí aj NSK.

Návrh na spolufinancovanie rekonštrukcie štadióna na Sihoti so 400-metrovým oválom a všetkými potrebnými sektormi pre technické disciplíny predložil poslancom nitrianskeho kraja primátor Nových Zámkov Otokar Klein, ktorý je zároveň aj poslancom VÚC.

Na zasadnutí NSK, na ktorom sa rozhodovalo o súhlase či nesúhlase spolufinancovania, sa osobne zúčastnil prezident SAZ Peter Korčok a takisto predseda AC Nové Zámky Štefan Straňovský. Práve on odviedol obrovský kus práce pri presviedčaní poslancov, že ide o užitočnú investíciu, ktorá pomôže udržať vysokú úroveň kráľovnej športov v celom novozámockom regióne. Poslanci napokon 350-tisícovú investíciu jednomyseľne schválili.

V návrhu na podporu projektu primátor Nových Zámkov Otokar Klein uviedol: „Mesto bude garantovať bezplatný vstup slovenských reprezentantov v atletike v určenom čase na absolvovanie tréningového procesu. Mesto poskytne – tak ako i doteraz – štadión k dispozícii AC Nové Zámky, aby na ňom mohol organizovať atletické podujatia, ktoré si u neho bude objednávať SAZ, Okresný úrad Nitra, Slovenská asociácia športu na školách či prípadne iné organizácie. Sekundárne bude štadión k dispozícii aj na tréningy a testovanie pre iné športy – hokej, hádzaná, gymnastika, prípadne na testovanie pre jednotky polície a hasičského zboru. Takisto bude slúžiť i verejnosti na organizované atletické podujatia a tréningy.“

Poslanec nitrianskeho VÚC a zároveň novozámocký primátor načrtol i možnosť ďalšieho významného využitia štadióna pre potreby slovenskej atletiky. Mesto Nové Zámky je podľa Otokara Kleina pripravené podporiť partnerstvo medzi NSK a Slovenským atletickým zväzom s cieľom vytvorenia pilotného projektu „Regionálneho atletického centra v Nových Zámkoch“. Jeho členmi by mohli byť talentovaní pretekári z celého nitrianskeho kraja – z Levíc, Šale, Zlatých Moraviec či dokonca aj priamo z Nitry, kde už funguje stredná športová škola.

Novozámocký štadión na Sihoti je jeden z 11 slovenských so štyristometrovým atletickým oválom. Syntetický moderný povrch ho zdobil od mája 2005, avšak medzičasom doslúžil, keď jeho životnosť vypršala približne pred štyrmi rokmi. Napriek tomu Novozámčania, aj vzhľadom na slabú celoslovenskú atletickú infraštruktúru, organizovali preteky až do poslednej možnej chvíle. Situácia však bola čoraz zložitejšia a už nepomáhali ani improvizované opravy dosluhujúceho povrchu. Preto sa AC Nové Zámky v spolupráci s mestom uchádzal o dotáciu zo SAZ a takisto o financie z NSK.

Vďaka združeniu prostriedkov nová osemdráha na Sihoti výrazne pomôže atletickému životu v celom regióne. Na štadióne s parametrami pre organizovanie mládežníckych podujatí na úrovni Svetovej atletiky sa budú môcť konať vrcholné domáce šampionáty, bude využitý takisto na krajské atletické súťaže a aj krajské či okresné kola školských súťaží v atletike pre celý región. Preto rekonštrukciu a modernizáciu novozámockého štadióna podporovala aj i Slovenská asociácia športu na školách (SAŠŠ). AC Nové Zámky patrí vyše štyri desaťročia k najúspešnejším slovenským atletickým klubom, pričom sa opiera najmä o mládežnícke kategórie. V bodovom hodnotení úspešnosti na všetkých slovenských šampionátoch (1. – 8. miesto)  v posledných dvoch dekádach (2000 – 2020) skončil s výnimkou dvoch rokov vždy v prvej desiatke – v roku 2010 bol dokonca druhý za dubnickým Spartakom a šesťkrát štvrtý (2001, 2003, 2008, 2009, 2011, 2012).

FOTO NOVEZAMKY.SK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk