Volko zlepšil na Czech Indoor Gala v Ostrave rekord SR na 200 m (20,97), prekážkarka Forster ôsma vo finále (8,14), Škvarková, Kaliašová a Haraslín vyhrali v národnom programe

Šprintér Ján Volko z klubu Naša atletika Bratislava finišoval v A-behu na 200 m na striebornom mítingu Czech Indoor Gala v Ostrave tretí, avšak časom 20,97 sekundy o dve stotinky zlepšil vlastný slovenský rekord zo 6. 2. 2021 v Metz. Celkovo ho klasifikovali na štvrtej priečke. Pre zverenca Nade Bendovej a Róberta Kresťanka to bol štvrtý rekordný zápis na 200 m v hale (21,11, 21,04, 20,99, 20,97) a celkovo 32. seniorský rekord SR alebo najlepší slovenský výkon histórie.

Dvadsaťšesťročného halového exmajstra Európy predstihli len Kubánec Reynier Mena, ktorý výkonom 20,64 utvoril rekord mítingu, a o šesť stotín aj najlepší Čech Jan Jirka (20,91). V B-behu bol rýchlejší Holanďan Taymir Burnet (20,95).

“Samozrejme, som spokojný. naozaj som neočakával taký kvalitný výkon. Síce to nie je o veľa rýchlejší čas ako bol predchádzajúci rekord, ale o to nejde. Dôležité je, že som sa zlepšil. Som naozaj veľmi šťastný, že sa mi to podarilo,” tešil sa Ján Volko z dvojstovkárskeho rekordu.

Volko si ešte pred dvojstovkou otestoval rýchlosť na 60, ktorú vyhral s náskokom 20 stotín za 6,71. Bol o stotinku, resp. dve pomalší ako minulý nedeľu v dvoch behoch na Elán mítingu v Bratislave.

„Janko predviedol výborný výkon. Teším sa, že mohol bežať vo výbornej atmosfére pred žičlivými divákmi. Napriek tomu, že ho stále trápi nádcha, som zatiaľ veľmi spokojná, ako sa sezóna vyvíja. Slovenský rekord je odmena za to, čo doposiaľ na tréningoch odrobil,“ skonštatovala trénerka Naďa Bendová.

Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) sa v silnej konkurencii „prebila“ do finále behu na 60 m prekážok, v ktorom napokon skončila ôsma za 8,14. Zverenka Kataríny Adlerovej dosiahla svoj druhý najlepší čas v kariére, bola iba o tri stotinky pomalšia ako v nedeľu vo víťazných pretekoch na Elán mítingu v Bratislave. Od 3. miesta ju delilo len sedem stotín. Víťazná Alaysha Johnsonová z USA dosiahla výkon 7,87. Dvadsaťročná Forster postúpila do finále 7. najlepším časom 8,16 zo 4. miesta v II. rozbehu.

„Finálový výkon, druhý v jej kariére, hodnotím pozitívne. Takisto aj postup z rozbehov, lebo štartové pole bolo veľmi vyrovnané. V konečnom dôsledku z toho mohlo byť aj lepšie ako ôsme miesto, ale dúfam, že na ďalších mítingoch stlačme čas aj umiestenie,“ skonštatovala trénerka Katarína Adlerová.

Pred štartom v hlavnej disciplíne na 60 m prekážok testovala svoju rýchlosť na hladkej šesťdesiatke Viktória Forster, v najrýchlejšom III. behu bola vo svojom prvom tohtosezónnom štarte v tejto disciplíne druhá za 7,47 o tri stotinky za Češkou Nikolou Bendovou.

Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréner Michal Škvarka) v II. rozbehu vyrovnala svoje tohtosezónne maximum 8,24 z národného programu Czech Indoor Gala (absolvovala ho približne dve hodiny pred rozbehom) a bola prvá nepostupujúca. Do ostravského mítingu bolo jej tohtosezónne maximum 8,25 – dosiahla ho v januári na banskobystrickej Jumperii a takisto aj na pretekoch v Ostrave. “Dôležité je, že Stanka sa zlepšuje. Verím, že to takto bude pokračovať. ideme ďalej!” – zdôraznil kouč Michal Škvarka.

Slovenský šampión na 400 m Šimon Bujna (ŠK Dukla) v druhom tohtosezónnom štarte skončil v A-behu piaty, keď časom 47,79 o dve stotinky zaostal za svojím sezónnym maximom z premiéry na januárovom mítingu v Luxembourgu. Zverenca trénera Radoslava Ivana klasifikovali celkovo na 8. priečke.

„S dnešným výkonom, samozrejme, opäť nemôžem vysloviť spokojnosť. Veril som v čas pod 47,50. Treba sa na to však pozrieť realisticky: momentálne asi na čas lepší ako 47,70 nemám. Preteky ukázal, že chalani z môjho A-behu sú úplne iná liga. Kontakt s nimi som stratil hneď od začiatku. Snažil som sa ich dostihnúť, ale to, čo mi chýbalo v letnej sezóne, mi stále chýba aj teraz. Posledných 100 – 150 metrov mi dochádzajú sily, chýba mi dravý záver. Bez toho sa rýchla štvorstovka nedá zabehnúť,“ priznal sebakriticky Bujna.

Bývalý bronzový medailista z juniorských ME 2019 na 400 m prekážok Matej Baluch (ŠK Dukla, tréneri Edmund a Igor Kováčovci) skončil v B-behu na 400 m tiež piaty v sezónnom maxime 48,21, v porovnaní s Elán mítingom sa zlepšil o 1,10 sekundy.

“Bolo to iné ako na Elán mítingu, kde som absolvoval prvý štart v sezóne. Bežalo sa mi celkovo oveľa lepšie. Súperi boli viac-menej vyrovnaní, preto som sa snažil držať sa s nimi a vybojovať si pozíciu, aby som zbiehal čo najlepšie. V halovej sezóne ma ešte čakajú nejaké štvorstovky, preto verím, že čas ešte stlačím dolu a bude to aj pod 48 sekúnd,” vravel po pretekoch Matej Baluch.

Mužskú dvojstovku v národnom programe vyhral v osobnom rekorde 21,64 Roman Haraslín z Volkovej tréningovej skupiny a zaradil sa na 10. miesto v slovenských historických tabuľkách. Devätnásťročný šprintér Našej atletiky Bratislava si absolútny osobák zlepšil až o 25 stotín. V diaľke žien stačilo slovenskej šampiónke Silvii Kaliašovej (Atletika Košice, o. z., trénerky D. a J. Velďákové) na prvenstvo 587 cm z tretej série. Na 200 m žien prehrala Alexandra Bezeková (ŠK Dukla), ktorá nedávno v Ostrave dosiahla kvalitných 23,75, s Češkou Nikol Bendovou – tá zlepšila rekord mítingu na 23,68 sekundy. Bezekovej, ktorú pripravuje Rastislav Miško, namerali 24,04 a skončila celkovo druhá.

SLOVÁCI NA CZECH INDOOR GALA

HLAVNÝ PROGRAM

MUŽI – 200 m, A-beh: Volko, B-beh: 4. Federič 22,10, 400 m – A-beh: 5. Š. Bujna 47,79 (celkovo 8.), B-beh: 5. Baluch 48,21 (celkovo 10.).

ŽENY – 60 m prek.: 8. Forster 8,14, v II. rozbehu: 4. Forster 8,16 – postúpila do finále, 5. Škvarková 8,24 – nepostúpila do finále (celkovo 9.).

NÁRODNÝ PROGRAM

MUŽI – 60 m, I. beh: 2. Ďurdina 7,23, II. beh: 1. Federič 6,98 (celkovo 6.), 4. Beladič 7,08, 5. Fabián 7,11, III. beh: 1. Volko 6,71 (celkovo 1.), 8. Haraslín 7,15, 200 m – I. beh: 5. Ďurdina 23,68, 6. Németh 23,81, II. beh: 5. Fabián 23,43, III. beh:  1. Haraslín 21,64 (celkovo 1.), 3. Beladič 22,32 (celkovo 8.), 800 m – I. beh: 4. Fridmanský 1:59,05.

ŽENY – 60 m, II. beh: 5. Húsková 7,87, III. beh: 2. Forster 7,47 (celkovo 2.), 6. Strýčková 7,64 (celkovo 7.), 7. Cellerová 7,88, 200 m – I. beh: 2. Ufnárová 25,50, 3. Húsková 25,61, 6. Čederlová 26,11, II. beh: 3. Strýčková 24,93 (celkovo 6.), III. beh: 2. Bezeková 24,04 (celkovo 2.),  60 m prek. – I. beh: Škvarková 8,24 (celkovo 1.), 3. Baňovičová 8,55 (celkovo 3.), II. beh: 3. Segečová 9,02, diaľka: 1. Kaliašová 587, 4. Bendová 553, 6. Segečová 536.

VOLKOVE REKORDY SR (SENIORSKÉ)

HALA (12)

60 m (4 + 4 vyrovnané): 6,62, 6,58, 6,57, 6,57 (vyrovnaný), 6,57 (vyrovnaný), 6,57 (vyrovnaný), 6,57 vyrovnaný, 6,55

200 m (3): 21,11, 21,04, 20,99, 20,97

VONKU (12)

100 m (3 + 2 vyrovnané): 10,21 (vyrovnaný), 10,16, 10,15, 10,13, 10,13 (vyrovnaný)

200 m (7): 20,70, 20,69, 20,66, 20,61, 20,54, 20,33, 20,24

VOLKOVE NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ VÝKONY (SENIORSKÉ)