Atletickú ligu vyhrali muži Slávie STU Bratislava, medzi ženami dominovala banskobystrická Dukla

Vynovené banskobystrické Štiavničky boli dejiskom finálovej edície tohtoročnej atletickej ligy. Atléti Slávie STU Bratislava dominovali vo všetkých ligových kolách, takže ich triumf nikoho neprekvapil. Pomohol k nemu aj štvorstovkár Patrik Dömötör, ktorý v priebehu necelej hodiny bežal hladkú (47,49 s) a aj prekážkovú štvorstovku (53,18 s). „Takto tesne po sebe som už raz bežal. Bolo rovnako na ligovom finále v Nitre. Tam bola tá pauza ešte kratšia. Nie je to však bežné a mal som samozrejme pred touto dvoj kombináciou rešpekt,“ povedal Patrik Dömötör, ktorý najskôr bol najskôr druhý na prekážkach a následne vyhral hladkú štvorstovku.

Patrik Dömötör

Potom však prišla diskvalifikácia Mateja Balucha, ktorý podľa rozhodcov zle prebehol prvú prekážku. „Nepamätám si, že by sa mi niečo také vôbec niekedy stalo,“ povedal Matej Baluch tesne potom, ako sa dozvedel o svojej diskvalifikácii na 400 m prekážok. Banskobystrická Dukla však podala protest a Baluch tak nakoniec získal na prekážkach plný počet 11 bodov. Patrik Dömötör však sklamaný nebol. „Body by boli fajn, ale samozrejme vyhrať takýmto spôsobom nie je to, čo by som niekedy chcel,“ dodal Patrik Dömötör.

Prekvapením bolo prvé miesto šprintérky Delie Farajpur (AO TJ Slávia STU Bratislava) na kvalitne obsadenej dvojstovke. Triumfovala časom 24,18 s a vytvorila si aj nový osobný rekord. Druhá dobehla Alexandra Bezeková (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica, 24,20 s) a až tretia Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, 24,45 s) „Vedela som, že tam mám silné mená a určite ma potiahli,“ povedala spokojná Delia Farajpour. „Tá dvojstovka bola dnes zradná. Vybehla som ju pomalšie a potom už ten záver som nedokázala dotiahnuť tak ako som chcela. Nohy už proste nešli,“ skonštatovala Viktória Forster. Semifinalistka z Mníchova však nebola sklamaná a tešil ju výkon, ktorý predviedla na prekážkovej stovke. Tú vyhrala za 13,53 v protivetre -1,4 m/s. „Keď som sa dozvedela, že tie prekážky budú prvé tak som si povedala, že to ešte vyskúšam. Ale akonáhle som si všimla ten protivietor, tak bolo jasné z toho asi nebude žiaden osobný rekord. No aj napriek tomu som veľmi spokojná,“ skonštatovala Viktória Forster.

Viktória Forster

Svoje posledné štarty v sezóne absolvoval aj šprintér Ján Volko (Naša atletika). Na stovke jasne dominoval, keď finišoval za 10,36 s (-0,2 m/s). Na dvojstovke dosiahol čas 21,19 s. „Nebolo to úplne zlé, teda na tej stovke. Škoda trochu času, chcelo to možno bežať o kúsok rýchlejšie a lepší čas. Ale dnes na to nebolo podmienky. Na to sa však nevyhováram. Ja som celkom spokojný, zaberal som prvých 60 metrov a ten záver už bol trošku slabší, ale získal som body pre klub a to bolo dôležité,“ povedal krátko po dobehu dvojstovky Ján Volko.

Jan Volko

V Banskej Bystrici sa predstavila aj Gabriela Gajanová (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), ktorá bežala nielen osemstovku (2:06,29 s) , ale aj 1500 m (4:36,00 s) a obe disciplíny vyhrala. „Tým, že sa nebežalo až tak rýchlo tak sa to dalo celkom dobre odbehnúť obe tieto individuálne disciplíny,“ skonštatovala Gabriela Gajanová, za ktorou sa na osemstovke dobre potiahla Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra) a dobehla druhá za 2:13,99 s. „Ja som sa trošku splašila za Gabikou a na moje pomery som asi riadne prepálila prvú štvorstovku. Ale potom som to mierne spomalila. Ale do poslednej dvojstovky som išla čo to dalo, aby som predbehla nejaké súperky a získala čo najviac bodov,“ povedala Daniela Ledecká, ktorá si potom splnila povinnosť a vyhrala aj prekážkovú štvorstovku, no čas 1:02,26 s jasne dokazuje, že to bola iba povinná jazda. No Ledecká potom doslova šokovala svojim výkonom vo výškarskom sektore, kde po osemstovke a prekážkovej štvorstovke skočila 171 cm a vyhrala. A to aj napriek tomu, že súťaž končila v hustom lejaku. „Takýto výkon som naozaj nečakala, ale som samozrejme veľmi spokojná,“ dodala Daniela Ledecká, ktorá sa tak stala najúspešnejšou účastníčkou finále. Pretože svojmu klubu ŠK ŠOG Nitra vybojovala 31 bodov, čo bolo najviac zo všetkých atlétov!

Daniela Ledecká

A v hustom lejaku absolvovali svoju súťaž aj chodci. A Miroslav Úradník (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) si napriek nepriaznivému počasiu dokázal časom 19:31,07 min vytvoriť nový osobný rekord. „Takýto záver sezóny ma mimoriadne teší a najmä to, že som ho predviedol tu na domácej pôde,“ tešil sa Miroslav Úradník.

Finále Atletickej ligy 2022, Banská Bystrica

Muži

1.AO TJ Slávia STU Bratislava 265 b.

2.ŠK Dukla o.z.Banská Bystrica 210 b.

3.AC Stavbár Nitra 154 b.

Ženy

1.ŠK Dukla o.z.Banská Bystrica 254 b.

2.ŠK ŠOG Nitra 224 b.

3. AO TJ Slávia STU Bratislava 173 b.

Kompletné výsledky finále Atletickej ligy nájdete TU

(SAZ)

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk