Bujna s Kučerom trénujú na Malte, sústredenie im pomáhal vybaviť aj šéf tamojšieho zväzu

Juhoafrická republika, Portugalsko, Španielsko, Kanárske ostrovy i americká Kalifornia. Ale Malta? Nuž, pre slovenských atlétov nezvyčajná destinácia na zimné sústredenie. Kouč Radoslav Ivan sa však so svojimi zverencami, výbornými štvorstovkármi Šimonom Bujnom a Martin Kučerom vybral nedávno práve tam.

Ivanova tréningová skupina odletela na ostrov v Stredozemnom mori medzi Sicíliou a tuniským pobrežím v pondelok 23. novembra. V príjemných klimatických podmienkach neďaleko hlavného mesta Valletta strávi 26 dní, návrat má naplánovaný na 18. december. Bujna s Kučerom sa na zahraničné sústredenie do tepla dostali prvý raz po roku: naposledy trénovali v teple vlani o takomto čase na juhu Portugalska v Monte Gordo…

„Pôvodne sme chceli ísť na Kanárske ostrovy, tréningový kemp na Malte bol až plán B pre prípad, že sa na Tenerife sprísnia epidemiologické opatrenia alebo nastane nejaká nečakaná situácia,“ vysvetľuje tréner Radoslav Ivan. „Žiaľ – nastala. Nevyšli na dva odletové termíny 20. a 25. novembra a už sme nechceli čakať na ďalší 28. Preto sme sa radšej rozhodli pre kemp na Malte.“

Ivanovi a spol. pomohli s jeho zabezpečením šéf Maltskej atletickej asociácie Andy Grech, bývalý šprintér (100 m – 11,14) a diaľkar (710), ktorý v roku 2013 štartoval v Banskej Bystrici v III. lige ME družstiev, a takisto ich kamarát, stále jeden z najlepších maltských šprintérov Steve Camilleri. Aj on už navštívil Slovensko, dokonca dvakrát. V roku 2017 štartoval na mítingu P-T-S v Šamoríne a o rok neskôr na halovom mítingu Elán v Bratislave.

„Trénujeme v športovom komplexe Marsa na osemdráhovom veľkom štadióne, hneď vedľa je osemdráhová 130 metrov dlhá rozcvičovacia rovinka a vedľa štadióna máme k dispozícii tri trávnaté ihriská. Na štadión to máme autom približne 10 minút, do posilňovne – crossfitového gym-u, kde máme všetko potrebné – je to asi o 5 minút viac,“ opisuje Radoslav Ivan tréningové podmienky na Malte. „Epidemiologické opatrenia sú o čosi jemnejšie ako v iných tréningových destináciách. Dopoludnia trénujeme na štadióne sami, popoludní od piatej nám robia spoločnosť skupinky malých atlétov. Nemôžeme sa na nič sťažovať, aj klimatické podmienky sú ideálne. Teplota sa celý deň drží na úrovni 18 až 21 stupňov, čiže je ešte o trošku teplejšie ako v portugalskom Monte Gordo, kam sme v tomto období chodievali.“

Po prílete na Maltu sa musela slovenská atletická miniskupina preukázať negatívnym PCR testom na COVID-19. „Ak by sme ho nemali, museli by sme absolvovať rovnaký typ testu priamo na ostrove a museli by sme ostať v karanténe až do obdržania negatívneho výsledku,“ dodáva tréner Ivan. So svojimi zverencami Šimonom Bujnom a Martinom Kučerom bývajú v apartmáne, kde si aj sami varia. Mali možnosť ísť aj do hotela, ale nechceli riskovať, keďže v prípade výskytu nákazy u niekoho z hostí by aj im hrozila karanténa, čo by znamenalo „stopku“ v príprave.

Čo bude hlavná náplň maltského tréningového kempu? „Zameriame sa na špeciálnu vytrvalosť na úsekoch od 300 do 500 metrov, postupne prejdeme na špeciálnejšie rýchlostné tréningy. Pri silovom zaťažení by to mala byť maximálna sila, ktorú potom v počas decembra pretavíme na zlepšovanie výbušných silových schopností,“ vraví mladý ambiciózny kouč Radoslav Ivan.

Príprava jeho skupiny na Malte nadväzuje na doterajšiu zimnú prípravu, ktorú Bujna s Kučerom začali v októbri dvojtýždňovým sústredením vo Vysokých Tatrách a potom pokračovali v objemovej príprave v Bratislave. „Veľmi nám pomohlo, že sme mali možnosť trénovať v atletickej hale Elán, hoci za sprísnených podmienok. Pre nás sa to ukázalo ako pozitívum,“ pochvaľuje si kouč našich elitných štvorstovkárov.

Obaja jeho zverenci majú za sebou celkom solídnu „koronovú“ letnú sezónu. Šimon Bujna stabilizoval na hladkej štvorstovke svoju výkonnosť pod 47 sekúnd, dvakrát si zlepšil osobný rekord – 46,48 a 46,44 a posunul sa na ôsmu priečku v historických slovenských tabuľkách. Zlepšil sa na 150 m v hale (16,14) i vonku (15,62 – 2. v historických tabuľkách SR za Volkom) a aj na 300 m (33,25). Prekážkar na 400 m Martin Kučera sa štyrikrát dostal pod 51 s, pričom dva razy (50,53 a 50,64) dosiahol lepší výkon ako bol limit na zrušené ME v Paríži). Na 300 m si zlepšil osobný rekord na 34,04 a vonku na 400 m trikrát pokoril hranicu 48 sekúnd. Obaja plánujú súťažiť i v blížiacej sa halovej sezóne. Prvé štarty by mali absolvovať už v januári.

„Šimonov hlavný cieľ je kvalifikovať sa na marcové halové ME v Toruni, na ktoré mu v lete ušiel limit na 400 m o štyri a v hale na 60 m dokonca iba o jedinú stotinku. V hale zatiaľ štvorstovku nikdy nebežal, no myslím si, že limit 47,40 nebude preňho problém. Pravda, na to potrebujeme nájsť kvalitné preteky,“ pripomína kouč Radoslav Ivan. „S Martinom budeme pokračovať v doterajšom úsilí zlepšovať jeho rýchlostné parametre v behoch na 150, 200, 300 m a pokúsiť sa na štvorstovke dostať sa v hale hlboko pod hranicu 48 sekúnd.“

GABRIEL BOGDÁNYI, ĽUBOŠ BOGDÁNYI

Text k foto:

Šimon Bujna a Martin Kučera na tréningu v športovom komplexe Marsa, na druhej fotografii v strede kouč Radoslav Ivan.

FOTO ARCHÍV (ri)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk