Matej Baluch sa pripravuje v Čiernej Hore, na vlastnej koži otestoval aj teplotu Jadranu

V plnej príprave na nový atletický rok je i nádejný prekážkar Matej Baluch. V uplynulej letnej sezóne nadviazal na skvelý rok 2019 okorenený bronzom na juniorských ME vo švédskom Borase a zlepšoval si jeden osobný rekord za druhým.

Dvadsaťročný študent telovýchovy a trénerstva na Filozofickej fakulte UMB v Banskej Bystrici si posunul svoje maximum  na 100 m na 10,51 (s vetrom dokonca 10,48), na 200 m na 21,00, na prekážkarskej stodesiatke na 14,36 a vo svojej hlavnej disciplíne na 400 m prekážok na 50,74, čo je iba o 4 stotinky slabší výkon ako bol limit na zrušené augustové ME v Paríži.

„Po letnej sezóne som si na chvíľku od atletiky oddýchol. Absolvoval som týždňový regeneračný pobyt v kúpeľoch v Bardejove a vzápätí som nastúpil do 1. ročníka na banskobystrickej UMB. Žiaľ, po dvoch týždňoch sa klasické vyučovanie skončilo,“ vraví 20-ročný Matej Baluch.

Októbrové sústredenie vo Vysokých Tatrách si aj on – podobne ako mnohí iní slovenskí reprezentant – pre sprísnenie protiepidemiologických opatrení predĺžil. Z troch týždňov v našich veľhorách bolo napokon päť, tatranský kemp ukončil až 15. novembra.

„Spočiatku sme mali premenlivé počasie, no neskôr sa výrazne zlepšilo a bolo super! Odbehali sme všetko, čo sme mali v pláne. Začiatok prípravy na novú sezónu sa nám naozaj vydaril,“ pochvaľuje si zverenec trénerov Edmunda a Igora Kováčovcov.

Po príprave v Tatrách trénoval Maťo týždeň doma v Spišskej Novej Vsi a minulú sobotu sa aj s koučmi Edmundom a Igorom Kováčovcami i ďalšími členmi prekážkarskej tréningovej skupiny z AŠK Slávia Spišská Nová Ves vybrali za teplým počasím na ďalšie sústredenie, tentoraz do Čiernej Hory, jednej z nástupníckych republík bývalej Juhoslávie.

„Pôvodne sme plánovali sústredenie na Tenerife na Kanárskych ostrovoch, ale vzhľadom na rôzne okolnosti – komplikácie s dopravou, vysoká vyťaženosť štadióna a rôzne ďalšie opatrenia, ktoré by nám neumožňovali prípravu podľa našich predstáv – sme sa rozhodli pre Čiernu Horu. S touto destináciou už máme dobré skúsenosti, našli sme tu podmienky, ktoré nám vyhovujú a nie sme nijako obmedzovaní. Počasie je príjemné, more tiež. Mali by sme tu trénovať štyri týždne,“ konštatuje Baluch, ktorý si v tomto roku vylepšil aj svoje postavenie v slovenských historických tabuľkách – na 400 m prekážok je už piaty a na dvojstovke deviaty. Aj on bude na júlových ME 2021 do 23 rokov v nórskom Bergene patriť k slovenským adeptom na popredné umiestenie.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Prekážkarská tréningová skupina AŠK Slávia Spišská Nová Ves (zľava): kouč Edmund Kováč, Lukáš Koperdák, Matej Baluch, Lukáš Váňa, Mia Fotulová, Dominika Géciová, na ďalšej fotografii rovnaká zostava, ale s Igorom Kováčom (celkom vpravo). Matej Baluch na tréningu v Čiernej Hore a s “parťákmi” pri testovaní teploty Jadranského mora.

FOTO ARCHÍV (ek)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk