Na Jumperii v Banskej Bystrici duel Škvarkovej s Takácsovou, Baluch si otestuje rýchlosť

Tohtoročná slovenská halová sezóna pomaly naberá obrátky. V piatok a v sobotu sa v hale Strednej športovej školy v Banskej Bystrici uskutoční úvodné kolo štvordielneho atletického seriálu Jumperia, ktorý v spolupráci so SAZ organizuje občianske združenie Mijosport. Premiéru mal mať už minulú sobotu v Trenčíne, avšak pre problémy s prenájmom haly sa jeho začiatok presunul pod Urpín.

Na Jumperii v Banskej Bystrici sa v dvojdňovom zápolení uskutočnia najprv šprinty na 60 m bez prekážok i s prekážkami a žrď, na druhý deň výška, diaľka, trojskok a takisto vrh guľou v rámci Novoročného vrhania.

„Teší ma výrazne vyšší záujem ako v minulosti, počet štartov sa blíži k trom stovkám. Obrovský záujem je najmä v žiackych kategóriách vo všetkých disciplínach – dokonca aj v prekážkovom behu, kde sme mali problém dať dokopy aspoň jeden beh. Žeby svitalo na lepšie časy? Vo všetkých behoch sa uskutoční 1. a 2. kolo, nie klasické rozbehy a finále. Chceme, aby si všetci, ktorí prídu, čo najviac zasúťažili,“ zdôraznil šéf seriálu Jumperia Michal Škvarka.

Do Banskej bystrice sa chystajú viacerí špičkoví slovenskí atléti. Napríklad bronzový z MEJ 2019 na 400 m prekážok Matej Baluch otestuje svoju rýchlosť v oboch šesťdesiatkach – hladkej i prekážkovej, v diaľke sa po zranení vo finále EYOF 2019 v Baku prvý raz predstaví nádejný Adam Hriň, vo výške bude mať tohtoročnú premiéru Tatiana Dunajská, v žrdi Tomáš Krajňák, prihlásené sú juniorské reprezentantky Viktória Forster (60 m, vlani 4.a  6. na EYOF) a Natália Váleková (guľa). Zaujímavý duel sa črtá na 60 m prekážok žien, v ktorom proti sebe nastúpia semifinalistka ME 2019 do 23 rokov Simona Takácsová a slovenská jednotka Stanislava Škvarková, účastníčka MS 2019 v Dauhe.

„So Stankou dlhodobo veľa pracujeme na zlepšení jej štartovej reakcie, aj v aktuálnej v zimnej príprave máme za sebou stovky štartov. Potešilo by ma, ak by sa to pozitívne odzrkadlilo v pretekoch. Potešil by ma výkon na úrovni osobného rekordu 8,26. Hlavný cieľ je však splniť limit 8,16 na halové MS v Nan-ťingu,“ načrtol ciele našej prekážkarky v úvodnom štarte v halovej sezóne jej kouč a manžel v jednej osobe Michal Škvarka. „V poslednom týždni sa síce trochu borila s prechladnutím, ale verím, že krátky oddych jej len prospeje a v domácom prostredí svojím výkonom poteší aj ocina, ktorý sa na ňu príde pozrieť. Naposledy, keď bežala v hale v Banskej Bystrici, si v roku 2014 zlepšila osobný rekord na 8,73.“

Prvý ročník seriálu Jumperia sa uskutočnil vlani. Nadviazal na niekdajšiu výlučne výškarskú Latku piatich miest. V snahe podporiť i ďalšie disciplíny na Slovensku ho však organizátori rozšírili podľa možností jednotlivých organizátorov. V roku 2020 sa uskutočnia štyri základné kolá Jumperie – v Banskej Bystrici (17. – 18. 1.), Nitre (22. 1.), Bratislave (28. 1.) a v Lučenci (6. 2.). Najlepší výškari budú mať možnosť zaskákať si vo finále Jumperie 11. februára v Banskej Bystrici pred 26. ročníkom populárnej Banskobystrickej latky. Pre účasť vo finále je potrebný štart minimálne na dvoch mítingoch v základnej časti, pričom sa počíta súčet dvoch najlepších výkonov.

„V Lučenci sa v rámci Jumperie chystá na 23. ročníku Skokanskej latky mesta Lučenec zaujímavá súťaž. Šéf pretekov Ján Garaj avizuje pre našich najlepších výškarov Matúša Bubeníka a Lukáša Beera aj zaujímavú zahraničnú konkurenciu,“ doplnil Michal Škvarka.

Premiérový míting seriálu Jumperia sa v športovej hale SŠ v Banskej Bystrici začne v piatok o 10.00 h súťažou v žrdi a prekážkovými behmi na 60 m, v sobotu je úvod pretekov naplánovaný takisto na 10.00 h.

GABRIEL BOGDÁNYI

JUMPERIA 2020 – PROGRAM

17. – 18. 1. Banská Bystrica (prvý deň: 60 m, 60 m prek., žrď, druhý deň: výška, diaľka, trojskok, guľa)
22. 1. Nitra (výška)
28. 1. Bratislava (60 m, 60 m prek., výška, žrď, diaľka, trojskok)
6. 2. Lučenec (výška)
11. 2. Banská Bystrica (výška – finále seriálu)

Texty k foto:

Šéf Jumperie Michal Škvarka so svojou zverenkou a manželkou Stankou, najlepšou slovenskou prekážkarkou na 60 a 100 m.

FOTO SAZ (mš)

Na úvodnom podujatí Jumperie v Banskej Bystrici si zasúťaží aj Matej Baluch (na snímke v strede), bronzový na 400 m prekážok na MEJ 2019.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk