Zlatý chlapec (nielen) zo Splitu Pavol Blažek má šesťdesiat

Štrnásť účastí na vrcholných podujatiach – štyri olympiády, päť svetových i európskych šampionátov – zlato a bronz z majstrovstiev Európy , takmer deväť rokov svetový rekordér. Úctyhodná bilancia! Len málokto zo slovenských atlétov sa môže pochváliť vizitkou, akú má pri svojom konte Pavol Blažek. Chodecký šampión 9. júla oslavuje okrúhle jubileum – 60. narodeniny.

Rodák zo Zelenča neďaleko Trnavy patrí k najväčším postavám v histórii slovenskej chôdze. Osemnásť rokov – od premiéry na ME 1978 v Prahe až po derniéru na OH 1996 v Atlante, nechýbal na žiadnom významnom podujatí. Výnimkou boli len OH 1984 v Los Angeles, kam Blažek necestoval nie z vlastnej viny, ale doplatil na bojkot hier zo strany takmer celého vtedajšieho socialistického bloku.

Vrchol Blažekovej kariéry, ktorý bol jeden z pilierov mimoriadne úspešnej tréningovej skupiny kouča Juraja Benčíka, bola víťazná dvadsiatka na ME 1990  v Splite. Pár dní po nich, 16. septembra 1990, sa ocitol v centre pozornosti médií (aj svetových) znova. V nemeckom Hildesheime zlepšil svetový rekord v chôdzi na 20 km časom 1:18:13 h. Na čele historických tabuliek vydržal bezmála deväť rokov, kým ho v máji 1999 neprekonal v nemeckom Eisenhüttenstadte Guatemalčan Julio Martínez. Na čele slovenských je doteraz…

Pavol Blažek začal svoju športovú kariéru v roku 1972 v mládežníckej chodeckej skupine trénera Ľudovíta Žambokréthyho v Lokomotíve Trnava. Po príchode na vojenčinu do Dukly Banská Bystrica k trénerovi Ladislavovi Mocovi na jeseň v roku 1977 si už po necelom roku účinkovania v seniorskej kategórii vybojoval nomináciu na ME v Prahe. Prvý veľký úspech dosiahol na ďalších ME v Aténach 1982, keď na 20 km skončil tretí za víťazným Španielom José Marínom a strieborným krajanom Jozefom Pribilincom, neskorším olympijským víťazom na dvadsiatke zo Soulu 1988, hlavnou hviezdou Benčíkovej skvelej chodeckej partie z 80. rokov minulého storočia.

Blažek ostal športu i banskobystrickej Dukle, v ktorej farbách dosiahol najväčšie úspechy, verný aj po skončení kariéry. Najskôr pracoval tri roky ako tréner (synovi Michalovi pomohol k striebru na MEJ 2003), neskôr ako organizačný pracovník na marketingovom oddelení a na tomto poste vydržal až doteraz. V otcových chodeckých šľapajach sa vydala aj dcéra Zuzana. Na OH v Sydney 2000 bola jediná žena v atletickej časti slovenskej výpravy.

Exmajster Európy 1990 nezaháľa na v šesťdesiatke. Stále športuje. Na chvíľu sa ako veterán ešte vrátil k chôdzi – v roku 2004 si vybojoval európske veteránske zlato na 10 km v kategórii 45 až 49-ročných – no jeho koníček je beh. Zvládol už 37 maratónov, najrýchlejší za 3:08:20 v roku 2008.

Jubilant Pavol Blažek je držiteľ ocenenia fair play, ktoré mu v roku 1992 v Prahe osobne odovzdal vtedajší prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Takisto získal aj Bronzové kruhy SOV (2008) a Medailu SOV (2017), od roku 2014 je členom Siene slávy slovenskej atletiky.

Zlatý splitský chlapec, od pondelka šesťdesiatnik Blažek, nikdy nebol bohém ako Pribilinec, nikdy si tak neužíval slávu vo svetlách reflektorov. Postavou nevysoký chlapík vynikal skôr skromnosťou, charakterizovali ho viac činy ako slová. Pracovitý, slušný, kamarátsky a vždy ochotný pomôcť – to je chodecký šampión Blažek. Jednoducho zlatý chlapec!

Živió, Paľko!

GABRIEL BOGDÁNYI

Viac o Pavlovi Blažekovi a jeho kariére si môžete prečítať v článku Mariána Šimu v magazíne Slovenská atletika 2/2015, ktorý vznikol pri príležitosti štvrťstoročia od Blažekovho splitského zlata. Kliknite si na tento odkaz:

Pavol Blažek 60 – jubileum

Texty k foto:

Jubilant Pavol Blažek s Medailou SOV.

FOTO JÁN SÚKUP

Pamätná fotografia z cieľa zlatých splitských pretekov na 20 km.

FOTO JÁN SÚKUP

Chodca zlákal beh: Pavol Blažek zabehol polmaratón v Bratislave v kroji a s Valaškou po boku kamaráta Milana Fekiača.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk