Volkova trénerka Naďa Bendová: Do Tokia chceme ísť krok za krokom, prvý nás čaká už 13. mája v talianskej Savone

Päťtýždňové sústredenie na Tenerife sa blíži ku koncu. Trojnásobný medailista z halových ME na 60 m Ján Volko sa už v sobotu z ostrova v Atlantiku presunie na sever Talianska, kde vo štvrtok 13. mája absolvuje v 60-tisícovej Savone  premiéru v letnej olympijskej sezóne. Pobeží stovku. Jeho súperi budú aj európsky halový šampión na 60 m z Torune Marcell Jacobs a taliansky rekordér (9,99), finalista stovky na MS 2019 Filippo Tortu.

Už pred odletom na Tenerife 3. apríla Volkova trénerka Naďa Bendová naznačovala, že toto sústredenie bude iné – náročnejšie – ako predošlé. „Prvý raz sme sa ocitli v situácii, že Janko potrebuje mať formu už v máji a nie ako  doteraz, keď sme ju ladili na vrcholy roka v júli a auguste,“ pripomína. „Aj preto sme boli nútení zmeniť systém i koncepciu tréningových plánov a zaťaženia. „Našťastie, Janko si zvykol ľahko, zmenu prijal dobre a cítil veľmi dobre. Na toto obdobie predvádza na tréningoch naozaj výborné výkony. V minulosti sme boli v tomto čase na úplne inej úrovni. Teší ma, že mu forma pred prvým štartom stúpa.“

Keďže s takýmto model prípravy Naďa Bendová nemala skúsenosti, ešte pred odletom na Tenerife požiadala o konzultácie skúseného atletického kouča a dlhoročného pedagóga na FTVŠ UK v Bratislave, profesora Eugena Lacza.

„Načrtol mi základnú kostru prípravy, no a potom som s ním ďalšie veci konzultovala už priamo počas sústredenia na diaľku podľa vývoja Jankových tréningov. Pán profesor nám veľmi pomohol, za čo som mu vďačná. Pre Janka aj pre mňa to bola veľká zmena. Verím, že to tento experiment bude mať úspešný koniec. Viem, že musíme byť teraz trpezliví a to mi stále prízvukuje aj pán Laczo. Som zvedavá, aký efekt tento iný štýl tréningov prinesie.“

Keďže Volko sa na leto pripravoval úplne inak ako v minulosti, ťažko porovnávať rôzne tréningové ukazovatele. Ale celkom logicky – v rýchlostnej príprave je už v tomto období oveľa ďalej ako kedysi v rovnakom čase. „Jednoznačne je rýchlejší ako v minulosti v máji. V rýchlostnej pripravenosti je na tom momentálne podobne ako v záverečnej príprave pred halovou sezónou,“ porovnáva ambiciózna trénerka.

Volkovi pomáhali zvládať náročné tréningy na Tenerife jeho tradiční sparingpartneri z jeho klubu Naša atletika Bratislava – Jakub Benda, Tomáš Košík, Roman Haraslin, Filip Federič i Matúš Opavský. „Chvalabohu, vždy mal parťákov, na čo potreboval – na štarty, na rýchle i dlhé úseky. Nebol na to sám a to je fajn. Mrzí ma, že s ním nemohol všetko absolvovať môj syn Kubo, ktorý sa dva dni pred odletom na sústredenie zranil. Čo sa dalo, to s Jankom absolvoval, no rýchlostné veci, žiaľ, nemohol,“ vraví Naďa Bendová so smútkom v hlase.

Tréningové podmienky na Tenerife boli zložité, keďže najväčší z Kanárskych ostrovov sa v čase pandemických reštrikcií v celej Európe stal útočiskom mnohých špičkových atlétov zo starého kontinentu.

„Zorganizovať tréningový proces si vyžadovalo dávku alchýmie. Všetko sme si museli objednávať dopredu. Na štadión sme sa nedostali vždy v časoch, na aké sme zvyknutí. Do posilňovne sme spočiatku chodili už skoro ráno, ku koncu pobytu sa to už zlepšilo. Silu sme mohli ísť trénovať v normálnom čase a do posilky sme mohli ísť vo väčšom počte. Nuž, nebolo to jednoduché, ale – prispôsobili sme sa,“ opisuje Volkova trénerka prípravu na Tenerife. „Po 24. apríli, keď svoje kempy ukončili Česi a Poliaci, sa situácia zlepšila. Prístup na štadión sa zjednodušil. Celkovo – v posledných dňoch sa život na Tenerife postupne vracia do normálu.“

Náročné tréningové dávky na kľúčovom sústredením pred olympijským letom zvládol Ján Volko perfektne. S jedinou výnimkou – v závere pobytu ho začal pobolievať priťahovač na nohe. Aj túto nepríjemnosť však Bendová a spol. vyriešili.

„Vyvinuli sme extra úsilie, aby sa Jankovi vyhli zranenia. Robili sme pre to možné aj nemožné. Napriek tomu sa uňho objavili menšie komplikácie s priťahovačom. Preto sme na posedný týždeň kempu angažovali fyzioterapeutku Claudiu Hladíkovú, ktorá si vzala dovolenku a prišla za nami. Je úžasné, že to pre Janka urobila,“ vysvetľuje Naďa Bendová. „Prvé dva týždne sa o Janka staral Robo Bezák, potom lekárka Karolína Velebová a českí fyzioterapeuti. Po ich odchode nastalo hluché obdobie. Intenzita Jankových tréningov však bola už taká vysoká, že postupne prichádzala únava a potreboval znova fyzioterapeuta. Uvažovali sme, že angažujeme niekoho odtiaľto, ale nechceli sme riskovať a zveriť ho do opatery niekoho neznámeho. Preto sme o pomoc požiadali Claudiu. Po dvoch dňoch jej starostlivosti priťahovač prestal bolieť. Som preto nesmierne šťastná a verím, že teraz to bude už len dobré.“

Najrýchlejší Slovák Volko a jeho tím pôvodne uvažovali, že z kempu na Kanárskych ostrovoch sa po troch týždňoch presunú na juh Portugalska do Monte Gordo. Napokon sa však rozhodli ostať.

Naďa Bendová: „Logistika presunu by bola extrémne náročná – časovo aj finančne. Uvažovali sme, že pôjdeme loďou z Tenerife do španielskej Huelvy, odkiaľ je už len kúsok do Monte Gorda. Myslela som si, že nasadneme a za 5 – 6 hodín sme v Portugalsku. Lenže zistili sme, že plavba trvá až 31 hodín! Preto sme cestu loďou zvrhli. Letecký presun by bol zasa finančne veľmi-veľmi náročný. Janko by si to mohol zaplatiť z financií na prípravu, ale zvyšok tímu si takéto náklady nemohol dovoliť. A keďže by sme museli prepravovať päť či šesť kusov extra batožiny s tréningovými prostriedkami a regeneračnými prístrojmi, dohodli sme sa, že ostaneme na Tenerife.“

Dlho to vyzeralo tak, že Volko absolvuje premiéru v letnej sezóne až 19. mája v behu na 200 metrov na 60. ročníku Zlatej tretry v Ostrave.

„Tretra je predsa len veľký míting, preto som hľadala ešte možnosť otestovať sa pred ňou. Verím, že preteky v Savone budú dobré na rozpretekanie sa a Janko zabehne výkon ako v minulosti v prvom štarte, zvyčajne v 1. kole českej extraligy. Ak by sa dosiahol čas okolo10,30 – 10,35, by bolo skvelé,“ vraví trénerka.

Volkova priorita v lete 2021 je vybojovať si miestenku na tokijskú olympiádu. V kvalifikačných rebríčkoch mu aktuálne patrí na stovke 40. a na dvojstovke 51. miesto, pričom v oboch disciplínach štartuje po 56 šprintérov. Svojmu cieľu prispôsobil aj stratégiu výberu pretekov do konca kvalifikácie 29. júna.

„Jankova východisková pozícia v renkingu bola dobrá, no teraz klesá. Napríklad aj preto, lebo sa objavili všelijaké zvláštne výkony, keď sa niektorí zázračne zlepšili z 10,30 na 10,01 s vetrom akurát 2 m/s v chrbte…,“ povzdychne si Naďa Bendová. „Pri zostavovaní súťažného programu sme vyberali len kvalitné mítingy, kde môže dobre bodovať do rebríčka. Nejdeme hosťovať ani v českej extralige, ani na Slovensku. Sezónu sme plánovali tak, aby sa Janko dostal na olympiádu. Žiaľ, sme v postavení, že si mítingy veľmi nemôžeme vyberať podľa toho, kam chceme ísť my, ale musíme akceptovať, kam nás zoberú. Teraz ešte ťažko odhadnúť, ako sa bude vyvíjať Jankova pozícia v renkingoch. Budeme striedať 100 s 200 m a snažiť sa, aby mu do rebríčka pribúdali kvalitné výsledky v oboch disciplínach. Bude to pre Janka strašne ťažké, ale pôjdem krok za krokom, od pretekov k pretekom. Verím, že s úspešným koncom.“

VOLKOVE NAJCENNEJŠIE MEDAILY

ZLATO na halových ME 2019 na 60 m

ZLATO na 200 m na ME 2017 do 23 rokov

STRIEBRO na halových ME 2017 na 60 m

STRIEBRO na Európskych hrách 2019 na 100 m

STRIEBRO na 100 m na ME 2017 do 23 rokov

BRONZ na halových ME 2021 na 60 m

BRONZ na Svetovej univerziáde 2017 na 200 m

VOLKOVE TOP ČASY

HALA

60 m: 6,55 (2020)

150 m: 15,89 (2019)

200 m: 21,11 (2017)

300 m: 33,76 (2019)

VONKU

60 yardov: 6,33 (2020)

60 m: 6,69 (2020)

100 m: 10,13 (2018) a 10,07 s vetrom (2018)

150 m: 15,33 (2017 a 2020)

200 m: 20,24 (2018)

300 m: 32,87 (2020)

Texty k foto:

Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou a bronzom z halových ME 2021 v Toruni, Volko v súboji s Janom Velebom na Odložilovom memoriáli 2020, Volko na sústredení v Tenerife s trénerkou, fyzioterapeutkou Cladiou Hladíkovou a sparingpartnerom Jakubom Bendom.

FOTO PAVOL UHRIN, EDA ERBAN a ARCHÍV (jb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk