Kráľ hôr Peter Fraňo na čunovskej rovine nečakane aj slovenským krosovým kráľom

Peter Fraňo a adept na titul? Kdeže! So špecialistom na horské a trailové behy na sobotných majstrovstvách Slovenska v krose na rovinatom okruhu v čunovskom areáli Divoká voda nepočítal asi nik. Keď sa však v troch štvrtinách 10-kilmetrovej trate vytrvaleckej súťaže dotiahol na Mareka Hladíka, všetci zbystrili pozornosť. Mal ľahký krok, bežal uvoľnene a pôsobil sviežejšie ako obhajca titulu. Keď približne v polovici záverečného jednokilometrového okruhu zaradil najvyšší rýchlostný stupeň, Hladík už na Fraňovo zrýchlenie nezareagoval.

“Na majstrovstvá Slovenska som sa nepripravoval nijako špeciálne. Len tak som sa chodil prebehnúť, a keď som už vedel naisto, že v Čunove pobežím, dal som si zopár rýchlejších tréningov. Zopár dní pred pretekmi som si dal kilometrové úseky a to bolo asi najťažšie, čo som trénoval v poslednom čase,” tvrdil Peter Fraňo.

Kto je senzačný slovenský krosový šampión? Odkiaľ sa vzal? Logické otázky, keďže v atletickej komunite ho pozná málokto. Aj vo výsledkovej databáze SAZ nájdete pri mene Petra Fraňa iba dva výkony: v roku 2019 si mimo hodnotenia zabehol 10 000 m na majstrovstvách Slovenska v Kysuckom Novom Meste za 33:31,70 a v tomto roku bol na rovnakom šampionáte v apríli v Skalici celkovo desiaty za 33:12,94. To je všetko. Tretí atletický zápis za posledné štyri roky sa uňho objavil v sobou – doteraz najcennejší. Je slovenský šampión v krose vytrvalcov!

„Behám približne sedem rokov, predtým som hral futbal,“ vraví 25-ročný Brezňan študujúci na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici kombináciu telesná výchova – trénerstvo. „V rovinových behoch takmer nesúťažím, najlepšie sa cítim v horách. Čím väčšie prevýšenie, tým lepšie. Špecializujem sa na trialy s dĺžkou okolo 50 kilometrov. A moja ďalšia záľuba je skialpinizmus.“

Na rozdiel od atletiky v komunite horských bežcov Fraňovo meno nie je neznáme. V zbierke má viacero úspechov. Trikrát za sebou (2017, 2018, 2019) vyhral „Non-stop beh hrebeňom Nízkych Tatier“ z Trangošky na Donovaly (46,5 km), pričom posledný triumf okorenil skvelým časom 4:06:59 h a náskokom 47:01 min!

V tomto roku žne úspechy aj na medzinárodnej scéne. Prvého júla skončil druhý v pretekoch EDF Pierra Menta Ete (76 km, nastúpaných 7600 m) vo Francúzsku, v júli potom zvíťazil aj vo štvrtých pretekoch seriálu Svetového pohára Svetovej asociácie behu do vrchu (WMRA) Tatra SkyMarathon s dĺžkou 40 km a 3300 nastúpanými výškovými metrami časom 4:30:18,5 h. V auguste zaujal v prestížnej súťaži OCC na 56 km s prevýšením 3480 m v rámci pretekov Ultra Trail Mont Blanc, kde na trati z Orsiéres do Chamonix skončil z vyše 1500 bežcov siedmy za 5:27:56 h.

Skvelú formu potvrdil aj 11. septembra v Španielsku, keď na ďalšom podujatí Svetového pohára WMRA vyhral 45-kilometrové trailové preteky s názvom Canfranc-Canfranc (5:38:16), v ktorých nastúpal 3910 výškových metrov. O tomto Fraňovom víťazstve dokonca písal aj web Svetovej atletiky (World Athletics):

https://www.worldathletics.org/news/report/canfranc-2021-wmra-world-cup-morgan-frano

Peter sa snaží trénovať denne. Ak má čas, aj dvojfázovo. V lete, keď sa pripravoval na preteky, nabehal niekedy týždenne až 120 km – v závislosti od prevýšenia. “Teraz na konci sezóny sa môj týždňový objem pohybuje okolo 60 km,” dodáva. Popri bežeckých tréningoch sa v tejto sezóne začal venovať viac posilňovacím cvičeniam a strečingu: “Myslím si, že to prináša pozitívne výsledky. V oblasti regenerácie nedám dopustiť na kvalitný spánok.”

Talentovaný Brezňan trénujúci najmä v kopcoch v okolí Mýta pod Ďumbierom nemá trénera, pripravuje sa sám – najmä vo voľnom čase. „Podmienky mám také, aké si sám vytvorím, keďže ma nik nepodporuje. Samozrejme, radím sa s viacerými odborníkmi, ale základ tréningu si tvorím sám. Teoretické poznatky z univerzitného štúdia testujem na sebe. Moja priorita sú traily, v nich sa chcem ďalej zlepšovať. Moja túžba bola štartovať na majstrovstvách sveta 2021 v horskom behu v thajskom Čiang Mai, ktoré však pre pandémiu preložili na budúci rok,“ načrtol Peter Fraňo svoje bežecké ciele. „Dráhovej atletike sa budem venovať naďalej len v rámci prípravy na horské behy, neplánujem sa špecializovať na toto odvetvie.“

A čo vraví na prekvapujúci triumf Petra Fraňa v Čunove šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu Pavel Kováč?

„Pre mňa nebol neznámy, práve vďaka mojej intervencii ho v roku 2019 pustili na štart majstrovstiev SR v behu na 10 000 m. Nik nevedel, o koho ide, lebo nemal na konte nijaký výkon. Trať krosu v Čunove síce nebola kopcovitá, ale bola technická s rôznym podkladom a častými zákrutami. Predpokladal som, že by mu mohla sedieť, keďže je ľahučký a má vysokú krokovú kadenciu. Peter bežal úplne v pohode a takticky tiež na výbornú. V trialoch patrí medzi elitu, v rebríčku ITRA ma index 860 bodov, čo je tretia najvyššia úroveň z 19-stupňovej škály medzinárodného bodovania.“

VIZITKA PETRA FRAŇA

VEK: 25 rokov

ZNAMENIE: ryby

KLUB: AK Mostáreň Brezno

VÝŠKA/HMOTNOSŤ: 178cm/63 kg

TRÉNER: pripravuje sa sám

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: majster SR 2021 v krose vytrvalcov, dve víťazstvá vo Svetovom pohári WMRA v horskom behu

OSOBNÝ REKORD: 10 000 m (ovál): 33:12,94 (24. 4. 2021, Skalica)

ZÁĽUBY: Okrem športu a štúdia na UMB rád číta, spí a rád sa dobre naje.

Text k foto:

Peter Fraňo na sobotných majstrovstvách Slovenska v krose.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk