Martina Hrašnová sa vracia a verí, že na mítingu P – T – S v Šamoríne bude jej kladivo lietať už za 70 metrov

Dvojnásobná kladivárska vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 v Berlíne Martina Hrašnová vlani 1. júla po majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici realisticky zhodnotila situáciu a vyhlásila: „Končím!“ Samozrejme, nie kariéru, iba sezónu. Po operácii ľavého kolena sa nedostala do adekvátnej formy. Hoci sa na domácom šampionáte zlepšila na 67,86 m, správne usúdila, že aj keby sa napokon dostala na MS do Londýna, v britskej metropole veľa vody so svojou formou nenamúti.

V septembri sa ešte symbolicky ukázala vo finále slovenskej ligy, kde pomáhala Dukle v boji o titul (štartovala aj v guli a bola pripravená pomôcť v prípade núdze v štafete na 4 x 100 m), no a potom sa už s vervou pustila do prípravy na atletické leto 2018.

„Vlaňajšie rozhodnutie prerušiť sezónu považujem za správne. Oddýchla som si psychicky a fyzicky som sa dala ako-tak dokopy, čo je pre mňa veľmi dôležité. Ak by som štartovala na svetovom šampionáte, určite by z toho nebolo finále a prežila by som len ďalšie sklamanie. Chuť do tréningu by som potom na začiatku prípravy hľadala oveľa ťažšie. Aký osoh budem mať z tohto rozhodnutia, uvidíme už onedlho. Chuť hádzať mi nechýba, verím, že mi to bude lietať ďaleko,“ nádeja sa 35-ročná kladivárka banskobystrickej Dukly.

Martina Hrašnová začne letnú sezónu v sobotu 2. júna v 2. kole slovenskej atletickej ligy v dôverne známom domácom prostredí na štadióne na Štiavničkách.

„Pre mňa je kľúčové splniť limit 69,00 m na augustový európsky šampionát v Berlíne,“ prízvukuje vyštudovaná učiteľka telesnej výchovy a etiky. „Vlani som toľko nehodila, takže toto je prvá méta, ktorú chcem prekonať. Dúfam, že sa mi to podarí už v sobotu v Banskej Bystrici.“

Zverenka Rudolfa Lukáča plánuje ďalší štart zrejme až 29. júna v šamorínskom športovom komplexe x-bionic® sphere na 53. ročníku medzinárodného mítingu P – T – S. Na rozdiel od predošlých dvoch rokov, keď ženské kladivo so svetovou rekordérkou a olympijskou víťazkou Anitou Wlodarczykovou bolo jeden z hlavných magnetov podujatia, tentoraz sa ocitlo len v predprograme ako prémiová disciplína.

„Na P – T – S by som už chcela hodiť čo najviac. Pred ME to bude asi môj jediný väčší míting. Nemám na konte žiadny výkon, pozvánky na preteky neprichádzajú…,“ vraví Hrašnová.

Slovenská rekordérka výkonom 76,90 m spred deviatich rokov dúfa, že diváci si nájdu cestu do Šamorína aj na predprogram a vytvoria perfektnú divácku kulisu.

„Chcela by som sa ukázať v dobrom svetle a azda mi to už zaletí výraznejšie za 70 metrov. To, že tentoraz nebudem mať silné zahraničné súperky, mi až tak neprekáža. Už aj na Slovensku mi vyrástli kvalitné konkurentky Nikola Lomnická a Veronika Kaňuchová. Verím, že podobne ako vlani na majstrovstvách Slovenska, aj v Šamoríne ponúkneme divákom pekný a napínavý súboj.“

Pred rokom na domácom šampionáte si 1. júla všetky tri Slovenky zlepšili sezónne maximum: Lomnická 68,59 m, Hrašnová 67,86 m, Kaňuchová 66,06 m. Všetky prekonali métu 66 metrov, čo sa v jedných pretekoch v prípade slovenských kladivárok ešte nikdy dovtedy nestalo.

Martina si aktuálnu výkonnosť pochvaľuje: „V posledných dvoch týždňoch mi forma stúpa, preto vidím svoju situáciu celkom optimisticky. Chýba mi ešte stabilita v technike, mám pomerne veľa neplatných hodov a necítim sa istá, no keď mi pokus vyjde, kladivo letí ďaleko. Do majstrovstiev Európy ostáva desať týždňov, čo je dosť času na to, aby som si techniku stihla dať do poriadku.“

Ak by bola Martina Hrašnová bežný smrteľník, bez mihnutia oka by tvrdila, že zdravotne je celkom fit. Lenže nie je, stále je vrcholová športovkyňa.

„Rotačný pohyb, ktorý obyčajný človek nerobí, a preto ho nemá čo bolieť, je môj najväčší problém. Koleno pri otočkách vo vrhačskom kruhu dostáva poriadne zabrať. Po záťaži dosť bolí, preto po každom náročnejšom tréningu potrebujem aspoň deň na regeneráciu. Našťastie, našla som si systém, ako plnohodnotne trénovať, a čo najviac popri tom regenerovať. Moje koleno však určite nie je v takom stave, ako keby bolo celkom zdravé,“ pripomína skúsená 35-ročná kladivárka.

Martina Hrašnová má atletiku rada. Vychutnáva si pohyb, tréningy i atmosféru vrcholných podujatí. Služobníčkou kráľovnej športov by rada ostala ešte pár rôčkov. Či to nebodaj potiahne až do tokijskej olympiády v roku 2020, napovie už atletické leto 2018. Finálové umiestenie na ME v Berlíne, po ktorom tajne túži, by jej rozhodovanie určite uľahčilo.

GABRIEL BOGDÁNYI

KTO JE MARTINA HRAŠNOVÁ

DISCIPLÍNA: hod kladivom.

NARODENÁ: 21. 3. 1983 v Bratislave.

KLUB: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica.

TRÉNER: Rudolf Lukáč.

PREDCHÁDZAJÚCI TRÉNERI: Jozef Cencer, Jozef Hanušovský, Don Babbitt, Branislav

Daniš, Jozef Párička, Jiří Koukal st.

OSOBNÝ REKORD: 76,90 m (16. 5. 2009 v Trnave).

HISTORICKÉ SVETOVÉ TABUĽKY: 9. miesto (76,90).

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: bronz na MS 2009 v Berlíne, striebro na ME 2012 v Helsinkách a

2014 v Zürichu, striebro na MSJ 2002 v Kingstone, striebro na MEJ 2001 v Grossete, striebro

na Svetovej univerziáde 2009 v Belehrade, bronz vo Svetovom atletickom finále 2009 v Solúne, 5. na MSJ 2000 v Santiagu de Čile, 5. na Svetovej univerziáde 2007 v Bangkoku, 7. na OH 2008 v Pekingu, 7. na ME 2016 v Amsterdame, 12. na MS 1999 do 17 rokov v Bydgoszczi, Atlétka roka na Slovensku (2009), v roku 2009 tretia v ankete slovenský Športovec roka.

Text k foto:

Voľných dní v diári na kvalitný míting mám ešte dosť, dumá kladivárska rekordérka Martina Hrašnová.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk