HME: Škvarková aj Weigertová dúfajú, že v treťom štarte prelomia kliatbu a prebojujú sa do semifinále

Naša najlepšia prekážkarka Stanislava Škvarková po vlaňajšej letnej sezóne a výbornej príprave na Tenerife na Kanárskych ostrovoch dúfala, že hala 2021 bude jej životná. Hoci 24-ročná popradská rodáčka nebehá zle, na 60 m prekážok si zatiaľ lanský osobák 8,09 nezlepšila. Chýba jej 9 stotín, no verí, že deň D príde práve na halových ME v Toruni.

„Na Tenerife sme odviedli výbornú robotu a to, čo som natrénovala, sa určite nikde nestratí. Zlepšila vo všetkých ukazovateľoch – v rýchlosti, v sile i v prekážkarskej technike. Problém je zrejme v tom, že som ich zatiaľ nespojila všetky tri naraz v jednom behu. Keď sa mi to v Toruni podarí, môže z toho byť pekný čas a verím, že aj postup do semifinále,“ nádejala sa prvá Slovenka, ktorá vlani v auguste pod holým nebom prekonala na 100 m prekážok 13-sekundovú hranicu.

Prekážkarkin kouč a tréner v jednej osobe Michal Škvarka v piatok popoludní v čase, keď so Stankou márne čakali na vyžrebovanie sobotných rozbehov na 60 m prekážok (od 12.10 h), zdôraznil: „Na ME už ľahká súperka nie je. Bez ohľadu na to, v ktorom rozbehu či dráhe Stanka pobeží, spravíme všetko pre to, aby sa to skončilo čo najlepšie.“

V predošlých dvoch štartoch na kontinentálnom halovom vrchole sa Škvarkovej, vtedy ešte Lajčákovej, nepodarilo dostať sa do semifinále. V Glasgowe 2019 jej chýbalo 7 stotín. Teraz by to veľmi rada zmenila.

„Myslím si, že na postup bude potrebné bežať okolo 8,15,“ tipovala finalistka Svetovej univerziády 2019 v Neapole. Podobne odhadoval situáciu i kouč – manžel Michal: „Ak chce Stanka pomýšľať na postup, bude musieť zlepšiť svoje sezónne maximum 8,18. Ale 8,17 by už mohlo na semifinále stačiť.“

Škvarková napokon bude štartovať v poslednom šiestom rozbehu v piatej dráhe spolu s Chorvátkou Koščakovou (v tomto roku 8,25), WEnnerstenovou zo Švédska (8,25), Poľkou Koleczekovou (7,96), Sambovou-Mayelovou z Francúzska (7,94), Španielkou Benachovou (8,10), Suumannovou z Estónska (8,17) a Švajčiarkou Zbärenovou (8,10). Priamy postup majú istý prvé tri prekážkarky, finálovú dvadsaťštvorku doplní šestica s najlepšími časmi. Štartuje 44 prekážkarok.

Šprintérka Monika Weigertová zažíva životnú halovú sezónu. Kým na predošlé dva šampionáty pod strechou sa dostala vďaka „voľnej“ karte, do Torune sa kvalifikovala na šesťdesiatke  splnením limitu 7,40 s. Zverenka Eugena Lacza ho výrazne prekročila a finálový čas 7,32 z halových majstrovstiev Slovenska jej už dáva i nádej, aby mohla poškuľovať na postup z rozbehov, čo sa jej v Prahe 2015 a Glasgowe 2019 nepodarilo.

„Ak by som postúpila do semifinále, splnil by sa mi jeden z mojich veľkých športových snov,“ priznala sympatická bojnická rodáčka pochádzajúca z dedinky Diviaky nad Nitricou, ktorá do bojov na HME vstúpi zo sedmičky slovenských reprezentantov ako posledná v nedeľu predpoludním. „Čo sa týka mojej šance dostať sa ďalej, bude veľmi náročné, ale verím, že nie nereálne.“

Weigertová sa predstaví v nedeľu predpoludním v II. rozbehu na 60 m v šiestej dráhe. Spolu s ňou pobežia aj Kwadwová z Nemecka, Francúzka Zahiová, Linderová z Rakúska, Bieloruska Cimanovská, Sedneyová z Holandska, Dánka Kramerová a Sokólska z Poľska. Do semifinále sa kvalifikujú priamo prvé štyri šprintérky z každého z piatich rozbehov plus ďalšia štvorica s najlepšími časmi.

„Myslím si, že na postup bude potrebný čas veľmi blízko k môjmu osobnému rekordu, ak dokonca nie ešte lepší,“ odhaduje 28-ročná trénerka vo fitnescentre. „Cítim sa dobre, záverečná príprava dopadla podľa našich predstáv, čo – verím – sa odzrkadlí aj na mojom výkone.“

SLOVENKY NA HME NA 60 METROV PREKÁŽOK A 60 METROV V ÉRE SAMOSTATNOSTI

ŽENY

60 METROV

2015 Praha: 27. v rozbehoch Alexandra Bezeková 7,47

2015 Praha: 28. v rozbehoch Lenka Kršáková 7,49

2015 Praha: 30. v rozbehoch Monika Weigertová 7,52

2017 Belehrad: 25. v rozbehoch Alexandra Bezeková 7,49

2019 Glasgow: 39. v rozbehoch Monika Weigertová 7,54

60 METROV PREKÁŽOK            

2005 Madrid: 22. v rozbehoch Miriam Bobková 8,35

2009 Turín: diskvalifikovaná v rozbehu Miriam Bobková

2015 Praha: 25. v rozbehoch Lucia Mokrášová 8,48

2017 Belehrad: 21. v rozbehoch Stanislava Lajčáková (Škvarková) 8,36

2019 Glasgow 18. v rozbehoch Stanislava Lajčáková (Škvarková)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk