Halová sezóna sa cez víkend začne už aj na Slovensku, priorita SAZ sú usporiadať kľúčové šampionáty a míting Elán

Po minulotýždňovom uvoľnení protipandemických opatrení, ktoré sa dotkli aj športu, sa cez víkend rozbehne na Slovensku konečne aj halová atletická sezóna, ktorej domáci vrchol by mal byť slovenský šampionát dospelých v Bratislave 26. a 27. februára.

Prvé preteky sa v bratislavskej atletickej hale Elán, jedinej špecializovanej na Slovensku, uskutočnia v sobotu 22. januára. Prvý súťažný blok od 10.30 h bude venovaný mladšiemu žiactvu (U14), ktoré absolvuje päťboj (60 m, 600 m, 60 m prek., diaľka, guľa), a pretekári majú taktiež šancu súťažiť aj v spomenutých individuálnych disciplínach .

Na súboje mladšieho žiactva nadviaže o 13.30 h míting pre staršie žiactvo (U16). Slovenský atletický zväz (SAZ), ktorý je organizátor sobotných podujatí v Eláne, vypísal päť disciplín – 150 m, 600 m, 60 m prek, diaľku a guľu, pričom v každej je stanovený maximálny počet behov alebo účastníkov.

V poslednom súťažnom bloku od 16.00 h, ktorý je určený pre všetkých bez rozdielu veku, môžu štartovať atléti od kategórie staršieho žiactva až po veteránov. V programe tohto minimítingu sú behy na 60 m, 600 m, 60 m prekážok a vrh guľou.

„Vzhľadom na kapacitu 100 účastníkov, ktorá je momentálne povolená pre hromadné podujatia, sme museli pristúpiť k takémuto formátu pretekov,“ objasňoval Marco Adrien Drozda zo súťažného oddelenia SAZ. „Takisto platí, že pre súťažiacich vo veku do 18 rokov platí režim OTP, pre starších režim OP. U mládeže do 18 rokov uznávame i antigénový test vykonaný doma pre potreby vyučovacieho procesu. Je však potrebné, aby pretekár mal so sebou podpísané čestné vyhlásenie zákonného zástupcu o absolvovaní samotestu.“ Pre deti do veku 12 rokov a 2 mesiace platí v zmysle vyhlášky ÚVZ SR, že sa považujú za zaočkované.

Takisto v nedeľu 23. januára bude v hale Elán rušno: v troch blokoch, tak, aby sa neporušovalo pravidlo o maximálne 100 účastníkoch, sa v nej uskutočnia oblastné halové majstrovstvá Západoslovenského atletického zväzu (ZsAZ) mladšieho žiactva pre ročníky narodenia 2009 až 2011.

V prvom bloku od 9.30 do 10.30 sa uskutočnia tri disciplíny – 60 m žiakov, 60 m prekážok a diaľka žiačok. Po dezinfekcii priestorov haly nasleduje ďalší súťažný blok so 60 m žiačok, 60 m prekážok a diaľkou žiakov. Záverečný blok je naplánovaný od 12.30 h s behmi na 600 m, 1500 m, výškou, guľou a chôdzou na 2000 m pre chlapcov i dievčatá.

Vrcholmi domácej halovej sezóny by mali byť slovenský seniorský šampionát (26. a 27. februára) a 21. ročník halového mítingu Elán (30. januára). „Z pohľadu našej špičky sú to dve kľúčové podujatia, na ktorých sa dajú získať zaujímavé bonusové body do svetového rebríčka dôležitého pre kvalifikáciu na významné európske a svetové podujatia. Preto sme už požiadali o výnimku, aby sa mohli uskutočniť pre vyšší počet štartujúcich ako 100 a v režime OTP,“ informoval prezident SAZ Peter Korčok. „Ak to bude nevyhnutné, sme pripravení pretekárov aj otestovať. Na míting Elán sa nám hlásia aj zahraniční pretekári, pre ktorých by mal tiež platiť režim OTP. Z našich najvážnejších adeptov štartu na halových MS v Belehrade by sa mali na Eláne predstaviť všetci traja – Ján Volko, Monika Weigertová aj Stanka Škvarková.“

Čo sa týka ďalších troch slovenských šampionátov – juniorského (5. 3.), dorasteneckého (20. 2.) a pre staršie žiactvo (6. 3.) – bude SAZ žiadať, aby mohol štartovať obvyklý počet súťažiacich.

„Ak neuspejeme, zorganizujeme šampionáty podľa v tom čase platnej vyhlášky, čiže aktuálne by to bolo v blokoch po 100 účastníkov,“ skonštatoval predseda športovo-technickej komisie SAZ (ŠTK SAZ) Róbert Mittermayer a doplnil, že pre juniorské M-SR, ktoré sú určené pre vekovú kategóriu do 19 rokov, pôjde žiadosť o režim OTP, lebo pre časť súťažiacich (od 18 do 19 rokov) je momentálne povinný režim OP.

ILUSTRAČNÉ FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk