Emma Zapletalová okorenila postup do finále na 400 m prekážok na MSJ rekordom a limitom na ME

Slovensko má po osemstovkárke Gabriele Gajanovej ďalšiu finalistku na XVII. juniorských majstrovstvách sveta v Tampere! Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) predviedla v semifinále na 400 m prekážok perfektný výkon, vyhrala záverečný III. beh časom 57,22 sekundy a priamo sa kvalifikovala do piatkového finále o 19.26 h SEČ. Spomedzi všetkých semifinalistiek dosiahla štvrtý najlepší čas!

Zverenka Petra Žňavu okorenila svoj postup medzi osmičku najlepší aj zlepšením vlastného slovenského juniorského rekordu 57,95 z medzištátneho stretnutia vo Vyškove  16. júna 2018  až o 73 stotín. Ako bonus pridala aj „ostrý“ limit (57,70) na augustové majstrovstvá Európy v Berlíne, ktorý prekonala o 0,48 sekundy.

Osemnásťročná Nitrianka napodobnila Trnavčanku Michaelu Peškovú, ktorá sa na 400 m prekážok dostala do finále na predošlom šampionáte v poľskom meste Bydgoszcz v roku 2016, kde napokon skončila piata.

Pred Zapletalovej semifinálovým behom bola jasná jedna vec: ak chce bežať vo finále, musí skončiť v prvej dvojke priamo postupujúcich, alebo prinajhoršom štvrtá, no minimálne s časom 57,69. Čiže – potrebovala zlepšiť slovenský juniorský rekord o 26 stotín. Do kariet jej však zahralo, že na štart nenastúpila jedna z favoritiek, minuloročná vicemajsterka sveta do 18 rokov Sanique Walkerová z Jamajky.

Emma od štartového výstrelu bežala skvele, už po prvej stovke stiahla hendikep v siedmej dráhe bežiacej Da Silvovej z Brazílie a prekážky prekonávala na prvej-druhej priečke. Do cieľovej rovinky vbiehala prvá, v závere odrazila útok bronzovej z MSJ 2016 Kanaďanky Santiagovej a predstihla ju až o 33 stotín.

„Je to niečo úžasné! Nečakala som, že to pôjde takto pomerne ľahko. Na postup do finále som pred štartom vôbec nemyslela, chcela som len zabojovať, bežať na maximum a dosiahnuť čo najlepší čas,“ tvrdila Emma Zapletalová krátko po úspešnom semifinále. „Ani o slovenskom rekorde sme s trénerom nehovorili nahlas. Ja osobne som pred šampionátom s postupom medzi osem najlepších nepočítala. Do Tampere som prišla s úmyslom dostať sa do semifinále, zabehnúť kvalitný výkon, a čo bude potom, to sa uvidí. Absenciu Jamajčanky Walkerovej som zaregistrovala v call roome, ale snažila som sa vôbec sa tým nezaoberať. Sústredila som sa na seba, lebo som vedela, že aj ďalšie súperky sú rýchle, a tak či tak budem musieť na dobré umiestenie bežať veľmi rýchlo. ME v Berlíne? To je všetko ešte otvorené, v tejto chvíli naozaj neviem, či sa budem uchádzať o štart. Je ešte priskoro, musíme všetko prebrať s trénerom.“

Študentka 3. ročníka Športového gymnázia v Nitre, ktorej atletické vzory sú Matej Tóth a Emil Zátopek, sa v slovenských historických tabuľkách na 400 m prekážok posunula vďaka tamperskému semifinálovému času už na druhú priečku za rekordérku Luciu Vadlejch (Slaničkovú), ktorá v roku 2014 dosiahla v Ostrave čas 56,96 sekundy. Zapletalová za ňou zaostáva už len o o 26 stotín. Zmení sa to v piatkovom finále?

GABRIEL BOGDÁNYI

A čo povedala Emma pre TV IAAF, to si môžete pozrieť tu:

Výsledky Slovákov – štvrtok:

JUNIORKY

400 m prek. – semifinále, III.:  1. Emma Zapletalová 57,22 (slovenský juniorský rekord a limit na ME v Berlíne) – postúpila do finále (celkovo 4. najlepší čas).

Finalistky behu na 400 m prekážok: Salmonová (Jam.) 56,29, Van der Waltová (JAR) 56,72, Gallegová (Šp.) 57,18, Emma Zapletalová (SR) 57,22, Gigerová (Švajč.) 57,44, Santiagová (Kan.) 57,55, Jaworská (USA) 57,57, Wosztylová (Poľ.) 57,68.

Texty k foto:

Emma Zapletalová si beží po postup do finále MSJ.

FOTO IAAF/GETTY IMAGES

Radosť Emmy Zapletalovej z postupu do finále na MSJ v Tampere.

FOTO MARTIN ILLÉŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk