Martinským atlétom sa splnil sen, Gajanová pokrstila nový štadión výkonom roka na 1000 m

Martinská atletika sa po dlhých rokoch úsilia o moderný štadión so syntetickým povrchom, ktoré začal v roku 2002 Rudolf Honner, konečne dočkala! V stredu 2. septembra slávnostne otvorili moderný stánok so 8-dráhovým oválom a všetkými sektormi pre technické disciplíny s certifikátom Svetovej atletiky (WA). Taký má na Slovensku už len štadión v Šamoríne. Hneď po uvedení do života ho pokrstili aj prvými pretekmi na 1000 m, ktoré vyhrali slovenskí šampióni na 800 m z víkendového šampionátu v Trnave – Gabriela Gajanová z domáceho AK ZŤS a Andrej Mitašík zo Sparty Považská Bystrica.

Investormi výstavby boli Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a mesto Martin, ktoré v rovnakých finančných podieloch 850 000 eur zabezpečili potrebné prostriedky. Navyše, ŽSK poskytol na výstavbu svoje pozemky, ktoré má vo svojom areáli v správe Spojená škola Martin. Slovenský atletický zväz (SAZ) prispel sumou 400-tisíc eur (najvyššou možnou) z 5-miliónovej sumy poskytnutej štátom na výstavbu a rekonštrukciu 23 štadiónov na celom Slovensku.

Práce v Martine sa začali v novembri 2019, aktuálne je dokončená základná prvá etapa – s takmer trojmesačným predstihom. Nový štadión je iba dvanásty na Slovensku, ktorý má 400-metrový syntetický ovál minimálne so 6 dráhami.

Hlavným „motorom“ snáh o moderný atletický stánok bolo občianske združenie Štadión založené v roku 2010, ktorému sa pod vedením Alexandra Lilgeho a výdatnej pomoci riaditeľa Spojenej školy v Martine Jozefa Zanovita podarilo zabezpečiť výstavbu a premeniť dlhoročný sen miestnych atlétov v realitu. Oboch, plus predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú a primátora Martina Jána Danka ocenil prezident SAZ Peter Korčok SAZ ďakovným diplomom.

“O tento cenný a dlho očakávaný dar sa budeme príkladne starať a vyslovujem presvedčenie, že sa už od dnešného dňa s vervou pustíme do práce na druhej etape tak, aby sme sté výročie vzniku turčianskej atletiky v roku 2023 oslávili významým podujatím už v kompletne dobudovanom športovom areáli,” sľúbil vo svojom príhovore Alexander Lilge.

“V mene SAZ a Slovenského olympijského a športového výboru ďakujem všetkým, ktorí sa o to pričinili, že sa náš spoločný sen podarilo naplniť. Je to výnimočná chvíľa, lebo Martin patrí k dlhoročným baštám slovenskej atletiky a dal jej mnoho špičkových atlétov i zanietených ľudí, ktorí robia náš šport so srdcom a budú sa mu môcť teraz venovať v tomto prekrásnom areáli. Sen sa stal skutočnosťou, že sa podarilo združiť financie z rôznych zdrojov a verím, že sa v budúcnosti pridajú ďalší a tento pekný areál sa dobuduje na jeden z najkrajších na Slovensku,” želal si prezident SAZ a viceprezident SOŠV Peter Korčok.

Prvé oficiálne kolo na štadióne absolvovala bronzová z ME 2010 na 800 m a piata z OH 2012 na 1500 m Lucia Hrivnák Klocová, ktorá sa už venuje trénerskej práci, spolu so svojimi maličkými zverencami. Dopĺňali ich bývali špičkoví martinskí atléti, spomeňme aspoň Zuzanu Zemkovú, Ivanu Brozmanovú, Miroslava Vanka či Miroslava Vaváka.

“Keď sa začalo stavať, a najmä, keď sa už striekal tartan na podklad, človeka, ktorý roky sníval o takomto štadióne, to nesmierne hrialo pri srdci. No asi až dnes, keď som sa po ovále prvý raz prebehla, uvedomila som si, že v mojom rodnom meste je konečne 400-metrový tartanový ovál. Povrch nie je ani tvrdý, ani príliš mäkký – pre mňa ideálny,” vravela Lucia Hrivnák Klocová. “Škoda len, že som sa ho nedočkala už počas mojej kariéry. Po olympiáde v Londýne mi sväto-svete sľubovali, že do ďalšej bude v Martine stáť štadión, no čakal som márne. Čo už, hlavné je, že štadión stojí a bude slúžiť martinským atletickým nádejám, ktorých máme v klube neúrekom.”

Ikona martinskej atletiky, štvornásobná olympionička, nevylúčila, že na novom ovále sa možno v budúcnosti prebehne ešte aj súťažne. “Ešte som o tom neuvažovala, ale možno mi to nedá a na nejakých pretekoch u nás doma sa objavím na počeť toho, že štadión už stojí. Azda budem schopná zo seba ešte niečo dostať. Ak pobežím, tak určite niečo dlhšie – 1500 m alebo aj viac. Čím je totiž človek starší, tým rýchlejšie sa jeho svalové vlákna utlmujú,” podotkla Lucia.

Samozrejme, nemohol chýbať legendárny bežecký kouč Pavel Slouka, ktorý doviedol v minulosti k úspechom Luciu Hrivnák Klocovú a momentálne vedie talentovanú Gabiku Gajanovú. Práve ona sa stala víťazkou prvých atletických pretekov – behu na 1000 m – na novučičkom ovále a pokrstila ho slovenským výkonom roka 2:42,7 min.

„Na novom tartane sa mi bežalo fantasticky, som rada, že som si dnes odbehla symbolický kilometer. Škoda len, že fúkal prisilný vietor. Z moderného štadióna sa veľmi teším, konečne máme na čom trénovať. Doposiaľ sme sa pripravovali na 250-metrovom ovále. Keď som si prišla na nový štadión prvý raz zabehať, zdal sa mi akýsi príliš veľký. Asi si budem musieť chvíľku zvykať na prechod na dlhší ovál,“ vravela usmiata zverenka Pavla Slouku.

Napriek náročným podmienkam za svojím osobným rekordom z 28. augusta 2019 v Brne zaostala len o 1,12 sekundy: “Ak by bol niekto tesne za mnou, prípadne vydržal viac ťahať, myslím si, že by som svoj čas ešte stlačila. Ale aj tak – som rada, že aj v takomto vetre som dosiahla kvalitný výkon.”

Mužskú tisícku vyhral tohtoročný majster SR na 800 m Andrej Mitašík z považskobystrickej Sparty za 2:31,1 min, keď za slovenským sezónnym maximom Petra Kováča zaostal o 54 stotín. “Bežalo sa mi výborne, štadión je na príjemnom mieste,” tvrdil zverenec Štefana Mereša. “Pre mňa je to trošku symbolické, keďže moja kariéra sa po pauze znova rozbieha a takisto začína písať svoju históriu aj martinský štadión.”

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z MARTINA

ŽENY: 1. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) 2:42,7, 2. Elena Dušková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrca) 2:53,4, 3. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 2:58,0, 4. Katarína Beľová (AK ZŤS Martin) 3:00,0, 5. Zuzana Michaličková 3:02,4, 6. Emma Paulínyová (obe AO Žilina) 3:03,6.

MUŽI: 1. Andrej Mitašík (Sparta Pov. Bystrica) 2:31,1, 2. Filip Revaj (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 2:31,5, 3. Peter Kováč (Slávia STU Bratislav) 2:32,8, 4. Peter Ďurica (Slávia UK Bratislava) 2:34,3, 5. Lukáš Kubička (AK ZŤS Martin) 2:35,8, 6. Michal Kováč (Slávia STU Bratislava) 2:38,9, 7. Adam Ulbricht (AK ZŤS Martin) 2:39,5.

Texty k foto:

Nový martinský štadión pri večernom osvetlení.

Strihanie pásky – v druhej dráhe Alexander Lilge, v piatej prezident SAZ Peter Korčok.

Lucia Hrivnák Klocová a jej martinský atletický drobizg a martinská atletická elita.

Trio najlepších žien v pretekoch na 1000 m (zľava): Elena Dušková, Gabriela Gajanová a Žofia Naňová.

Najlepší muži (zľava): Peter Kováč, Andrej Mitašík, Filip Revaj a súčasný šéf martinskej atletiky Pavol Zemko.

FOTO CYRIL ŠPENDLA a GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk