Hana Burzalová v Eugene na premiérovej chodeckej 35 km v slovenskom rekorde do 23. rokov na 23. mieste!

Historicky prvou svetovou šampiónkou na chodeckej 35 kilometrovej trati sa stala dnes už peruánska superhviezda Kimberly Garciová Leonová. Po triumfe na dvadsiatke totiž brala zlato aj na tejto novej trati. Pred šampionátom v americkom Eugene o nej svet veľa nevedel, no domov odchádza ako dvojnásobná svetová šampiónka.

Na skorý ranný štart (6:15) sa postavila aj dvojica slovenských reprezentantiek Hana Burzalová a Ema Hačundová. Obe boli pripravené podať maximálny výkon a prepísať svoje osobné rekordy. Nepustili sa však bezhlavo do hltania kilometrov a táto taktika sa nakoniec ukázala ako ideálna. Hana Burzalová sa vďaka nej dostala časom 2:59,32 na 23. miesto, čím si prepísala osobné maximum a zároveň aj slovenský rekord do 23. rokov. Je to navyše druhý najlepší čas slovenskej histórie na tejto trati. „Považujem to za najlepšie preteky v celej mojej kariére. Rovnako tak aj najlepší výkon, samozrejme aj z pohľadu taktiky. Veľmi som si to užila a naozaj som tomu dala vážnosť, veď sú to majstrovstvá sveta. Cítila som totiž zodpovednosť za môj výkon,“ tešila sa Hana Burzalová, ktorá záverečnú prípravu na svetový šampionát hodnotí ako najťažšiu v celej svojej kariére. „Ale už teraz je jasné, že sa to oplatilo,“ povedala spokojne Burzalová, ktorá sa chce rovnako dobre pripraviť aj na európsky šampionát v nemeckom Mníchove. „Musím to celé spracovať, ale verím, že do toho Mníchova tá forma ešte stúpne. Tam by to mohol byť ešte lepší výkon, ale uvidíme ako sa budem cítiť,“ dodala slovenská rekordérka Hana Burzalová.

Hana Burzalová

Dobre sa držala aj Ema Hačundová, ktorá si prepísala osobný rekord na hodnotu 3:07,02 a umiestnila sa na 32. mieste. „Strašne som šťastná a vďačná, že som došla do cieľa. A že som si spravila osobný rekord o viac ako desať minút. A za to ďakujem aj všetkým, čo ma povzbudzovali,“ tešila sa po svojej šampionátovej premiére Ema Hačundová, ktorá si svoje sily na stále málo známej 35 kilometrovej vzdialenosti dokázala rozumne rozložiť. „Tá posledná desiatka bola vystupňovaná výrazne a posledných päť kilometrov tiež. V závere už síce dochádzali sily, ale aj na poslednom kilometri som dokázala jednu súperku poraziť,“ opisovala svoje pocity Ema Hačundová. Krízu nemala žiadnu a cítila, že si na svetovom šampionáte môže zlepšiť osobný rekord. „Ja som to vedela, už na pätnástom kilometri. Len som čakala na 25. kilometer, sledovala som si pulz a následne som to začala stupňovať,“ dodala Ema Hačundová.

Ema Hačundová

Obe pretekárky následne pochválil aj tréner Roman Benčík. „Dnešné preteky môžem hodnotiť aj z pohľadu mojej trénerskej praxe za najúspešnejšie aké som zažil. Pretože obe zverenkyne splnili do bodky to, na čom sme sa dohodli. Takže ja som dnes mimoriadne spokojný, čo sa nestáva často, “ neskrýval nadšenie tréner Roman Benčík. „Myslím si, že ukázali ten svoj potenciál, ktorý v sebe majú a verím, že Hanka si na stredisku (VŠC Dukla) zaklopala aj na profesionálnu zmluvu,“ doplnil Roman Benčík a ku gratulantom sa pridal aj zväzový šéftréner Martin Pupiš. „Dievčatá tie preteky zvládli naozaj perfektne a dôkazom toho sú aj ich nové osobné rekordy. Všetci sme čakali, že ako sa predvedú na majstrovstvách sveta, pretože podľa tabuľkových predpokladov patrili skôr na ten chvost výsledkovej listiny. Ale tú náročnú prípravu dokázali skvele zužitkovať. Zvládli aj tie podmienky a taktiku, takže dnes im môžeme naozaj iba zatlieskať,“ dodal spokojný šéftréner SAZ Martin Pupiš.

(SAZ)

Foto: (MP)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk