Chodkyňa Katerinka Czaková dva mesiace po pôrode opäť trénuje, cieľom je Paríž 2024

Mária Katerinka Czaková priviedla prvorodeného synčeka na svet 12. mája 2022. Do tréningového procesu sa vrátila presne po dvoch mesiacoch. Trojnásobná olympionička a štvrtá z majstrovstiev Európy 2018 na 50 km vydržala bez atletiky doslova len niekoľko mesiacov. „Zhruba do tretieho mesiaca som ešte športovala. Potom som už bola dosť unavená a tak som si dala pauzu až teraz do leta,“ priznala Mária Katerinka Czaková, ktorá mohla v tomto čase štartovať aj na majstrovstvách sveta v americkom Eugene. „Cez ranking by som sa tam dostala, teda bola som tam na postupovom mieste. No nebolo by to reálne, že by som aj štartovala. Čo by som tam robila,“ zasmiala sa Czaková. No šampionát v Eugene samozrejme sleduje. „Ženy som začala pozerať, no vydržala som len do nejakého pätnásteho kilometra. Keďže v noci vstávam k malému, tak som zaspala. Ale potom ma zobudil presne v čase, keď začali muži svoju dvadsiatku. Takže tých som si pozrela. Jasné, zaujímam sa o to. A aj celé tehotenstvo som vedela, čo sa kde deje,“ prezradila Mária Katerinka Czaková. Jej pomerne rýchli návrat k športu však trénerov neprekvapil. „Ona s tým aj odchádzala, že toto ešte nie je koniec, že ide iba na materskú. Teda pokiaľ to pôjde po zdravotnej stránke. A ak to bude aj časovo zvládať. Takže ma to neprekvapilo. Vedel som, že keď sa na športovanie bude cítiť, tak sa určite ozve a nejako sa rozbehneme. A to sa aj stalo,“ poznamenal Matej Spišiak.

Mária Katerinka Czaková a Matej Spišiak

Najlepšia slovenská chodkyňa uplynulej dekády zatiaľ iba zľahka behá, ale skúšala už aj jednoduchšie chodecké tempo. „Ten pohyb človek nezabudne, ale priznávam, že som naozaj dávno nemala z chôdze svalovku. Ale nič som nezabudla a aj som bola prekvapená, že som počas chôdze mala lepší pocit, ako keď som si šla zabehať. No máme nachodené tisícky kilometrov, takže to telo si na ten pohyb pozná,“ poznamenala Katerinka Czaková. A takéto ľahké trénovanie ju čaká aj najbližšie týždne. „Teraz len naberám stratenú kondíciu. Pretože som samozrejme pribrala, takže musím najskôr zhodiť trošku a nejako sa rozbehnúť. Teraz je to také skôr pre radosť,“ opísala svoje aktuálne nastavenie Czaková. Podľa pôvodného plánu sa chce do nejakej serióznejšej formy tréningu dostať až na jeseň. „A takto budeme pokračovať až do jesene. Aby najskôr nabrala stratenú kondíciu a aby si svaly opäť zvykli na zaťaženie, pretože dlho nepracovali,“ poznamenal Matej Spišiak.

Do vlaňajšej jesene bola Katerinka Czaková členkou VŠC Dukla a ak sa naozaj rozbehne do vrcholovej prípravy, tak by sa do rezortu mala vrátiť. „Matej Tóth (riaditeľ VŠC Dukla) ešte pred mojim pôrodom povedal, že ak sa budem chcieť na jeseň vrátiť, tak miesto pre mňa na Dukle stále má. Isté je však aj to, že nebudem robiť nič na úkor malého. Synček je zatiaľ veľmi dobrý, niekedy sa zobudí v noci iba raz. Dokonca vie v kuse spať aj sedem hodín,“ pochválila drobca mamička – olympionička. No ak sa naplno rozbehne, bude potrebné vyriešiť aj to, kto bude strážiť malého Alexa v čase, keď bude mama hltať desiatky kilometrov. Pretože chodecké tréningy sú neraz časovo mimoriadne náročné. „Mám v zálohe svokrovcov, ktorí to tie dve hodinky dopoludnia určite zvládnu. A poobede? No to by som samozrejme riešila potom, ako príde manžel domov z práce. Tréner Spišiak sa tiež ponúkol, že ak bude treba, tak on ho počas tréningu pokočíkuje. Ale určite to nemienim robiť tak, že on bude zaskakovať v úlohe pestúnky,“ poznamenala Katerinka Czaková. Intenzívne naskočenie do tréningového procesu pri chodcoch znamená aj to, že sú pravidelne na sústredeniach. A to je z pohľadu mladej mamičky tiež situácia, ktorú treba riešiť. „Tento rok budem trénovať maximálne v Tatrách, ale ak by som sa dostala o rok na majstrovstvá sveta a následne na olympiádu, tak potom je jasné, že tie sústredenia musíme riešiť trochu inak. Ale máme aj hypoxické stany, čo mne celkom funguje. Takže s tým vieme pracovať aj v takejto forme,“ zauvažovala Katerinka Czaková. Spojenie materstva a vrcholového športu je možné a dôkazov je hneď niekoľko. „Určite sa to dá a skvelým príkladom je aj česká atlétka Kristiina Mäki. Ona behala takmer počas celého tehotenstva a v podstate sa vrátila do tréningu veľmi rýchlo. A po pôrode dosahovala a dosahuje veľmi kvalitné výsledky,“ pripomenula Czaková.

Nič nechce robiť na pol plynu a len preto, aby niečo robila. „Chce sa vrátiť do vrcholového športu a preto musí plniť aj kritériá,“ vysvetlil Matej Spišiak. V roku 2023 budú opäť majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v blízkej Budapešti. A to je pre mladú mamičku tiež výhodné. No či bude šampionát 2023 ich cieľom však tréner aspoň zatiaľ povedať nechcel. „Múdrejší budeme v zime. Tam bude jasné, ako na tom sme. Ale tie ambície sú jasné a bez presného časového plánu to nepôjde. Hlavnou motiváciou je samozrejme olympiáda,“ dodal Spišiak. Mária Katerinka Czaková sa chce sústrediť na novú 35 kilometrovú vzdialenosť. „Ešte som ju nebola, ale mne tá vytrvalosť viac sedí. Tak uvidíme,“ dodala Katerinka Czaková.

(SAZ)

Foto: (MKCZ, MS)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk