Európska atletická elita do 18 rokov sa o dva roky stretne v Banskej Bystrici!

Skvelá správa pre slovenskú atletiku! Majstrovstvá Európy kategórie do 18 rokov sa uskutočnia na Národnom atletickom štadióne v Banskej Bystrici v termíne 18.7. – 21.7.2024.Európska atletika dnes oficiálne potvrdila pridelenie šampionátu Slovensku.

Svoju veľkú medzinárodnú premiéru si nový štadión  v Banskej Bystrici užije už toto leto, keď bude koncom júla dejiskom Európskeho olympijského festivalu mládeže. Na ďalšiu porciu kvalitnej mládežníckej atletiky však nebude treba dlho čakať. Pretože zmodernizovaný atletický stánok na Štiavničkách, vrátane ďalšieho v poradí už tretieho plnohodnotného oválu v Banskej Bystrici dáva príležitosť na zorganizovanie mládežníckeho atletického sviatku. „Poslednou podmienkou bolo podpísanie kontraktu, čo v praxi znamená, že sme potrebovali podpis zo strany organizátora Slovenského atletického zväzu a zo strany mesta Banská Bystrica. A keďže už máme za sebou aj tento posledný krok, tak môžeme oficiálne potvrdiť, že naše zmodernizované Štiavničky budú dejiskom tohto významného európskeho podujatia,“ potvrdil prezident SAZ Peter Korčok.

 „Je to také vyústenie našej mnohoročnej práce, kde sme sa snažili o dosiahnutie takého kreditu nášho zväzu, aby sme takéto podujatie mohli ako organizátor dostať,“ dodal Korčok. Na zorganizovanie podujatia tohto typu totiž nestačí len zmodernizovaný štadión. Bez neho to samozrejme nejde, ale je to iba základný kameň celého projektu. Oveľa dôležitejšie sú skúsenosti organizátora. „Hovoria za nás výsledky. Či je to organizovanie mítingu PTS, alebo blížiaci sa EYOF. Máme za sebou aj úspešné zvládnutie majstrovstiev Európy v krose, alebo aj Európsky pohár vo vrhoch a nemenej dôležité je aj to, že samotné mesto Banská Bystrica bola dejiskom viacerých veľkých športových podujatí,“ poznamenal Peter Korčok.

Prvý európsky šampionát kategórie U18 sa uskutočnil v roku 2016 v gruzínskom Tbilisi. Druhé pokračovanie pripravil maďarský Győr. Potom zaúradovala korona, ktorá zrušila tretie pokračovanie v talianskom Rieti. Rušenie podujatí pre mládež je však mimoriadne bolestivé, pretože mladšie ročníky majú zvyčajne len jedinú šancu predstaviť sa zo svojimi rovesníkmi. Preloženie podujatia tak, ako sa to stalo napríklad aj pri tokijskej olympiáde, alebo aj majstrovstve sveta, ktoré sa uskutočnia už čoskoro v americkom Eugene nedáva pre túto kategóriu zmysel. Teda preložiť šampionát sa dá, no zasiahne už inú kategóriu. Tým však vzniká takzvaná stratená generácia z ktorej a to nielen u nás, miznú talenty. Talianske Rieti sa síce prihlásilo o zorganizovanie podujatia opäť, no až pre rok 2026. V mozaike šampionátov tak doteraz chýbal dielik, ktorý prevezme štafetu po jeruzalemskom dejisku. A nás veľmi teší, že toto miesto sa volá Banská Bystrica. Je to skvelá správa okrem iného aj pre mládež, ktorá dostane príležitosť predstaviť sa pred domácim publikom. Ide čiastočne aj o skupinu atlétov, ktorá bojovala aj o miesto na EYOF-e, aj keď v tomto pohľade to boli tí najmladší. Ak ale zoberieme do úvahy skutočnosť, že práve kategórie 14-15 ročných sú tie v ktorých dlhodobo strácame talenty neraz najmä v dôsledku chýbajúcej motivácie, tak práve šampionát U18 ich môže pri atletike udržať. „Pre nás má veľký význam už samotný EYOF, pretože zasahuje kategóriu mladých športovcov, ktorých môžeme dlhodobejšie podporiť. A z tej veľkej množiny by mohli vyrásť športovci, ktorý budú budúcnosťou slovenskej atletiky. A tým, že šampionát U18 bude o dva roky po tomto olympijskom festivale, tak to celé tak nejako prirodzene na seba nadväzuje. A je to presne tá kategória, ktorú potrebujeme udržať pri tom športe. Aby sa začali viacej špecializovať a môžu sa predstaviť na domácej pôde. A to veľká motivácia nielen pre športovcov, ale aj trénerov,“ zauvažoval Peter Korčok.

Modernizácia atletickej infraštruktúry dáva SAZ nové možnosti, no priaznivci atletiky musia chápať aj limity, ktoré sú zadefinované veľmi presne. Veľký šampionát či už európskeho, alebo svetového významu na Slovensku určite v najbližšej dekáde nezorganizujeme. „Treba si na rovinu povedať, že tento typ podujatia je aktuálne to, na čo máme. Bavíme sa teda o európskej mládežníckej atletike od U18 po U23. Na viac v našich podmienkach aktuálne nemáme, ale tým nechcem povedať, že to je málo,“ poznamenal Korčok. 

SAZ navyše už dlhodobo hľadá cesty, ako byť nielen konzumentov systému, ale ponúkať európskej atletike aj vlastné produkty, ktoré na konci dňa prinesú prospech celej slovenskej atletike. „Snažíme sa o lepšiu propagáciu vďaka čomu chceme k atletike dostať ešte viac mladých talentov. A keďže aktuálne otvárame množstvo nových atletických oválov, tak to celé do seba krásne zapadá,“ uzavrel debatu o budúcnosti mládežníckej atletiky Peter Korčok.  

Slovensko na ME U18 získalo doposiaľ dve bronzové medaily zásluhou zverencov martinského kouča Pavla Slouku: v Tbilisi 2016 bola tretia Gabriela Gajanová na 800 m a v Győri 2018 Andrej Paulíny na 1500 m. V prvej osmičke ešte skončili chodec Ľubomír Kubiš (4. – 2018), výškarka Monika Zavilinská (5. – 2016) a štafeta 100 – 200 – 300 – 400 m v zložení Samuel Beladič, Oliver Hrudkay, Oliver Murcko, Marek Havík (5. – 2018).

Rada EA v Mníchove rozhodla aj o dejiskách ďalších vrcholných podujatí: ME 2023 v krose budú v Bruseli a halové ME 2025 v holandskom Apeldoorne.

EURÓPSKE ATLETICKÉ ŠAMPIONÁTY NA SLOVENSKU

ME 2024 do 18 rokov – Banská Bystrica

ME 2017 v krose/cezpoľnom behu – Šamorín

Európsky pohár 2019 vo vrhoch – Šamorín

Európsky pohár 1998 v chôdzi – Dudince

Európsky pohár 2001 v chôdzi – Dudince

Európsky pohár 2013 v chôdzi – Dudince

Európsky pohár/ME družstiev 2002 (I. liga) – Banská Bystrica

Európsky pohár/ME družstiev 2000 (II. liga) – Banská Bystrica

Európsky pohár/ME družstiev 2006 (II. liga) – Banská Bystrica

Európsky pohár/ME družstiev 2008 (II. liga) – Banská Bystrica

Európsky pohár/ME družstiev 2009 (II. liga) – Banská Bystrica

Európsky pohár/ME družstiev 20013 (III. liga) – Banská Bystrica

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk