Halové ME v Apeldoorne: Trojskokan Veszelka desiaty, Gajanovej v taktickom rozbehu na 800 m neostali v závere sily, štvorstovkár Bujna atakoval svoj osobák

Doplnené o vyjadrenie Tomáša Veszelku.

Žiaľ, účinkovanie Gabriely Gajanovej na 38. halových ME v holandskom Apeldoorne sa skončilo už v rozbehoch na 800 m a neobháji 9. miesto z HME v Istanbule 2023, kde mala na kontinentálnom šampionáte pod strechou premiéru. V nabitom III. rozbehu v taktickej bitke finišovala 4. za 2:04,95 min a celkovo jej patrila 18. pozícia z 29 bežkýň. Postupový kľúč do sobotného semifinále bol neúprosný: ďalej išli priamo len prvé 2 z každého z 5 rozbehov plus ďalšie 2 s najlepšími časmi. Pred Gajanovej behom bolo jasné, že ak sa chce dostať medzi tucet semifinalistiek, bude musieť skončiť v prvej dvojke alebo dosiahnuť lepší čas ako 2:03,38 min, čo bol v tej chvíli posledný postupový výkon.

Zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera bežiaca zväčša v druhej dráhe sa až do méty 600 m držala v pomalom behu (medzičasy – 200 m: 30,40, 400 m: 1:04,60, 600 m: 1:35,20) na druhej priečke, avšak v samom závere už na poslednej stovke nemala sily na zrýchlenie. Tretí rozbeh vyhrala skúsená Poľka Wielgoszová (2:03,94) pred Gajanovej tréningovou partnerkou Pellaudovou zo Švajčiarska (2:04,40) a Francúzkou Kandissounonovou (2:04,86), za Gajanovou skončili Nyforsová z Nórska (2:06,98) a Holanďanka Van Oorschotová (2:09,07). Na postup s časom bolo napokon potrebné bežať pod 2:03,00 min, čo sa vo IV. rozbehu podarilo tretej Švédke Nielsenovej (2:02,68) a D. Garcíovej zo Španielska (2:02,75).

Vicemajsterka Európy z Ríma 2024 Gajanová, ktorú vo februári sužovalo staršie zranenie hamstringu, absolvovala v piatok svoju štvrtú osemstovku v sezóne. „Nebolo to dnes jednoduché, boli sme štyri veľmi vyrovnané súperky a každá si chcela od začiatku vybojovať pozíciu pre útok na postupové priečky. Taktika bola držať sa na prvom – druhom mieste. Bohužiaľ, dosť sa strkalo, pracovali lakte, čo ma dosť vyvádzalo z miery. Najmä, keď som približne 220 metrov pred cieľom chcela nastúpiť a Poľka Wielgoszová ma tam vôbec nepustila,“ vravela so slzami v očiach slovenská Atlétka roka 2024. „To mi nepridalo na pohode a vôbec som nestihla zareagovať na záverečný finiš. Bolo potrebné vystihnúť správny moment a to mi, žiaľ, nevyšlo, keďže mi zapracovala hlava. Po drobných kolíziách som nezareagovala vtedy, keď som mala. Žiaľ, taká je halová atletika, prináša kontaktné súboje. Mrzí ma, že to nevyšlo, lebo na postup som mala.“

Gabriela Gajanová má síce splnený limit aj na tohtoročné halové MS v čínskom Nan-ťingu (21. – 23. marca), ale na šampionát nepocestuje. „Halová sezóna sa pre mňa týmto končí, na majstrovstvá sveta do Číny nepôjdem. Nasleduje týždeň oddychu, a potom sa začne príprava na letnú sezónu. Skúsim si z tejto skúsenosti vziať čo najviac. Škoda, bola som veľmi dobre pripravená, o to viac ma mrzí, ako to dopadlo,“ vravela sklamaná 25-ročná osesmtovkárka banskobystrickej Dukly.

Šimon Bujna predviedol v rozbehoch na 400 m v Apeldoorne solídny výkon. V II. rozbehu bežiac v nevýhodnej prvej dráhe finišoval piaty za 47,13 sekundy, čo stačilo celkovo na 24. miesto z 28 šprintérov. Postupový kľúč do sobotného semifinále bol neúprosný: ďalej išli priamo len prví 2 z každého z 5 rozbehov plus ďalší 2 s najlepšími časmi.

Druhý rozbeh vyhral Francúz Soudril (46,19) pred Phijffersom z Holandska (46,49), Britom Haydockom-Wilsonom (46,83) a Tavaresom z Portugalska (46,88), Bujna predstihol Španiela Husillosa (47,95). S časom napokon postúpili Holanďan Klein Ikkink (46,20) a Sacoor z Belgicka (46,30).

„Vzhľadom na to, že som bežal v prvej dráhe, to nie je vôbec zlý čas,“ komentoval Bujna pre STVR svoje apeldoornske vystúpenie. „Z prvej dráhy je naozaj ťažké niečo kvalitné dosiahnuť a bojovať o prvé priečky. Nemal som šancu zbehnúť si po prvej dvojstovke na výhodnú pozíciu, čo je v tejto disciplíne naozaj dôležité. Snažil som sa potom držať sa čo najtesnejšie za ostatnými. Možno som sa príliš obával predbiehať Portugalčana Tavaresa v druhej dráhe, keď sa naskytla šanca, pretože som mal pocit, že ma brzdí. V tej chvíli som sa rozhodol, že sa budem ťahať za ním a na konci ešte skúsim pozbierať nejaké sily na čo najlepšie umiestnenie. Nemám však dôvod na sklamanie, zabehol som si svoj štvrtý najlepší čas v hale. Myslím si, že aj vzhľadom na podmienky, v akých som v zime trénoval, sa vôbec nemám za čo hanbiť.“

Štvorstovkár banskobystrickej Dukly dosiahol druhý najlepší čas Slováka v histórii HME, lepší (46,65) bol len Dušan Malovec v Budapešti 1983. V ére samostatnosti je však Bujnov výkon najlepší, doposiaľ patril Marcelovi Lopuchovskému, ktorý v roku 2002 zabehol 47,40. Dvadsaťdeväťročný Bujna v piatom tohtosezónnom halovom štarte na 400 m dosiahol svoj štvrtý najlepší čas pod strechou v celej kariére a len o 12 stotín zaostal za osobákom.

Trojskokan banskobystrickej Dukly  Tomáš Veszelka milo prekvapil! V Apeldoorne skončil v kvalifikácii v hale Omnisport na solídnom 10. mieste. Po druhej sérii mu patrilo dokonca postupové siedme výkonom 15,94 m z prvého pokusu. V tretej síce skočil viac, žiaľ, s 1,4 cm prešľapom… Dvadsaťdeväťročného Veszelku, ktorý pre zdravotné problémy skákal presne mesiac od posledného štartu (7. 2. Valencia), potom postupne preskočili ešte Mammadov z Azerbajdžanu (16,28 m), Francúz Raffin (16,29 m so 43 cm nedošľapom…) a Portugalčan Perreira (16,50 m).

Desiata priečka – do finále postúpila najlepšia osmička – však bola pre trojskokana Dukly pekný darček k piatkovým meninám, keďže z 18 trojskokanov, ktorí sa kvalifikovali na HME, mal najslabšie sezónne maximum. V Apeldoorne si ho zlepšil až o 39 cm a vo štvrtom štarte na HME v kariére dosiahol svoje druhé najlepšie umiestenie – v Glasgowe 2019 skončil šiesty. Limit 16,70 m na automatický postup do finále splnili traja: Taliani Dallavalle (16,87) a Díaz Hernández (16,74) a Nemec Hess (16,72). Ako posledný postúpil s výkonom 16,28 m už spomenutý Mammadov.

„Toto som vôbec nečakal, keďže moji súperi boli trojskokani, ktorí v tomto roku dosiahli viac ako 16,20 m. Moje umiestenie je zázrak,  a zázrak je aj to, že som v Apeldoorne štartoval. Škoda, že to nevyšlo, lebo som sa cítil výborne. Už po rozcvičke som čakal, že by som mohol skočiť okolo 16,50,“ vravel Veszelka, odchovanec atletiky v Lučenci. „Žiaľ, ukázalo sa, že ak v príprave nemôžete behať a skákať naplno, nedá sa to kompenzovať nijakým iným tréningom. Som však rád, že som sa v kvalifikácii nijako ´nezmrzačil´. Ak by som sa aj dostal do finále, neviem, ako by to tam dopadlo, či by som bol natoľko v poriadku, aby som mohol skákať. Napokon sa do finále dostali takí, ktorí si to zaslúžili.“

Kouč Michal Škvarka: „Verili sme obaja Tomášom, že má na 16,30, čo by na postup stačilo. Po tých ´patáliách´so zdravím by to bolo čosi fantastické. Nemôžeme však byť nespokojní. Chýbajúcich 34 cm nás určite mrzí, ale verím, že toto zužitkujeme v hlavnej letnej sezóne.“

SLOVÁCI V APELDOORNE – PIATOK (7. 3.)

ŽENY

800 m – rozbehy (29 štartujúcich), III.: 4. Gabriela Gajanová 2:04,95 (celkovo 18. miesto)

MUŽI

400 m – rozbehy (28 štartujúcich), II.: 5. Šimon Bujna 47,13 (celkovo 24. miesto)

trojskok – kvalifikácia (18 štartujúcich): 10. Tomáš Veszelka 15,94 – slovenský výkon roka

(GB, JM)

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk