Gajanovej víťazný göteborský finiš. Weigertová na 60 m štvrtá za 7,46, Marček a Pavelka sú radi za skúsenosť

Gabriela Gajanová vyhrala osemstovku na mítingu Anmälda Gothenburg Games v Göteborgu s challengerovým štatútom WAIT! Vo svojich druhých pretekoch v halovej sezóne 2023 zvíťazila za 2:04,49, min čo je o 47 stotín slabší čas ako v nedeľu v Štokholme na „bronzových“ Folksam GP Indoor, kde si zabehla nový osobný rekord pod strechou a zároveň druhý najlepší výkon slovenskej halovej histórie 2:04,02. Za prvenstvo jej však patrí 40 bonusových bodov do renkingu pre HME v Istanbule.

Navyše získala cenný skalp Keňanky Jarinter Mwasyovej, úradujúcej africkej šampiónky s absolútnym osobným maximom pod 2 minúty (1:59,84 v r. 2022) či dánskej rekordérky Annemarie Nissenovej (2:00,58 v r. 2022), ktorá si len v sobotu utvorila v Manchestri nové halové osobné maximum 2:04,12 a takisto ašpiruje na štart v Istanbule (35. v rankingu).

Členka tréningovej skupiny švajčiarskeho kouča Louisa Heyera mala v cieli náskok 45 stotín pred Nissenovou, Mwasyovej preteky nevyšli a zaostala o 1,49 s.

„Víťazstvo ma teší. Som veľmi spokojná s tým, ako som zbiehala po sto metroch. Tam som mala celkom dobrú pozíciu. Potom sa mi dve súperky trošku vzdialili, ale náskok som stiahla a finiš mi vyšiel výborne. Preteky teda môžem hodnotiť iba pozitívne. Po Štokholme, kde som nevedela, čo čakať, sme si s trénerom povedali, že sa pokúsim o víťazstvo, a vyšlo to,“ tešila sa Gabika Gajanová, ktorá sa pred touto sezónou objavovala v hale zriedka. Vlani vo februári si na ojedinelom štarte na 800 m vo francúzskom Metz utvorila osobné maximum 2:08,30 min, ktoré platilo až do uplynulého víkendu.

Dvadsaťtriročnej atlétke AK ZŤS Martin patrilo pred göteborským mítingom 25. miesto v kvalifikačnom renkingu pre HME.

Na Gothenburg Games sa vo štvrtok predstavila celkovo až štvorica slovenských atlétov.

Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) skončila vo finále 60 m na štvrtom mieste časom 7,46, svojím piatym najlepším v tejto sezóne. Na stotinu rovnako rýchla bola v Ostrave a rýchlejšia v Jablonci aj v nedeľu na Eláne, kde predviedla tohtoročné maximum 7,35. Tridsaťročná zverenka Eugena Lacza bojuje o účasť na HME, potrebuje však zabehnúť limit 7,24. V Göteborgu sa bežalo na úrovni 7,34, s takýmto výkonom zvíťazila domáca Julia Henrikssonová.

Na postup do finále, do ktorého boli priamo nasadené tri pretekárky, stačil Weigertovej čas 7,51, jej najslabší v tejto sezóne, ale znamenajúci druhé miesto v jedinom rozbehu.

Ako prví zasiahli do bojov na mítingu Miroslav Marček a jeho tréner v Slávii STU Bratislava Adrián Pavelka. Predstavili sa v C-behu na 400 m a klasifikovali ich na 2. a 3. mieste. Víťaz štvorstovky na nedeľňajšom mítingu Elán rovnakej challengerovej úrovne dosiahol čas 48,37, za svojím bratislavským časom zaostal o 39 a za osobným halovým maximom z Prahy 2022 o 79 stotín.

„Bežalo sa mi pomerne dobre, aj keď to bolo rozbehnuté o niečo rýchlejšie, ako som bol zvyknutý. Taktika držať sa na prvom mieste mi celkom nevyšla, lebo som zbiehal rovnako so Švédom a po dvesto metroch som musel spomaliť. Vyšlo to na druhé miesto, ale cením si možnosť získať novú skúsenosť. Druhá štvorstrovka po štyroch dňoch bola trochu ťažšia, ale som rád, že som si to mohol vyskúšať. Ďakujem všetkým, ktorí sa o to zaslúžili,“ povedal 27-ročný učiteľ na ZŠ, pre ktorého to bol už šiesty štart v sezóne, v troch z nich si zlepšil osobné rekordy na 150, 200 a 300 m.

Tridsaťjedenročnému Adriánovi Pavelkovi namerali v hale športového komplexu Friidrottens Hus čas 52,22, aj on výraznejšie zaostal za výkonom z Elánu (51,07) i za osobným halovým maximom (49,82 z roku 2018).

„Nie je to žiadna sranda bežať dve štvorstovky v takom krátkom časovom slede. K tomu cestovať cez polovicu Európy. Ale na to sa nechceme vyhovárať. Miro robil, čo mohol. Špeciálna vďaka patrí organizátorom, ktorí ma zaradili do prvej dráhy a dali mi možnosť vyskúšať si atmosféru takýchto pretekov. Míting má výbornú úroveň a je veľmi sympatické, koľko ľudí sa prišlo pozrieť,“ referoval Marčekov kouč a aktívny účastník mítingu v jednej osobe.

SLOVÁCI NA GOTHENBURG GAMES

MUŽI – 400 m, C-beh: 2. Miroslav Marček 48,37, 3. Adrián Pavelka 52,22

ŽENY – 800 m: 1. Gabriela Gajanová 2,04,49, 60 m, finále: 4. Monika Weigertová 7,46, rozbeh: 2. Weigertová 7,51