CALI 2022: Šok po prílete do dejiska MS U20. Tréningový štadión je stavenisko!

Trinásť slovenských atlétov a osem členov realizačného tímu má za sebou aklimatizačný pobyt na severe juhoamerického kontinentu. Prvé dni boli v kolumbijskom meste Cali pre všetkých náročné a dôvodov bolo hneď niekoľko. „Cestovali sme v dvoch skupinách, ale to sa ešte dalo. A to aj napriek tomu, že tá druhá mala asi hodinové meškanie. Ale ubytovanie bolo pripravené a to bolo dôležité,“ opísal bezprostredné dojmy po prílete šéftréner reprezentácie U20 Radoslav Dubovský.

Radoslav Dubovský

Oveľa horšie to bolo na druhý deň, keď sa chcela výprava presunúť na štadión. Haprujúca doprava je v juhoamerickom regióne klasický folklór. Oveľa väčší šok nastal v momente, ako vošli na rozcvičovací štadiónu. „V prvom momente sme si mysleli, že sme na zlej adrese,“ priznal Radoslav Dubovský.

Štadión totiž vyzeral ako stavenisko. „Mali tam len vyasfaltovaný podklad, ale chýbal umelý povrch. Mierna zmena nastala až na druhý deň. Pripravené však boli len nejaké sektory, ale inak to bolo zúfalé,“ vysvetlil Dubovský. „Iba na jednej časti oválu bol asi 70 metrový pás na ktorom bolo položené mondo. A pripravený bol iba diaľkarský sektor. To aspoň mňa trochu ukľudnilo,“ prezradila trénerka Renáta Vargová Medgyesová, ktorá v Cali dohliada na svoju zverenkyňu – dcéru Renátu Vodnyanszkú. Tá sa totiž predstaví práve v skoku do diaľky. Medgyesová zažila vo svojej kariére už všeličo. Ako pretekárka a aj ako trénerka. No niečo také nikdy nezažila. „Toto je naozaj šok. A organizácia? To radšej ani nekomentujem. Nikto nič nevie, informácie dostávame na poslednú chvíľu,“ skonštatovala Medgyesová. „Dostávame neúplné správy a hoci má hotel zriadené aj informačné miesto, nikoho tam nenájdete,“ dodal Dubovský. Organizátor podujatia tvrdia, že za nedokončený štadión môže zlé počasie.

Renáta Vargová Medgyesová a Renáta Vodnyanszká

No vysvetľujte to atlétom, ktorí majú tesne pred najdôležitejším podujatím celej. „Preto sa snažíme tú našu partiu na poradách naladiť tak, aby nemali žiaden strach. Tréningy sme nastavili tak, aby to pre nikoho nebola komplikácia. Oni ten štadión na šťastie neustále dokončujú a zo dňa na deň je to len lepšie. Čo všetkým zlepšuje náladu,“ poznamenal šéftréner Dubovský.Na atlétov však čaká aj ďalšia komplikácia. Rozcvičovací štadión je nielen nedokončený, no nachádza sa asi kilometer od hlavného štadióna. To znamená, že atléti sa po rozcvičke a zahlásení v takzvanom „CALL ROOM-e“ budú presúvať autobusom na hlavný štadión. „Pretože pri hlavnom štadióne nie je žiadna tréningová plocha. Netušíme ako to bude fungovať. Ale zistíme to až v praxi. Ako prví to otestuje guliar Karel Šula a prekážkar Lukáš Ševčík. Tí štartujú už v pondelok,“ skonštatoval Radoslav Dubovský.

Chodecká časť výpravy sa nedokončeným štadiónom nezaťažuje. No aj vytrvalci majú svoje problémy. „Dievčatá mali na prvých tréningoch vyššie pulzové frekvencie. Za toto je zodpovedná nie len rozdielna klíma a časové pásmo, ale aj vyššia nadmorská výška,“ vysvetlil chodecký tréner Peter Mečiar. Dejisko juniorských MS sa totiž nachádza v nadmorskej výške nad 1000 metrov. „Zlepšenie prišlo na štvrtý deň, ale ešte potrebujeme pár dní, aby sa to dostalo do tých normálnych koľají,“ prezradil Peter Mečiar. V Cali je navyše dusná tropická klíma a to aj napriek tomu, že sa meste nachádza vo vyššej nadmorskej výške. Pre vytrvalcov a chodcov budú podmienky veľmi náročné. „Slnko nie je priame, je tu stále pod mrakom. Ale je cez 30 stupňov. Takže stačí aj menšia námaha a organizmus sa začína prehrievať. Preto musíme aj tie tréningy dávkovať opatrne. A keď sa k tomu pridá nadmorská výška, tak sú tie tréningové pocity horšie. Ale dievčatá majú súťaž až 5, augusta. Verím, že sa to bude každý deň zlepšovať,“ vysvetlil Mečiar.

Všetky problémy sa dajú ľahšie zvládať, ak je dobrá partia. A tá slovenská zrejme taká je. „Vytvorila sa tu dobrá zostava. Mladí si rozumejú a všetci sú pripravení podať najlepší výkon. V rámci svojich možností a aj podmienok aké tu vládnu. Určite to nebude jednoduché. Je tu obrovská konkurencia a štartové listiny sú plné,“ dodal Peter Mečiar.

(SAZ)

Foto: Radoslav Dubovský, Renáta Vargová Medgyesová, Peter Mečiar

Slováci na MS U20 v Cali, pondelok 1.8.

Lukáš Ševčík: 110 m prek, / rozbeh o 15:15 (22:15 slovenského času)

Karel Šula: guľa / kvalifikácia o 17:38 (2.8. 00:38 slovenského času)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk