Volko vyhral šesťdesiatku na “striebornom” mítingu WAIT v Belehrade, Bujna na 400 m a Weigertová na 60 m tretí

Ján Volko (Naša atletika Bratislava) vyhral beh na 60 m na halovom mítingu Belgrade Indoor v srbskej metropole (strieborný štatút World Athletics Indoor Tour/WAIT) časom 6,69 sekundy, keď len o stotinku zaostal za svojím sezónnym maximom z majstrovstiev Slovenska v bratislavskom Eláne.

Halový exmajster Európy skončil najprv v Štark aréne v II. rozbehu druhý (6,79, celkovo 4. čas) a bez problémov postúpil do finále, v ktorom jasne dominoval. Druhého v cieli Vikala z Bosny a Hercegoviny predstihol o jednu desatiny, tretí dobehol po katastrofálnom štarte Volkov premožiteľ z rozbehu Srb Aleksa Kijanovič (6,80).

“Dnes beriem umiestenie aj výkon. Finále bola hra nervov, ale myslím si, že som ju dobre zvládol. teraz urobíme s trénermi všetko pre to, aby som sa kvalitne pripravil na halové majstrovstvá sveta,” povedal Volko na margo svojho belehradského účinkovania.

„Stále to nie je ono, preto som vďačná za každý takýto výsledok. Po dvoch uliatych štartoch nebolo jednoduché vyletieť z blokov, ako to Janko dokázal. Víťazstvo ma teší a aj body do svetového renkingu sú vzácne,“ skonštatovala Volkova trénerka Naďa Bendová, ktorá najrýchlejšieho Slováka pripravuje s Róbertom Kresťankom.

Finále šesťdesiatky poznačili uliate štarty a následné diskvalifikáciei dvoch najrýchlejších v rozbehoch – olympijského víťaza na 100 m z Tokia Taliana Jacobsa (v rozbehu 6,56) a aj Turka Özera (6,74).

Aj Šimon Bujna má pred blížiacimi sa halovými MS v Belehrade (18. – 20. 3.), kde by mal byť lídrom slovenskej štafety na 4 x 400 m, dobrú formu. Dvadsaťšesťročný Bratislavčan vyhral I. beh na 400 m vo svojom druhom najlepšom čase kariéry 47,22 sekundy, za osobákom z 22. februára z Prahy zaostal len o 5 stotín. Od začiatku bežal na čele a svoj beh vyhral s náskokom 64 stotín pred Rumunom Pargem.

Zverenca Radoslava Ivana v banskobystrickej Dukle celkovo klasifikovali celkovo na tretej priečke, keďže v II. behu boli rýchlejší Dán Benjamin Lobo Vedel (45,94) a Boško Kijanovič zo Srbska (46,22).

„Pri zbiehaní  som čakal tuhší boj o pozície. Chcel som byť pri zbiehaní prvý, čo mi vyšlo. Navyše, preteky som dobre rozbehol. Škoda malej chyby, podobnej ako pri osobáku v Prahe – v posldnej zákrute sa mi znova trošku podlomili nohy. Tretie miesto je však super, veľmi sa z neho teším,“ vravel Šimon Bujna. TrénerIvan jeho slová doplnil: „Nemám Šimonovi čo vytknúť, rozbehol to ideálne. Škoda, že to nebolo pod 47 sekúnd, bola by to taká čerešnička na torte.“

Za Bujnom skončili štyria štvorstovkári s osobákmi lepšími ako má slovenská jednotka: Slovinec Mesec-Košir, Íri O´Donnell a Greene a aj Parge z Rumunska.

Šprintérka Slávia UK Bratislava Monika Weigertová mala šťastie v nešťastí. V II. rozbehu na 60 m skončila piata (7,53) a na miesto v osmičke najlepších jej chýbala stotinka (9. najlepší výkon).

Nemka Pintová, ktorá vyhrala I. rozbeh, však štart vo finále odriekla a namiesto nej bežala Slovenka. Weigertová, ktorú pripravuje Eugen Laczo, napokon došprintovala 3. za 7,38, zdolali ju len Zaynabová z Talianska (7,20) a Fasihiová z Iránu (7,31). Žiaľ, vytúženú miestenku nezískala. Limit 7,30 jej napokon ušiel o dve stotinky. V kvalifikačnom období dosiahla vlani čas 7,32 a v tomto roku 7,33.