Ledecká a Forster si na Tenerife vyskúšali surfovanie, stačili dve hodiny a dostali svalovicu

Obmedzené tréningové možnosti spôsobené koronavírusovou pandémiou „vyhnali“ na Kanárske ostrovy i tréningovú skupinu Kataríny Adlerovej z nitrianskeho ŠK ŠOG. Piata zo Svetovej univerziády v Neapole 2019 na 400 m prekážok Daniela Ledecká i dvojnásobná finalistka EYOF 2019 v Baku v šprintoch Viktória Forster sa v stredisku Arona na ostrove Tenereife pripravujú už od 7. novembra.

„Pre nepriaznivú situáciu na Slovensku sme aj my odleteli do tepla na Kanárske ostrovy. Prvý raz sme na sústrední až štyri týždne, no už sa nám to kráti, domov sa vraciame 5. decembra,“ zvestovala Daniela Ledecká.

Do augusta slovenská rekordérka na prekážkarskej štvorstovke vstupovala po kvalitnej halovej sezóne, v ktorej si zlepšila osobák na 60 (7,62) i 400 m (54,13), s vysokými ambíciami aj do letnej. Začala ju výborne: posunula si osobné maximá na 200 m (23,84), 300 m (38,53), na hladkej štvorstovke (53,24), na 300 m prekážok (41,87) zaostala za slovenským historickým maximom len o 69 stotín a na prekážkarskej štvorstovke dosiahla už v druhom štarte v sezóne veľmi solídnych 57,46 sekundy. Ibaže osudnou sa jej stala dvojstovka na mítingu v rakúskom Andorfe. Pre zranenie ju, žiaľ, nedokončila a predčasne sa rozlúčila so zvyšnou tohtoročnou letnou sezónou. Prišla o trnavský slovenský šampionát, míting P-T-S v Šamoríne a nemohla pomôcť ani svojmu klubu ŠK ŠOG Nitra v súboji s banskobystrickou Duklou o tímový titul.

„Po zranení sa ešte len opatrne rozbieham, takže uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Zatiaľ ešte naozaj neviem, či sa postavím na štart pretekov už v halovej sezóne alebo až v letnej,“ poznamenala 24-ročná Ledecká.

Kým ona nevie, či bude v zime súťažiť, jej tréningová „parťáčka“, vekom stále juniorka Viktória Forster, v tom má už jasno. „Viky plánuje absolvovať halu a chcela by sa na šesťdesiatke pokúsiť o splnenie limitu na marcový európsky šampionát v Toruni,“ prezradila Daniela Ledecká.

Nominačnú istotu pre tohtoročnú dovedna až 11-násobnú slovenskú šampiónku zaručuje čas 7,40, Viktóriino maximum z predošlej zimnej sezóny je zatiaľ 7,53 sekundy. V lete však v porovnaní s halou 2020 naznačila ďalší progres: na 100 m sa dvakrát časom 11,71 na dve stotinky priblížila k slovenskému juniorskému rekordu a na 200 m (24,10 v protivetre 2,1 m/s!) jej ušiel iba o 13 stotín. Tieto výsledky naznačujú, že v prípade kvalitnej zimnej prípravy by jej snaha dostať sa do Torune nemusela byť márna.

V Arone, kde okrem minitímu Kataríny Adlerovej trénujú aj ďalší slovenskí atléti (Stanislava Škvarková, Lucia Vadlejch, Matúš Bubeník, Tomáš Veszelka, Ján Volko a spol., skupina manželov Rusnákovcov), našli Danka  Ledecká s Viky Forster kvalitné podmienky na prípravu. Na sústredení na Kanárskych ostrovoch sa pod dohľadom trénerky kataríny Adlerovej zamerali na všeobecnú objemovú a tempovú vytrvalosť.

„Sme spokojné so všetkým. K dispozícii máme posilňovňu, ľadový bazén, dobre vybavený štadión. Dopoludnia je na ňom síce takmer vždy využitá maximálna kvóta 75 ľudí, ale popoludní sa nám viackrát stalo, že, sme trénovali úplne samé. Obsadenosť závisí od dňa a hodiny. Žiaľ, cez víkend je štadión zatvorený, čo sme však využili na aktívny oddych. Na Tenerife je teraz celkovo menej ľudí, a preto sa dá veľmi dobre behať aj na piesočnatej pláži. V čase voľna sme si vyskúšali dokonca aj surfovanie. Dve hodiny na ´doske´ nám úplne stačili na to, aby sme si odniesli poriadnu svalovicu,“ vravela s úsmevom Daniela Ledecká, členka úspešnej slovenskej štafety na 4 x 400 m, ôsmej na ME 2018 v Berlíne.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Daniela Ledecká (vľavo) s trénerkou Katarínou Adlerovou (v podrepe) a Viktóriou Forster na štadióne v Arone na sústredení na Kanárskych ostrovoch, Danka s Viky na tréningu a na lekcii surfingu.

FOTO ARCHÍV (dl)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk