Varhaník na Európe U18 a jeho tréner Niko v rovnakom čase na MS veteránov

 

Po štyroch rokoch a teda po jednom zrušenom svetovom šampionáte sa veteránska atletika stretne opäť na svetovej úrovni. Po šampionáte v španielskej Malage v roku 2018 sa tí skôr narodení stretnú vo fínskom meste Tampere. Šampionát sa uskutoční od 29. júna do 10. júla. 

Najpočetnejšou výpravou je pochopiteľne domáca reprezentácia a ich 1135 atlétov udivuje veteránsky svet. Treba totiž brat do úvahy aj to, že celá krajina má len asi 5 miliónov obyvateľov. Druhou najpočetnejšou je výprava Spojených štátov, ktorá zo sebou privezie aj jednu veľkú atletickú legendu. V skoku do diaľky sa totiž na štadióne Ratina, ktorý bol aj dejiskom svetového šampionátu kategórie U20, predstaví stále aktuálny svetový rekordér Mike Powell. Dnes 58-ročná legenda štartuje v kategórii M55 a ohlasuje atak sedem metrovej hranice, čo by bolo v tejto kategórii výrazné zlepšenie svetového rekordu. Ten aktuálny dosiahol v roku 1995 výkonom 635 fínsky diaľkar Stig Bäcklund.

Slovensko bude v Tampere reprezentovať 19 atlétov od kategória M40 až po W75. V behu na 800 a aj 1500 metrov sa na štart postaví Ľubo Hrčka. „V oboch prípadoch s cieľom postúpiť do finále. A to je asi tak všetko, čo dokážem nateraz špecifikovať. Veľmi totiž záleží od toho, v akej forme sa predstaví konkurencia. Ak sa mi nič nestane, mal by som byť na tom celkom slušne,“ povedal skromne Ľubo Hrčka, ktorý odcestoval zo slovenskej výpravy na sever Európy ako jeden z prvých. „Je tu tiež veľmi teplo,“ konštatoval po prvých dňoch v Tampere zverenec trénera Štefana Mereša. Je teda jasné, že o výkonoch vytrvalcov bude rozhodovať aj počasie.

Do Fínska cestuje aj Milan Beliansky, ktorý bol jediným zlatým medailistom na tohtoročnom európskom halovom šampionáte v portugalskej Brage. Tam vyhral najkratšie prekážky a na hladkej šesťdesiatke bol štvrtý. Priznal však, že po o návrate z Portugalska a teda od začiatku marca toho veľa nenatrénoval. V kategórii M75 v ktorej súťaží to však nebýva nevýhoda. „V posledných týždňoch som sa aj chcel viacej rozhýbať. No potom som si povedal, že to nebudem riskovať. Ešte by som si niečo spravil a to by nebolo dobré. Verím však, že napriek tomu tie prekážky v Tampere zvládnem tak, že dobehnem až do cieľa. Nerád by som zopakoval také finále z európskeho šampionátu EMACS 2019 v Benátkach. Vtedy som zakopol na 6. prekážke a zastavila ma až 7. prekážka. Takže odretý a popálený som prišiel o medailu,“ zaspomínal si Milan Beliansky, ktorý v Tampere obhajuje striebro zo španielskej Malagy z roku 2018 a niekoľko krát získal ocenenie SAZ veterán roka.

Do Fínska cestuje aj Jozef Niko, ktorý si naložil náročnú porciu troch disciplín 100 / 200 a 400 m., ktorá je jeho hlavnou disciplínou. Zaujímavosťou je, že v rovnakom čase ako bude on bojovať na veteránskom šampionáte vo Fínsku, bude na majstrovstvách Európy kategórie U18 v izraelskom Jeruzaleme (4.-7. júl) jeho zverenec Martin Varhaník bojovať na stovke a dvojstovke. „Trénoval som ho už aj v detskej atletike, ale tak naplno sa mu venujem zhruba tri roky,“ povedal tesne pred odletom do Fínska Jozef Niko. „Pomáha mi zvládať tie ťažšie tréningy, ktoré sa lepšie zvládajú v skupine. A na druhú stranu si myslím, ale funguje to podľa mňa aj opačne. Chlapci vidia, že sa tie tréningy dajú zvládnuť aj vo vyššom atletickom veku, vďaka čomu zaberú vždy naplno,“ dodal Niko, ktorý sa koncom februára na halovom šampionáte v Brage dostal do finále na 400 metrov, no tam ho zastavilo svalové zranenie a do cieľa nedobehol. V Tampere si chce napraviť chuť.

V žrdkárskom sektore sa predstaví kvarteto borcov v slovenskom drese. V kategórii M55 nebude chýbať aj strieborný z európskej haly v portugalskej Brage Jozef Vašina. Do Fínska cestuje aj Peter Pažák, Rudolf Vilček a Aleš Kremser. „Príprava prebieha ,,na sucho”, pretože od prvého kola ligy mám problémy s achilovkou a preto behám iba na pretekoch. Výkony na nich majú mali klesajúci trend, ale treba veriť v obrat k lepšiemu,“ povedal žrdkár Aleš Kremser, ktorý si vo Fínsku zaskáče aj do výšky. 

Slovenská výprava v Tampere

Milan Beliansky (M75): 80m prek.

Pavol Chovan (M50): 100m/200m/400m

Jozef Gábriš (M65): guľa / kladivo / hod bremenom

Ľuboš Hrčka (M50): 800m / 1500m

Ivan Janko (M40): diaľka

Aleš Kremser (M50): výška / skok o žrdi

Roman Lančarič (M50): 200m

Jarmila Longauerová (M70): kladivo / hod bremenom

Marián Lopúch (M55): 200m

Anna Matúšová (M65): 80m prek. / skok do výšky / vrhačský trojboj

Jozef Niko (M50): 100m / 200m / 400m

Peter Pažák (M65): skok o žrdi

Eva Poláková (M75): disk

Katarína Sanitrová (M50): sedemboj

Svitlana Skuhareva (M60): chôdza na 5000m

Danica Sokolíková (M75): kladivo / bremeno / vrhačský trojboj

Jozef Vašina (M55): skok o žrdi

Rudolf Vilček (M75): skok o žrdi 

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk