Majcichovská desiatka 2018 bežeckou oslavou jubilujúcej kozmonautiky

V nedeľu 4. marca na pravé poludnie odštartujú v Majcichove, dvojtisícovej obci Trnavského okresu, 28. ročník populárneho cestného behu Majcichovská desiatka. Doteraz sa naň elektronicky zaregistrovalo už takmer štyristo mužov, žien, juniorov a junioriek. Prihlášky prišli z celého Slovenska aj z Česka, Francúzska a Poľska. Doteraz najviac dospelých aktérov (415) privítali pred dvoma rokmi.

Rýchly, rovinatý okruh Majcichovskej desiatky, má oficiálny certifikát Slovenského atletického zväzu. Pohár prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka, voľakedajšieho bežca v drese Slavoja Čáslav, získajú absolútni víťazi pri záverečnom vyhodnotení v kultúrnom dome.

Vlani putovnú trofej z rúk starostu obce a riaditeľa pretekov Tibora Mareka prevzali poprední slovenskí reprezentanti Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) a Petra Fašungová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica). Obaja absolvovali 10 km v osobných rekordoch 31:34, resp. 35:41 min. Kým mužský premiant bežal v Majcichove premiérovo, atlétka Dukly v tradičných vidieckych pretekoch zaznamenala hetrik. Okrem finančných a vecných odmien pre pódiových laureátov čaká na ďalších úspešných účastníkov 28. ročníka M-10 vyše sto hodnotných cien v tombole. Štartovné je päť eur.

Mužov rozdelia do piatich kategórií (M – absolútne poradie, M40, M50, M60, M70+), ženy do troch (Ž – absolútne poradie, Ž40, Ž50+). Z behu na 10 km zvlášť vyhodnotia poradie juniorov a junioriek do 19 rokov. Organizátopri zabezpečili bezplatnú prepravu na trase Trnava – Majcichov a späť. Mimoriadny autobus odíde v deň pretekov o 10.30 h spred trnavskej železničnej stanice.

Keďže Majcichov sa najbližší víkend stane miestom celoštátnych osláv 40. výročia historického letu prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka, tamojší organizátori očakávajú príchod viacerých vzácnych hostí.

Sprievodné bežecké súťaže škôlkarov a žiactva ZŠ, bez predbežných prihlášok, dostanú priestor 4. marca od 10.00 h na kratších asfaltových tratiach (90 – 1 000 metrov). Dievčatá a chlapci absolvujú nedeľný rámcový program bezplatne.

JAROSLAV LIESKOVSKÝ

Text k snímke:

Dvanásťnásobný majster ČSSR Jozef Lenčéš v úlohe štartéra Majcichovskej desiatky. Nezabudnuteľný atlét Interu utvoril v roku 1982 skvelý rekord na pôvodnej 10 km trati 29:41,2 min.

FOTO MARTA ORSZÁGHOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk