EYOF 2022: Fantastická Gymerská na štvorstovke druhá, bronz pridala v žrdi Šimková!

Celé štyri dni čakala slovenská atletika na cenný kov. A štvrtok priniesol hneď dvojnásobnú radosť. Prvú striebornú medailu zabezpečila Lenka Gymerská, ktorá sa predstavila na štvorstovke. Porovnaním osobných rekordov a aj najlepších výkonov v sezóne sa neradila medzi najväčšie favoritky na zisk cenného kovu.

Tabuľkovo totiž patrila v lepšom prípad do prvej šestky. Toho sa však odvážna Gymerská držala iba po trojstovkový medzičas. Zhruba päťdesiat metrov pred cieľom začala zaberať a jej súperky naopak viditeľne spomaľovali. V závere ich brala jednu za druhou a nakoniec dobehla druhá vo fantastickom osobnom rekorde 55,23 s a v novinárskej mix zóne sotva hľadala slová. „Neverí tomu, je to naozaj niečo úžasné,“ povedala po radostnej eufórii Lenka Gymerská. „Ten beh bol veľmi zaujímavý. Aj som mala takú obavu, či to dobehnem až do cieľa. Ale ten záver bol podľa mňa perfektný,“ tešila sa strieborná medailistka Gymerská. „Snažila som sa potešiť všetkých, ktorí ma podporovali a verím, že sa to podarilo,“ povedala Gymerská, ktorá sa tešila aj zo zlepšeného osobného rekordu. Jej čas 55,23 s je dokonca v aktuálnej sezóne na Slovensku druhý najlepší ženský výkon na štvorstovke. Rýchlejšie bežala iba Alexandra Bezeková (54,72 s). Jej záverečná stovka by sa dala sledovať aj niekoľko krát opakovanie. Do záverečnej rovinky totiž vbiehala na šiestom mieste a na tejto pozícii bola ešte aj zhruba tridsať metrov pred cieľom. „Ja som sa chcela dotiahnuť aspoň na tú bronzovú priečku. A podarilo sa striebro, čo ma veľmi teší,“ povedala Gymerská, ktorá si pred šampionátom nedávala medailu za svoj hlavný cieľ. „Chcela som si hlavne zlepšiť osobný rekord a keď som si čítala nasadené časy mojich súperiek, tak som o pódiovom umiestnení ani len neuvažovala,“ dodala Gymerská.

A len niekoľko minút po striebornej eufórii vypukla na Štiavničkách aj bronzová slovenská radosť. Zaslúžila sa o ňu žrdkárka Anna Šimková, ktorá sa prehupla ponad latku vo výške 380 centimetrov. „Priznám sa, že toto som ani nečakala,“ povedala po úspešnej súťaži šťastná Anna Šimková. „Na začiatku som si myslela, že to dnes nebude nič moc, ale nakoniec to vyšlo,“ poznamenala Šimková, ktorá sa predstavila aj na európskom šampionáte v U18 v izraelskom Jeruzaleme. „Ale tá atmosféra tu bola samozrejme oveľa krajšia. Domáce publikum bolo fantastické,“ pochválila zaplnené tribúny Anna Šimková.

Svoje druhé finále absolvovala aj Tereza Beňová. Na dvojstovke sa dobre popasovala z nepopulárnou prvou dráhou a do cieľa nakoniec dobehla na skvelom šiestom mieste. Finále na dvojstovke si chcel zabehnúť aj Martin Varhaník, v jeho prípade bol rozbeh konečnou. „Prvá stovka bola super. Aj reakcia a štart. Ale v tom závere som cítil, že nevládzem,“ priznal krátko po svojom poslednom vystúpení na EYOF-e šprintér Martin Varhaník, ktorý sa sa tiež predstavil aj na majstrovstvách Európy kategórie U18 v izraelskom Jeruzaleme. „Už toho bolo asi veľa. Tá príprava na Európu a aj EYOF,“ poznamenal Varhaník. Už v rozcvičke cítil, že to zrejme nebude žiaden parádny čas. Sezónu však hodnotí pozitívne, pretože mnohé úspechy boli v podstate nad stanovený plán. „Nad ten plán bola najmä účasť na majstrovstvách Európy. Vrchol mal byť EYOF, ale som rád, že sa to všetko podarilo,“ dodal Varhaník, ktorý by sa chcel predstaviť na Európskom olympijskom festivale mládeže aj na budúci rok. A tam by mohol využiť cenné skúsenosti, ktoré nazbieral v tejto sezóne.

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk